Utylizacja liści i gałęzi, czyli jesienne porządki w ogrodzie

Utylizacja liści i gałęzi, czyli jesienne porządki w ogrodzie

 Jesień to okres intensywnego sprzątania naszego ogrodu ze spadających liści czy pozostałości ze ścinanych drzew oraz krzewów. Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą?

 Liście spadające z drzew to oznaka jesieni i zbliżającej się zimy. Raczej nikt z nas nie przepada za tą porą roku. Nie dość, że zaczyna robić się chłodno i dni zaczynają być krótsze, to jeszcze sprzątania w naszym ogrodzie jest znacznie więcej m in. przez spadające liście z drzew, usychające kwiaty i krzewy. Część z nas nazwie codziennie sprzątanie ogrodu z zalegających liści syzyfową pracą. I nie ma się co temu stwierdzeniu dziwić. Dlatego warto w tym miejscu zastanowić się, jak ułatwić sobie pracę oraz ewentualnie ją przyspieszyć.

Narzędzia przydatne w ogrodzie

 Niezbędnymi narzędziami w każdym gospodarstwie domowym są grabie. Są one niezbędne podczas sprzątania trawników z liści a także ze skoszonej trawy. Różnorodność grabi jest ogromna. W sklepach znajdziemy najprostsze grabie uniwersalne plastikowe lub metalowe czy elastyczne i szerokie grabie do grabienia liści. Mogą być sprzedawane z prostym drewnianym styliskiem, ale są także dostępne z aluminiowym lub metalowym styliskiem, które często mają możliwość regulacji długości styliska.

  Istnieje także sposób na szybsze sprzątnięcie liści z ogrodu czy podjazdu i chodników. Taką sposobność daje zakup dmuchawy do liści lub specjalne odkurzacze. Oba urządzenia zdecydowanie przyspieszą naszą pracę, dzięki czemu będziemy mieli jeszcze czas na inne prace porządkowe lub po prostu na odpoczynek :) Urządzenia są bardzo proste w użyciu oraz nie ważą bardzo dużo (zwłaszcza dmuchawy). Minusem takiego rozwiązania będzie jedynie cena, która będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku nawet najdroższych grabi. Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele urządzeń na promocjach za ok. 300 zł, ale warto zapoznać się z ich danymi technicznymi. Zwykle w takich cenach są dmuchawy i odkurzacze o małej sile podmuchu/zbierania i nadają się tylko do zgarniania liści z podjazdów czy chodnika. Gorzej ze zdmuchnięciem liści z trawnika, kiedy ta siła podmuchu musi być większa. Kolejnym minusem tanich urządzeń jest ich zasilanie. Często są to urządzenia elektryczne z krótkim kablem. Jak można się domyślić, nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Dlatego lepiej dopłacić i kupić urządzenie z silnikiem spalinowym. Zapewni nam swobodę poruszania się po ogrodzie i przede wszystkim będzie dość mocne, aby zdmuchnąć liście z zarośniętych terenów. Na minus urządzenia spalinowego na pewno należy zaliczyć trochę większą wagę sprzętu.

  Mamy sprzęt do zgarnięcia liści, trawy czy małych patyków. Co dalej? Przecież musimy się pozbyć góry niechcianych w naszym ogrodzie odpadów roślinnych. Sposobów jest kilka. I tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Kompostowanie - użyteczny sposób na ponowne wykorzystanie odpadków roślinnych

  W przypadku liści najlepszym i najbardziej ekologicznym sposobem jest kompostowanie. Na czym ten proces polega? Zgarnięte z ogrodu liście należy ułożyć w odpowiednio przygotowanym miejscu. Może to być własnoręcznie zrobiony kompostownik (np. z desek) lub kupiony gotowy pojemnik kompostowy wykonany z wysokiej jakości materiałów. Plusem kupnych kompostowników jest na pewno ich wygląd, ale także to, że mają one w wielu miejscach otwory, dzięki czemu liście czy inne odpady szybciej ulegają biodegradacji. Dzięki kompostowaniu liści możemy uzyskać naturalny nawóz, który przyda nam się do użyźnienia gleby na wiosnę. Trzeba pamiętać jednak o zasadzie odpowiedniego przygotowania kompostu. W pojemniku kompostowym należy układać na przemian warstwę liści i warstwę ziemi.

 Drugim również ekologicznym sposobem na wykorzystanie liści, jest okrycie nimi innych roślin w celu zabezpieczenia ich przed mrozem i zimą.

Spalanie liści i gałęzi - zasady i wskazówki

  Kolejnym sposobem i chyba jednym z najbardziej popularnych i zarazem kontrowersyjnych jest ich spalenie. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że po pierwsze, jest to dość niebezpieczne rozwiązanie ze względu na możliwość wzniecenia pożaru, a po drugie spalanie liści w niektórych przypadkach jest karane! Przed podjęciem decyzji o spaleniu stosu liści należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami w danej gminie. Jeżeli przepisy pozwalają na spalanie odpadów roślinnych, należy pamiętać, że takiej czynności możemy dokonać minimum 100 metrów od lasów, terenów zabudowanych i pól ze stogami. W niektórych przypadkach spalanie liści może być konieczne. Decyzję o spaleniu liści powinniśmy podjąć po stwierdzeniu choroby na drzewie. Dzięki spaleniu możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy na inne rośliny w naszym ogrodzie.

  Oczywiście liście możemy zostawić w ogrodzie i ich nie ruszać. Takie rozwiązanie sprawdzi się w ogrodach, w których występuje złej jakości gleba. Dzięki pozostawieniu liści gleba wzbogaci się w potrzebne minerały, a także zwabi pożyteczne zwierzęta, które spulchnią glebę, dzięki czemu ziemia będzie bardziej wydajna i urodzajna.

  A co z pozostałymi odpadami roślinnymi takimi jak małe gałązki lub trochę większe, które pozostały nam np. po ścięciu drzewa, lub krzewów?

  Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku liści. Małe gałązki możemy śmiało dorzucić do kompostu z liśćmi. Gałęzie mają jednak nieco dłuższy okres rozkładu, dlatego warto kupić środek przyspieszający kompostowanie. Środki takie są w 100% naturalne i nie zawierają żadnych chemicznych związków, które mogłyby skazić glebę, więc ich użycie jest w pełni bezpieczne i dla nas i dla roślin. Powstały w ten sposób kompost będzie bardziej wydajny. Innym sposobem niewspomnianym przy liściach jest kupno rozdrabniarki do drewna. Rozdrabniarka świetnie sprawdzi się przy większych gałęziach. Powstałe w ten sposób zrębki, możemy wykorzystać do rozsypania pod koronami drzew czy krzewów. Dzięki temu drzewo i krzewy będą miały zapewnioną odpowiednią wilgoć, a także potrzebne składniki mineralne.