Co na komary w ogrodzie? Skuteczne metody i preparaty

Co na komary w ogrodzie? Skuteczne metody i preparaty

Komary - małe owady, które potrafią zepsuć nawet najbardziej wyjątkową chwilę czy najprzyjemniejsze spotkanie w gronie najbliższych. Swoim bzyczeniem i ukąszeniami mogą skutecznie uprzykrzać nam kilka letnich  miesięcy w roku. Warto zatem podjąć z nimi walkę. Co na komary w ogrodzie? Postaw na sprawdzone sposoby, dzięki którym pozbędziesz się komarów.  

Co na komary w ogrodzie? 

W Polsce wyróżniamy aż 47 gatunków komarów, i choć uciążliwe dla człowieka są tylko dwa z nich, to jest to wystarczające, by znacząco uprzykrzyć letnie spotkania na tarasie czy w ogrodzie. Warto mieć świadomość, że za ukłucia odpowiedzialne są głównie samice komarów, które żywią się krwią ludzką bądź zwierzęcą, a środkiem przyciągającym jest ciepło ludzkiego ciała, wilgoć, a także zapach potu.  

Komarzyce uwielbiają także słodki zapach. Jeśli więc nie chcesz przywoływać komarzyc i narażać się na ukąszenia, w letnie wieczory lepiej zrezygnuj z kwiatowych i owocowych perfum. Mimo tego, że w Polsce oprócz denerwujących dźwięków i swędzących ukąszeń, nie mamy się czego obawiać - warto poznać sposoby walki z komarami i nauczyć się, jak skutecznie je odstraszać. 

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju środki chemiczne, np. odstraszacze komarów do ogrodu, które pomaga je odciągać od miejsc, w których przebywamy. Co jeszcze może być skutecznym odstraszaczem komarów w ogrodzie? Do wyboru mamy świece, opaski, spraye, spirale czy pałeczki zapachowe.  

Środki na komary - postaw na niezawodność

Sposobów walki z komarami jest wiele. Możesz więc swobodnie wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz stosować naturalne sposoby – bardzo skuteczne są olejki eteryczne o zapachach, które zniechęcają owady do ataku, np. olejki o zapachu trawy cytrynowej czy goździka.

Rośliny odstraszające komary

Zastanawiasz się, jak bez środków chemicznych pozbyć się komarów z ogrodu lub przydomowego tarasu? Warto na początek zdać sobie sprawę z faktu, że w walce z tymi owadami, mogą pomóc rośliny. Jest on szczególnie skuteczny, jeśli zależy Ci na tym, by pozbyć się komarów z ogrodu. Postaw na gatunki roślin, które mają charakterystyczny, dość intensywny zapach. W pobliżu tarasu dobrze jest więc posadzić miętę, kocimiętkę, bazylię, lawendę czy inne, aromatyczne rośliny. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się uciążliwego problemu, ale zyskasz również świeże zioła, które będą świetnym dodatkiem do wielu potraw.  

Komary skutecznie odstraszają również rosiczki czy kokornak. Zwabiają one owady poprzez swój intensywny zapach, a następnie je zjadają. Komary nie lubią także towarzystwa komarzycy – Plectranthusa. Zawiera ona bowiem silne olejki, które skutecznie zniechęcają owady.  

Środki chemiczne na komary

W naszym asortymencie również znajdziesz mnóstwo środków chemicznych, spośród których na uwagę zasługują z pewnością: 

Oferujemy również inne środki, które równie skutecznie poradzą sobie w walce z tymi niewielkimi, ale uciążliwymi owadami.  

Zrezygnuj z zacienionych miejsc 

Chcesz zlikwidować problem u źródła? Zrezygnuj więc z ich ulubionych miejsc bytowania, jakimi są zacienione, wilgotne zakątki. Prawdziwą wylęgarnią tych właśnie owadów są wszelkie zbiorniki wodne, szczególnie te porośnięte szuwarami i trawą, w tym także oczka wodne. Nie musisz od razu rezygnować z oczka wodnego. Zadbaj jedynie o ruch wody w zbiorniku, który posiadasz. Do oczka wodnego możesz także wpuścić ryby, takie jak karasie czy karpie japońskie, których głównym pożywieniem są właśnie larwy owadów.  

Jeśli w ogrodzie posiadasz np. beczkę z deszczówką, powinna być ona zakryta siatką z bardzo drobnym splotem, pończochą lub deseczką. W Twoim ogrodzie zamieszkują żaby? Nie przeganiaj ich. One również żywią się owadami, w tym także larwami komarów. Rechot żab to nie tylko synonim lata, ale również oznaka tego, że komary mają w swoim otoczeniu naturalnego wroga.  

Rozwiązania zapachowe 

Naturalne olejki i ekstrakty eteryczne pozyskiwane z roślin, które odstraszają komary to także doskonałe rozwiązanie. Wśród nich znajdziesz m.in. specjalne kule czy świece zapachowe, preparaty w aerozolu czy maści. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem i użyciem konkretnego środka sprawdzić, czy przypadkiem nie są one dla nas szkodliwe – mocne preparaty mogą bowiem uczulać i podrażniać błony śluzowe.  

 

Jeśli zaś mowa o pomieszczeniach zamkniętych, możesz zdecydować się na zastosowanie elektrofumiagtorów, czyli urządzeń, których zadaniem jest wydzielanie zapachu, nielubianego przez komary, które działają po podłączeniu do kontaktu.  

Pułapki na komary 

Chcesz samodzielnie stworzyć środek na komary? Możesz przygotować specjalną pułapkę - wystarczą składniki dostępne w każdej kuhni i plastikowa butelk. Do pustego pojemnika wsyp odrobinę drożdży, cukier, a kolejno miksturę zalej ciepłą wodą. Pułapkę ustaw w pobliżu balkonu, tarasu lub okna. Niech będzie to miejsce nierzucające się w oczy, które będzie wabiło owady, nie rażąc wyglądem. 

Sposoby na komary 

Miejsca wydzielone, takie jak namioty ogrodowe czy altanki warto osłonić za pomocą moskitiery. Gęsta siatka skutecznie ochroni przed komarami. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia, które montujemy w ogrodze. Postaw na żółte żarówki, które odstraszają owady. Zezygnuj z oświetlenia białego, które działa wręcz odwrotnie i przyciąga komary.  

Rozwiązaniem tymczasowym może być wykorzystanie na tarasie czy w ogrodzie świecy zapachowych, plastrów odstraszających czy lamp owadobójczych. Rośliny możesz także spryskać preparatem z miodli indyjskiej czy z drzewa herbacianego. Aby uchronić się przed swędzącymi ukąszeniami, skórę możesz posmarować olejkiem z lawendy czy wanilii.  

 

Ekstremalnym zabiegiem, na który decyduje się wiele osób jest odkomarzanie chemiczne. Powinien być on przeprowadzany na dużej powierzchni – tylko wówczas możemy mówić o zadowalających efektach. Koszt tego typu odkomarzania to kilkaset złotych.