Kolorowy zimowy ogród

Zima kojarzy nam się z takimi kolorami jak biel, szarość i zasypanymi roślinami, które zdecydowanie nie zachęcają do przechadzek po ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że nasz ogród wcale nie musi być ponury i nudny podczas tej nieprzyjemnej pory roku. Wystarczy wsadzić kilka właściwych odmian roślin, aby cieszyć się widokiem pięknych kwiatów, kolorowych owoców.

Odpowiednio skomponowane nasadzenia w naszym ogrodzie sprawią, że ogród nie będzie kolorowy tylko w okresie wiosennym, letnim czy jesiennym, ale również zimą będzie cieszyć nas swym wyglądem. Oczywiście nie ma co liczyć na ferajnę barw i kwiatów porównywalnych do sezonu letniego, jednak jest kilka sposób na urozmaicenie zimowego krajobrazu naszych ogrodów.

Głównymi walorami ozdobnymi naszego terenu podczas zimowego okresu mogą być różnego rodzaju zimozielone krzewy i drzewa iglaste, których igły nabierają przerozmaitych barw od przebarwień niebieskich aż po żółte. Wierzba mandżurska czy leszczyna 'Concorta' znana również pod nazwą leszczyna pogięta, po zrzuceniu liści ukarzą swe nietuzinkowe, powyginane i poskręcane pędy, które nadadzą oryginalności zimowym ogrodom. Natomiast mocno czerwone pędy Derenia białego oraz Klona palmowego wprowadzą osobliwy kontrast na tle bieli i szarości przeważającej w zimowym krajobrazie.

Ważnym walorem estetycznym, są kolorowe, zamarznięte i błyszczące owoce na roślinach, które pozostają po zrzuceniu liści. Owoce te pełnią nie tylko rolę estetyczną, ale również stanowią idealny pokarm dla przebywających w naszym ogrodzie ptaków. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej od czerwieni aż po granat. Czerwone owoce spotkamy na Irdze czy Berberysie, żółty oraz pomarańczowy kolor posiadają owoce na Ognikach, natomiast Mahonia pospolita uraczy nas pięknym niebiesko-granatowym kolorem.

Pewnie nie każdy z Was wiedział, ale zimą zakwitają również niektóre gatunki roślin. Na pewno nie są to wielkie, okazałe kwiaty, ale równie mocno mogą cieszyć swym widokiem. Najpiękniejsze rośliny zakwitające zimą, które warto mieć w swoim ogrodzie to:
- Oczar omszony
kwitnący na żółto pięknymi, frędzlowatymi kwiatami

- Ciemiernik Biały znany pod potoczną nazwą 'Róża Bożego Narodzenia'. Roślina zimozielona zakwitająca już w grudniu, ozdobi nasz ogród wzniesionymi na pędach biało–kremowymi kwiatami.

W zimowym ogrodzie nie może również zabraknąć bogatej gamy zimozielonych traw ozdobnych, które swymi pięknie kwitnącymi pióropuszami i kolorowymi źdźbłami na wywyższeniach górują nad rabatami. Trawy zimozielone to między innymi: Trawa pampasowa oraz Turzyca japońska.

Powyżej zostały wymienione nieliczne przykłady roślin, które wprowadzą magię, urok i odrobinę wiosny do naszych ogrodów. Okazuje się, że zima koło domu wcale nie musi być smutna, szara i straszyć mrozem. Nie ma na co czekać, do roboty! Zaaranżujmy swe rabaty tak aby nasz ogród ukazywał swe piękno i zachwycał nas oraz naszych gości przez cały rok.Comments

Leave your comment