Zbiornik na deszczówkę – co warto wiedzieć?

Zbiornik na deszczówkę – co warto wiedzieć?

Rosnąca świadomość dotycząca klimatu, wpływa na szereg zmian w codziennych nawykach społeczeństwa. Rozumiemy, że dostęp do wody, w wielu miejscach na świecie jest coraz bardziej ograniczony. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że Polska należy do państw o najmniejszych zasobach wody słodkiej, w Europie. W ostatnich latach kilkukrotnie musieliśmy zmagać się z falą upałów, która z czasem skutkowała suszą w wielu zakątkach kraju. Wtedy też, w niektórych gminach wydano zakaz podlewania ogrodów wodą z sieci wodociągowej.


Wiemy zatem, że wodę "z kranu" należy oszczędzać i używanie jej do celów innych niż niezbędne coraz częściej staje się marnotrawstwem. Jednakże nasz przydomowy ogródek należy przecież czymś podlewać. W tym celu nie musimy używać nawodnienia pochodzącego bezpośrednio z sieci wodociągowej, ponieważ z pomocą przychodzi "nielimitowana" deszczówka, która dosłownie spada nam z nieba :)

Deszczówka, z racji tego, że nic nie kosztuje, w skali roku pozwoli zauważalnie zaoszczędzić na rachunkach. Aspekty ekonomiczne to nie jedyny powód, dla którego warto zacząć gromadzić wodę opadową. W przeciwieństwie do wody z rurociągów jest ona miękka i uboga w chlor, co jest korzystne dla naszych roślin.

Gdy już zdecydujemy się na gromadzenie deszczówki, musimy znaleźć odpowiedni pojemnik, który pozwoli nam ją przechowywać. W tym przypadku wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są gotowe zbiorniki, stworzone specjalnie w tym celu. Mogą mieć one formę nawiązującą do antycznej wazy greckiej lub pojemnika przypominającego klasyczną drewnianą beczkę. Dużym atutem jest tu możliwość wyboru koloru, tak aby każdy mógł odpowiednio dopasować zbiornik do aranżacji swojego ogrodu. Warto od razu zaopatrzyć się w kompletny zestaw, wraz z oprzyrządowaniem, co umożliwi nam korzystanie ze wszystkich atutów zbiornika. Zbiornik podłączamy bezpośrednio do rynny za pomocą odpowiednio dopasowanego zbieracza. Dzięki załączonemu do zestawu kranikowi możemy dozować zgromadzoną deszczówkę i w razie potrzeby wlewać ją np. bezpośrednio do konewki. Końcówka węża łączącego zbiornik z rynną to zmyślna konstrukcja zaprojektowana w taki sposób, że gdy zamontujemy wąż pod odpowiednim kątem, woda cofnie się w momencie zapełnienia zbiornika, dzięki czemu nie dojdzie do przelewania zgromadzonej deszczówki. Ze względu na spadające liście, a przede wszystkim mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt pamiętajmy, aby zawsze zakrywać zbiornik za pomocą przykrywki, będącej integralną częścią każdego zbiornika.

Do czego możemy użyć zgromadzonej wody? Oczywistym wyborem jest podlewanie hodowanych przez nas roślin oraz trawnika. Deszczówka zgromadzona w naszym pojemniku nadaje się jednak również m.in. do umycia podjazdu czy narzędzi ogrodowych. Jak więc widzicie, gromadzenie deszczówki to same atuty, gdyż dbając o środowisko, możemy dodatkowo zaoszczędzić na comiesięcznych wydatkach :)

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy