Zwalczanie ślimaków w ogrodzie – sposoby i porady

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie – sposoby i porady

Wielu z nas na widok ślimaka w naszym ogrodzie zwłaszcza tego bez skorupy reaguje z obrzydzeniem lub złością. Warto jednak wziąć pod uwagę, że być może sami jesteśmy sobie winni stwarzając, często nieświadomie warunki do tego, że ślimaki czują się w naszym ogrodzie nadzwyczaj dobrze. Jak sobie z nimi poradzić?



  Ślimaki (nawet te żarłoczne) pełnią ważną funkcję w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie dlatego, dopóki nie przepuszczają masowego ataku na nasze uprawy, wystarczą najmniej drastyczne środki i profilaktyka.

  Zanim jednak zaczniemy używać różnego rodzaju środki przeciwko ślimakom, spróbujmy zlokalizować problem ich pojawienia się w naszym ogrodzie a dopiero potem, stosujmy bardziej radykalne sposoby.

  Ślimaki pojawiają się przede wszystkim w zacienionych i wilgotnych zakamarkach takich jak kawałki starych desek leżących na trawie lub wśród porozrzucanych dużych kamieni czy pustaków. Najlepiej czują się w miejscach podmokłych i zarośniętych. Dlatego warto zacząć „walkę” ze ślimakami od uporządkowania naszego ogrodu ze starych zalegających desek, drewna czy kamieni, a następnie skosić trawę nawet w najbardziej niedostępnych zakamarkach naszego ogrodu. Prawdziwym rajem dla ślimaków są również kompostowniki. Pamiętajmy także, aby po każdym koszeniu trawy zgrabić skoszone rośliny i w miarę możliwości wywieźć je jak najdalej od naszego ogrodu.

  Po uporządkowaniu naszego terenu zerknijmy jakie rośliny mamy nasadzone np. w przydomowym ogródku z kwiatami. Najbardziej lubianymi przez ślimaki smakołykami są takie kwiaty jak nasturcje, astry chińskie, prawoślazy ogrodowe, aksamitki, dalie, lilie białe, cynie, rudbekie i funkie. Jeżeli mamy większość z wymienionych kwiatów zasadzonych w naszym kwietniku zastanówmy się, czy możemy zrezygnować z którejś z tych roślin i zastąpmy ją taką, której ślimaki nie lubią lub wręcz się jej boją. Takimi roślinami są mydlnica lekarska, majeranek, rumianek, macierzanka, ciemierniki czy szałwia. Jeśli chcemy pozbyć się ślimaków z naszych upraw warzywnych czy owocowych zasadźmy w pobliżu te same rośliny, które są wymienione wyżej lub wzbogaćmy nasze uprawy o gorczycę, cebulę, czosnek, tymianek czy hyzop. A co w przypadku gdy nie chcemy pozbywać się naszych ulubionych roślin kwietnych z ogródka? Istnieją sposoby na walkę z mięczakami nieingerujące w nasze uprawy. Pojedyncze rośliny możemy chronić poprzez umieszczanie wokół nich przeszkód, których ślimaki nie będą w stanie pokonać. Można je obsypać trocinami, igłami sosnowymi, korą drzewną, grysem, miałem dolomitowym czy drobnym żwirem, a także ogrodzenie roślin miedzianymi obrzeżami.

  Coraz chętniej też stosowane są pułapki na ślimaki. Wystarczy umieścić w ciemnym miejscu stary pojemnik np. po margarynie wypełniony piwem, które ślimaki uwielbiają. Ślimaki zwabione zapachem wpadają do takiego pojemnika i się topią. Znanym sposobem jest też wkopanie do ziemi skórki z grejpfruta. Bardziej czasochłonnym i bardziej kosztownym sposobem jest też utworzenie pułapki z kawałka czarnej agrowłókniny lub czarnej folii, przymocować do podłoża plastikowymi szpilkami i przykryć np. folią aluminiową. Złapane w ten sposób ślimaki wynosimy daleko od naszej działki.

  Po tak przygotowanym ogrodzie możemy chronić się przed ślimakami środkami dostępnymi w sprzedaży. Najpopularniejszymi z nich są Snacol 05 G firmy Bros oraz Ślimakol firmy Substral. Oba środki dostępne są w naszej ofercie. Przed użyciem zalecamy zapoznać się z instrukcją użycia, ponieważ są to środki chemiczne. Należy je stosować z umiarem zgodnie z zaleceniami producenta. Martwe mięczaki należy usunąć z ogrodu aby nie stały się pożywieniem dla innym zwierząt takich jak jeże czy ptaki.