Czyszczenie nagrobków - jak robić to prawidłowo?

Czyszczenie nagrobków - jak robić to prawidłowo?

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki zbliżają się wielkimi krokami. To ostatni moment, aby zadbać o nagrobki naszych bliskich i ich pamięć. Zastanawiasz się - jak wyczyścić pomnik bez ryzyka zniszczenia powierzchni? Sprawdź nasz poradnik.  

Jak czyścić nagrobki? 

Pomniki narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych - dużych różnic temperatur, częstych opadów deszczu czy śniegu na zmianę z mocnym i bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego. Zalegające przez dłuższy czas na nagrobku liście, drobne gałęzie, mech i brud mają negatywny wpływ na kondycję płyt nagrobnych. Zniszczenia mogą być również efektem zamarzającej w szczelinach wody czy nieprawidłowo zabezpieczonych zniczy lub rdzy pojawiającej się w metalowych elementach wiązanek nagrobnych.  

Jak często czyścić nagrobki? 

To, jak często pojawiamy się na grobach bliskich nam osób jest uzależnione od wielu czynników. Zazwyczaj jednak podczas odwiedzin nie skupiamy się na porządkowaniu gobowca – zazwyczaj ograniczamy się do odgarnięcia zalegających liści, wyrzucenia przesuszonych kwiatów czy starej wiązanki oraz wypalonych zniczy. Warto jednak mieć świadomość, że nagrobek powinien być czyszczony conajmnej kilka razy w roku. Tylko dzięki regulrnemu usuwaniu zanieczyszczeń jesteśmy w stanie uniknąć grubych warstw brudu na powierzchni grobu. O gruntowynych porządkach najczęściej jednak przypominamy sobie przed Dniem Wszystkich Świętych, starając się przywrócić czystość i blask nagrobnym płytom.  

Czyszczenie nagrobków - co może się przydać? 

Sposób konserwacji i czyszczenia nagrobków uzależniony jest od rodzaju materiału, z którego został wykonany. Granit, marmur, piaskowiec – to materiały naturalne, uważane za “oddychające”, z którymi powinno się obchodzić niezwykle delikatnie. Do czyszczenia tego typu pomników przyda się z pewnością zwykla zmiotka i szufelka, a także worek na śmieci. Warto zabrać także ze sobą nożyk i łopatkę, miękką szczotkę do czyszczenia, gorącą wodę oraz rękawiczki ochronne.  

 

Do czyszczenia pomników przyda się również delikatny detergent. Może być to np. płyn do mycia naczyń. Weź ze sobą także gąbkę, wiaderko oraz czystą ścierkę. Jeśli jednak chcesz kompleksowo zadbać o nagrobki, warto sięgnąć po środki przeznaczone właśnie do czyszczenia grobowców. W naszym asortymencie znajdziesz aktywny płyn myjący Minos oraz inne preparaty, typu emulsja do pielęgnacji nagrobków czy pasta do nagrobków. 

 

Do uporządkowania terenu wokół grobowca możesz użyć małych grabek, sekatora i ostrego nożyka. Porządkowanie grobu warto rozpocząć od usunięcia zalegających liści, wypalonych zniczy i starych wiązanek.  

Czyszczenie nagrobków z granitu 

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji nagrobków jest granit. Jest on odporny na ścieranie, zarysowania, mróz i działanie różnych związków chemicznych. Popularność zyskał dzięki szerokiej dostępności dużych bloków, łatwości cięcia i polerowania. Granit idealnie się prezentuje, jest bardzo wytrzymały oraz kwasoodporny. Granit może przybierać różne formy i barwy. Njaczęściej spotykne odcienie to czerń, odcienie szarości oraz zielenie, czerwienie i granaty. Poszczególne bloki skalne mogą różnić się między sobą strukturą, przez co są niezwykle oryginalne. Pamiętać jednak należy, że ciemne płyty w szczególności narażone są na zabrudzenia, plamy i zacieki z wody deszczowej.  

 

Mimo tego, że granit to materiał uznawany za jeden z najtrwalszych materiałów, odporny na uszkodzenia mechaniczne, to jego niewłaściwy sposób czyszczenia bardzo szybko może doprowadzić do jego zniszczenia. Przed użyciem środków do czyszczenia nagrobków, warto zastosować próbę na małej powierzchni. Dzięki temu upewnisz się, że dany produkt jest właściwy dla danego grobowca i nie uszkodzi jego powierzchni. Sprwdzone środki nakładamy najpierw na szmatkę, a dopiero później zabieramy się do czyszczenia.  

 

Warto mieć świadomość, że mocne detergenty mogą wnikać w granitową płytę i powodować matowienie oraz trudne do usunięcia smugi i przebarwienia. Do usuwanie plam idealnie nadają się środki neutralne i zasadowe, takie jak np. szare mydło czy mydło potasowe. Do wody z płynem możesz dodać także odrobinę octu. Dzięki temu pomnik będzie bardziej błyszczący. Co ciekawe - nagrobków z granitu nie należy pastować, woskować ani natłuszczać. Granit to materiał oddychający, a do powierzchni pastowanych bardzo łatwo przykleja się kurz i brud, niezwykle trudny do późniejszego usunięcia. Zwróć także uwagę, aby do czyszczenia nagrobków granitowych nigdy nie używać osrych narzędzi, takich jak: szczotki ryżowe, plastikowe druiaki czy ścierne pasty i mleczka. Jeśli na grobowcu znajduje się mech, należy namoczyć go ciepłą wodą, a później usunąć za pomocą łopatki.   

Jak wyczyścić groby z marmuru? 

Marmur jest cenionym na całym świecie materiałem budowlanym, rzeźbiarskim oraz architektonicznym. Nagrobki z marmuru są nieezwykle efektowne, jednak warto zwrócić szczególna uwagę na sposób ich pielęgnacji. Podobnie jak granit, nagrobki z marmuru myjemy ciepłą wodą z dodatkiem środku do czyszczenia lub lekkiego detergentu. Aby pozbyć się smug, pomnik warto wytrzeć do sucha miękką szmatką lub skórzaną irychą.  

 

Marmur to materiał szczególnie wrażliwy na środki, które w swoim składzie mają kwasy i wybielacze. Do czyszczenia marmuru należy więc zastosować jedynie niejonowe środki czyszczące.  Plamy z rdzy usuniesz za pomocą wody utlenionej i sody oczyszczonej. Kolejno na płytę należy nałożyć pastę i wcierać ją przez chwilkę przy pomocy szczoteczki lub szmatki. Po usunięciu rdzy pomnik należy umyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Marmur należy zakonserwować za pomocą środków na bazie wosku lub żywicy. Woskowanie pomnika pomoże w uszczelnieniu porowatego materiału i zapobiegnie tym samym powstawaniu plam i zbieraniu się kurzu.