Jak sprawdzić pH gleby? Praktyczny poradnik

Jak sprawdzić pH gleby? Praktyczny poradnik

Poziom pH jest miarą kwasowości, która jest reprezentowana przez wartość pomiędzy 0 a 14. Gleba kwaśna ma wartość pH poniżej 7,0, a zasadowa - powyżej 7,0. Nieprawidłowy poziom pH oznacza, że rośliny mogą mieć niedobór składników odżywczych oraz związane z nim problemy ze wzrostem.  Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie? Podpowiadamy.

Kiedy należy zbadać glebę? 

Warto sprawdzić poziom pH gleby przed przystąpieniem do projektowania lub sadzenia nowego ogrodu, zakładania działki warzywnej lub sadzenia odmian owoców. Należy również wykonać test, gdy jesteśmy rozczarowani wzrostem ogrodu lub gdy niektóre liście zaczynają wykazywać oznaki żółknięcia. Możesz nawet rozważyć przetestowanie gleby w kilku różnych częściach swojego ogrodu. Będziesz zaskoczony, jak bardzo poziomy pH mogą się różnić. 

 Jeśli w ostatnim czasie dodaliśmy do gleby wapno, nawóz lub substancje organiczne, musimy odczekać trzy miesiące, aby uzyskać dokładny odczyt. 

Regularne sprawdzanie PH gleby jest niezwykle ważne, ponieważ niektóre rośliny mają specyficzne wymagania dotyczące pH i nie będą się rozwijać, jeśli nie mieści się ono w określonym zakresie. pH mierzy poziom kwasowości w glebie i wpływa na zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych. Jeśli poziom pH gleby nie mieści się w zalecanym dla danej rośliny zakresie, wszystkie nawozy i odżywki na świecie nie pomogą - rośliny nie będą w stanie wchłonąć składników odżywczych.

Jak zbadać pH gleby? 

Prostym i skutecznym sposobem na sprawdzenie poziomu pH gleby jest użycie domowego zestawu testowego. Dobrą wskazówką podczas pobierania próbek gleby jest pobranie próbki tuż pod powierzchnią, aby uzyskać dokładny odczyt. 

Innym sposobem na sprawdzenie poziomu pH jest użycie elektronicznego miernika pH. Posiadają one sondę, którą wkłada się do gleby i która szybko daje dokładny odczyt. 

W naszym asortymencie znajdziesz klasyczny kwasomierz glebowy lub kwasomierz glebowy z płytką ceramiczną

Regulacja i równoważenie alkalicznego pH gleby 

Po przetestowaniu gleby, jeśli masz wartość pH powyżej 7,0, wskazuje to, że masz alkaliczną glebę. Będzie to oznaczać, że Twoja gleba jest niska na składniki odżywcze, takie jak fosfor, żelazo i mangan. 

Aby zwiększyć kwasowość w glebie, możesz dodać takie rzeczy jak kompost i obornik, materię liściową lub ścinki z ogrodu lub mulcz. Upewnij się jednak, że unikasz stosowania kompostu grzybowego i nawozów drobiowych, ponieważ drastycznie zwiększą one zasadowość. W przypadku zbyt wysokiego pH może być konieczne zastosowanie sproszkowanej siarki. 

 Niektóre warzywa lubią glebę lekko zasadową o wartości między 7,0 a 8,0. Należą do nich szparagi, brukselka, kapusta, winorośl, pory i rzepa. 

Pobierz 2 próbki gleby

Aby zbadać pH gleby w domu, należy najpierw zebrać za pomocą kielni trochę gleby z miejsca sadzenia do dwóch czystych pojemników. Pobierz glebę z kilku centymetrów pod powierzchnią ziemi. Potrzebujesz około 1 szklanki gleby w każdym pojemniku. Rozbij wszelkie kępy i usuń kamienie, patyki i inne zanieczyszczenia.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, weź próbkę gleby mieszanej. Na przykład, jeśli sadzisz pojedyncze łóżko ogrodowe, weź kilka próbek tylko z tego obszaru i wymieszaj je razem. Jeśli sadzisz duży obszar, taki jak cały trawnik, weź próbki z wielu miejsc na podwórku i wymieszaj je razem do testowania.

Badanie próbki gleby mieszanej da Ci najbardziej dokładne wyniki, ponieważ jedno miejsce w ogrodzie może być nietypowe dla reszty gleby. Na przykład, próbka pobrana z obszaru w pobliżu krzewu sosnowego może być wyjątkowo kwaśna, ponieważ igły sosnowe mają tendencję do dodawania kwasowości.

Test na alkaliczność

Do jednego pojemnika z próbką gleby dodaj 1/2 szklanki wody destylowanej i wymieszaj łyżką. Następnie dodać 1/2 szklanki białego octu. Jeśli w glebie pojawi się widoczne bulgotanie lub skwierczenie, oznacza to, że ma ona zasadowy odczyn pH.

Reakcja chemiczna, którą obserwujesz, zachodzi, gdy kwas (ocet) wchodzi w kontakt z czymś zasadowym (gleba). Im bardziej wyraźne jest to zjawisko, tym wyższe jest pH gleby. Ponieważ większość gleb jest naturalnie lekko kwaśna, każda reakcja w tym teście oznacza zazwyczaj, że masz glebę alkaliczną.

Test na kwasowość

Teraz dodaj 1/2 szklanki wody destylowanej do drugiego pojemnika z ziemią i wymieszaj ją. Następnie dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Jeśli gleba bąbelkuje lub musuje, oznacza to, że jest kwaśna.

Reakcja, którą widzisz, jest wynikiem kwaśnej gleby wchodzącej w kontakt z substancją alkaliczną (sodą oczyszczoną). Ponownie, siła reakcji wskazuje, jak kwaśna jest gleba. Bardzo niewielka ilość pyrkania jest naturalna, ponieważ większość gleb jest lekko kwaśna na początku. Ale silna reakcja może wskazywać, że masz bardzo kwaśną glebę.

Regulacja i równoważenie kwaśnego pH gleby 

Jeśli wartość pH gleby jest niższa niż 7,0, oznacza to, że jest ona kwaśna, co ma miejsce w przypadku większości gleb. Może to stanowić problem, ponieważ w takich warunkach wiele składników odżywczych staje się bardziej rozpuszczalnych i może zostać łatwo wypłukanych przez deszcz lub podlewanie. Składniki odżywcze, które możesz stracić to wapń, potas, magnez i miedź. Inną rzeczą, którą należy zauważyć jest to, że w bardzo kwaśnej glebie, bakterie mogą gnić materii organicznej, co powoduje uszkodzenie roślin. Najprostszym sposobem na zrównoważenie kwaśnej gleby jest dodanie wapna, dolomitu lub obornika drobiowego. 

 

Istnieje wiele warzyw i owoców, które dobrze rozwijają się w kwaśnej glebie o wartości pH poniżej 7,0. Należą do nich borówki, fasola, brokuły, buraki, czosnek, jarmuż, sałata, groszek, ziemniaki, cebula i szpinak.