Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Sprawdzone metody

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Sprawdzone metody

Kret uznawany jest za małych rozmiarów szkodnika, który może wiele namieszać w naszym ogrodzie. Jego liczne podkopy i korytarze w znacznym stopniu uszkadzają system korzeniowy roślin, co często skutkuje ich usychaniem, zaś widoczne na zewnątrz kopce powodują, że trawnik nie wygląda dobrze. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Podpowiadamy! 

Jak pozbyć się kreta?  

Krety w ogrodzie to niestety dość powszechne zjawisko. Te niepozorne, małe szkodniki mogą wyrządzić wiele złego. Jak się więc ich pozbyć? Sposobów na walkę z nimi jest mnóstwo - od dostępnych na rynku urządzeń, przez różnorodne preparaty i pułapki. Jeśli ty również zmagasz się z tym problemem, a Twoje starania w dalszym ciągu nie przynoszą skutku – przychodzimy z pomocą. Sprawdź, jak pozbyć się kreta z Twojego ogrodu.  

Przez wielu kret uważany jest za sympatyczne, małe zwierzątko, jednak dla posiadaczy ogrodów - to prawdziwa zmora. Nie można się temu dziwić - w przeciągu jednej nocy może wyrządzić dużą szkodę - może szybko zmienić gładką murawę w pobojowisk pełne nieestetycznych kopców, a bujne rośliny - w martwe chaszcze. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej opcji - pułapki, odstraszacze, różnego rodzaju preparaty, których zadaniem jest wypędzenie kreta. Jak więc pozbyć się szkodnika? Ważne jest, by dobrać rodzaj produktu do sytuacji i warunków.  

Kret – charakterystyka 

Kret to mały, niepozorny zwierzak, porośnięty futerkiem. Waży około 100 g i ma średnio 18 cm długości. Co ciekawe, powiedzenie - “ślepy jak kret” ma swoje uzasadnienie. Ssak ten bowiem faktycznie nie widzi, za to został wyposażony w doskonały słuch. Słyszy dobrze do tego stopnia, że jest w stanie rejestrować nawet najmniejsze drgania podłoża.  

Zdolność ta jest szczególnie przydatna nocą. To właśnie wtedy kret wykazuje dużą aktywność i drąży podziemne korytarze, które mogą nawet osiągać długość do jednego kilometra. Krety pojawiają się w ogrodach zazwyczaj na początku marca i potrafią kopać aż do późnej jesieni. Warto również zaznaczyć, że walka z kretem może jednak potrwać o wiele dłużej.  

Szkodnik potrafi być utrapieniem nawet przez kilka tygodni. W chwili, gdy wydaje nam się, że pozbyliśmy się intruza na następny dzień możemy zobaczyć kolejne kopce.  

W naszym klimacie najczęściej spotkać można kreta europejskiego - zwierzę o walcowatym ciele, które waży około 120 g. Jego długość ciała waha się w granicach 17-20 cm, więc jest on niewiele mniejszy niż świnka morska. Został wyposażony w czarne, bardzo gęste futerko, które sprawia wrażenie aksamitnego.  

Co warto wiedzieć o krecie?  

Kret w ogrodzie to drapieżnik. Jego zaostrzony ryjek został wyposażony aż w 44 bardzo ostre zęby, które potrafi zatopić w skórze, więc zakładając pułapkę należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Ponadto kret jest wyposażony także w stosunkowo duże, bardzo duże przednie łapy, które są błoniaste i idealnie sprawdzą się podczas przekopywania podziemnych korytarzy.  

Warto wiedzieć także, że kret to zwierzę prawie ślepe, które posiada włoski czuciowe bardzo wrażliwe na drgania – wprowadzanie drgań to jeden ze sposobów walki z kretem.  

Sposoby na kreta - 3 skuteczne metody 

Przedstawiamy 3 skutecznych sposobów na walkę z kretami. Dzięki nam, pozbędziesz się szkodnika ze swojego ogrodu czy trawnika.  

Pułapka na krety w ogrodzie 

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak pozbyć się kreta z ogrodu? Pierwszym ze sprawdzonych sposobów są kretopułapki. To bardzo wymyślne pułapki o wydłużonym kształcie, wyposażone w specjalne zapadki, które skutecznie uniemożliwiają wydostanie się kreta ze środka. Pułapkę umieszczamy w jednym z jego korytarzy. Ważne jest, by codziennie sprawdzać jej zawartość. Kret pozbawiony pożywienie ginie bowiem już po 10 h. Jeśli więc kret złapał się w pułapkę, wyjmij ją, a zwierzę wypuść na wolność. Oczywiście, najdalej od swojej posesji.  

Trutka na kreta 

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Na rynku znaleźć można specjalne urządzenia, takie jak: świeca dymna przeciw kretom, siatka przeciw kretom czy dźwiękowy odstraszacz kretów. Popularne są także różnego rodzaju granulaty i płyny odstraszające krety. Taki roztwór należy wlać do otworu i dodać wody - następuje wówczas reakcja chemiczna i uwalnia się gaz. Substancje te mają niezwykle silny i drażniący zapach, który sprawia, że kret musi znaleźć inne miejsce.  

Domowe sposoby na kreta 

Co odstrasza kreta? Kretów możesz pozbyć się także przy pomocy domowych sposobów. Krety możesz bowiem skutecznie wyeliminować, stosując naturalne odstraszacze. Krety nie lubią zapachu aksamitek, czarnego bzu, czosnku czy komosy. Tam, gdzie grasują krety warto więc zasadzić choć jedną z wymienionych wcześniej roślin. Gryzonie nie cierpią także zapachu ludzkich włosów, a także sierści psów czy kotów. Dobrym sposobem może więc okazać się zebranie włosów lub sierści, uformowanie z nich kuli i wrzucenie do kreciej nory. Niezwykle skuteczny może być również ocet czy spleśniała skórka z cytryny.  

Jak pozbyć się szkodnika? Siatka na krety 

Zamiast męczyć się z kretem w ogrodzie, warto zapobiegać temu jeszcze przed tym, zanim on się pojawi. W tym celu doskonale sprawdzi się siatka na krety. To jeden ze sposobów, który pozwoli Ci uniknąć pojawienia się szkodnika. Siatka powinna być rozłożona jeszcze przed zaaranżowaniem ogrodu i zaplanowaniem trawnika.