Pielęgnacja monstery - 5 praktycznych wskazówek

Pielęgnacja monstery - 5 praktycznych wskazówek

Monstera już od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych. Pojawia się w domach i mieszkaniach nie tylko ze względy na swoje walory estetyczne, ale i prostą, bezproblemową pielęgnację. W naszym artykule zdradzimy, jaki rodzaj ziemi wybrać, jak często należy ją podlewać i w jaki sposób pielęgnować. 

Pielęgnacja monstery - najważniejsze wskazówki 

Jaki rodzaj ziemi wybrać? 

Kluczową kwestią jest rodzaj podłożna. Monstera najlepiej czuje się w podłożu torfowym, którego główną zaletą jest przepuszczalność. Monsterę można również posadzić w klasycznej, uniwersalnej ziemi, przeznacznej do roślin doniczkowych. Decydując się na drugą opcję, warto pamiętać, aby dodać 1/3 szkła wulkanicznego, czyli perlitu. Sprawi to, że gleba stanie się pulchniejsza i lżejsza. Ponadto, korzenie monstery będą się rozrastać znacznie szybciej.  

Podlewanie Monstery – co warto wiedzieć? 

Każda roślina wymaga regularnego podlewania, dostosowanego do jej potrzeb. Monstera to roślina, która nie przepada za zbyt wilgotynm podłożem. Warto jednak mieć świadomość, że Monsery lubią wilgotne powietrze. Ważne jest to szczególnie w sezonie grzewczym, ponieważ to właśnie wtedy, warto trzymać je blisko nawilżacza powietrza. Wiosną i latem należy podlewać je obficie raz w tygodniu – to całkowicie wystarczy. Po upływie 30-60 minut należy pozbyć się nadmiaru wody, który gromadzi się w podstawce donicy – nie chcemy przecież przelać rośliny. Jesienią i zimą należy jeszcze radziej podlewać Monstery. Przyjmuje się, że zdecydowanie wystarczy jej jedno nawodnienie w ciągu 10-14 dni. Pamiętajmy, że Montserę podlewamy tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już przyschnięta.  

Czy Monstera potrzebuje podpory? 

Uprawianie Monstery w donicy wiąże się z zastosowaniem właściwej podpory. Powinna być ona  niewiele niższa od samej rośliny. Właściwie dobrana podpora sprawi, że Monstera będzie się po niej pięła, a po jakimś czasie stanie się ona również punktem zaczepienia dla korzeni powietrznych.  

Podpory to najczęściej paliki bambusowe lub drewniane. w naszym asortymecnie znajdziesz palik kokosowy, który doskonale  się sprawdzi. Pnącza rroślin możesz do nich przywiązać za pomocą sznurka lub drutu florystycznego. Zwróć uwagę, aby podczas wbijania palika do ziemi, nie uszkodzić korzeni. Aby tego uniknąć, podczas przesadzania rośliny, paiki możesz wsadzić do ziemi równocześnie z korzeniami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przypadkiem nie uszkodziłeś rośliny.  

Przesadzanie Monstery - najważniejsze informacje 

Monsterę do wysokości 1 m, oraz taką, która poiada drobne liście należy przesadzać raz w roku przez pierwsze 3 lata jej życia. Starsze rośliny nie potrzebują zazwyczaj ani przesadzania, ani zmiany  donicy. Najbardziej odpowiednią porą na zmianę gleby lub przesadzanie Monstery będzie marzec lub kwiecień. Podczas pielęgnacji Monstery, która ma więcej niż 3 lata, należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby, po czym wymienić ją na nową. Istotne jest, by zakryć korzenie rośliny po wsypaniu nowej ziemi do donicy. Po wykonaniu tego zabiegu, Monsterę podlewamy dopiero po 48 godzinach.  

Nawożenie Monstery 

Osoby, którym zależy na szybkim wzroście Monstery powinny jak najszybciej zająć się jej regularnym nawożeniem. Od początku marca do końca sierpnia należy nawozić ją raz na dwa tygodnie. Z kolei raz na trzy tygodnie powino się nawozić Monstery, które stoją w cieniu. Nie mają one bowiem tak wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ponadto rosną one wolniej. Jednym z najlepszych środków do wzmacniania roślin będzie płynny biohumus lub inny płynny nawóz, przeznaczony do pielęgnacji roślin zielonych. W okresie jesienno-zimowym warto wstrzymać się z nawożeniem tego typu roślin.  Idealnie sprawdzi się biohumus do roślin zielonych oraz nawóz do roślin domowych

Gdzie najlepiej postawić Monsterę? 

Monstera najlepiej odnajdzie się w miejscach jasnych, lub takich, w których panuje półcień. Roślina nie może stać zbyt blisko okna, poniewa nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Wystawianie jej na zbyt intensywne światło może spowodować pojawienie się przebarwień, spowodowanych poparzeniem słonecznym. Najlepiej ustawić roślinę w odległości 2-3 metrów od okna.  

Monstera może osiągać spore rozmiary, dlatego warto ustawić ją na kwietniku lub na podłodze. Roślina będzie źle czuła się w pobliżu okien balkonowyc lub piecyków czy kaloryferów, szczególnie w okresie grzewczym. Najbardziej odpowiednia tempertura dla Monstery to około 22 stopnie Celsjusza. Jesienią i zimą temperatura nie powinna być niższa niż 13 stopni. Jeśli na liściach pojawi się kurz, liście można przetrzeć wodą lub użyć do tego środka nabłyszczającego do roślin.  

Pielęgnacja Monstery – podsumowanie 

Jak widać, Monstera nie jest rośliną wymagającą. Po zapewnieniu jej właściwych warunków, miłośnicy ogrodnictwa będą mogli posiadać w swojej kolekcji roślinę, która nie tylko wygląd perfekcyjnie, ale również nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem kwiatów doniczkowych, ale nie wiesz, jaką roślinę wybrać na początek - Monstera to wybór idealny.