Jaką choinkę wybrać, aby przetrwała Święta?

Jaką choinkę wybrać, aby przetrwała Święta?

  (0)

Tradycyjne jarmarki, ulice miast udekorowane pięknymi ozdobami, kolędy w radiu oraz galeriach handlowych. Tak, nie sposób nie zauważyć, że wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny okres w roku, czyli Święta Bożego Narodzenia.


Święta to niezwykły czas, pełen symboli, tradycji i zwyczajów, zarówno tych powszechnych, jak i regionalnych. Gdybyśmy jednak mieli wskazać jeden, najbardziej charakterystyczny symbol tego czasu, bez wątpienia byłaby nim choinka. Jak wszyscy jednak wiemy, choinka choince nierówna. Czym warto kierować się podczas jej zakupu?


Choinka sztuczna

Pierwszym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę, jest zdecydowanie czy bardziej preferujemy tradycyjne, prawdziwe drzewko czy jednak coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim jest choinka sztuczna. Każde z nich posiada swoje plusy i minusy. Zacznijmy od opcji sztucznej. Współczesne wersje właściwie w ogóle nie odbiegają wyglądem od "żywych" egzemplarzy. Jeżeli ktoś jednak chce, aby jego choinka się wyróżniała, również z łatwością znajdzie ciekawe oferty, ponieważ w sklepach można znaleźć sztuczne choinki w fantazyjnych kolorach, a nawet pokryte sztucznym śniegiem oraz szyszkami. Inną istotną zaletą jest fakt, że gdy taka choinka zostanie już raz zakupiona, posłuży nam przez długie lata, a jedyną czynnością pielęgnacyjną, jakiej będzie od nas wymagać, będzie starcie z niej kurzu, przed kolejnymi świętami.


Wybór drzewka na choinkę świąteczną

Wybór choinki sztucznej jest stosunkowo prosty i sprowadza się właściwie do kwestii estetycznych i finansowych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku drzewek naturalnych. Na wstępie należy zaznaczyć, że choinki naturalne są bardziej problematyczne w utrzymaniu niż ich syntetyczne odpowiedniki. Ich igiełki kłują i co najgorsze, w przypadku większości gatunków, dosyć szybko opadają. Posiadacze kotów doskonale wiedzą czym grozi posiadanie choinki zarówno żywej, jak i sztucznej, więc tego aspektu nawet nie musimy rozwijać :)

Jednakże najistotniejszym minusem jest jednorazowość zakupionego iglaka, który w szybkim tempie będzie tracił swój urok. Jeżeli jednak posiadamy własną działkę, rozwiązaniem jest choinka w doniczce, którą po świętach możemy posadzić w naszym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, aby nie kupować choinek wykopanych z ziemi i przesadzonych do doniczki, lecz wyszukać te egzemplarze, które od samego początku, rosły w doniczce. Dzięki temu szanse ich przetrwania będą znacznie większe. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że nastrój, jakiego dostarcza żywa choinka, jest niepowtarzalny i dlatego większość z nas decyduje się na posiadanie właśnie jej. Gdy już zdecydujemy się na zakup prawdziwej choinki, warto najpierw dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje drzewek. Najpopularniejsze gatunki, jakie możemy zakupić w Polsce to:


Świerk pospolity - To podstawowa choinka w polskiej tradycji. Charakteryzuje się ładnym kształtem i intensywnym zapachem. Jest to najtańszy rodzaj choinki, co jednak wiąże się z jego jakością. Już po tygodniu zaczyna gubić igły. Te z kolei są wyjątkowo mocno kłujące. Ta cecha zdecydowanie utrudni dekorowanie drzewka.


Świerk srebrny (kłujący) – Wyróżnia się srebrzystą barwą. Jego zapach jest o wiele delikatniejszy niż w przypadku świerka pospolitego. Jego igły są podobne, choć jeszcze bardziej kłujące. Jest jednak znacznie wytrzymalszy, dzięki czemu igły mogą utrzymać się na nim nawet przez kilka tygodni.


Jodła – Ma bardzo szlachetny wygląd, wzbogacony intensywnym odcieniem zieleni. W porównaniu do poprzednio wymienionych drzew nie posiada praktycznie żadnego zapachu. To najdroższa z wymienionych choinek, lecz w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Igły są miękkie i utrzymują się przez wiele tygodni, często nie opadają, nawet gdy drzewko już uschnie.

Sosna – To coraz popularniejszy gatunek, który posiada bardzo intensywny zapach i utrzymuje się w dobrym stanie przez dość długi okres. Igły nie należą do mocno kłujących. Jej ceny nie należą do wygórowanych, co w połączeniu z ciekawym wyglądem może stanowić alternatywę dla tradycyjnych choinek.


Pielęgnacja choinki

Podczas transportu choinki do domu, warto zaopatrzyć się w specjalistyczną siatkę, dzięki której iglak nie ulegnie uszkodzeniu. Drzewko należy ustawić daleko od kaloryfera oraz innych źródeł ciepła. Dotyczy to także lampek, dlatego korzystnym rozwiązaniem będzie użycie oświetlenia typu LED, gdyż emituje ono mniej ciepła. Istotnym aspektem jest również to aby naszą choinkę często podlewać, ale jednocześnie jej nie przelać. Dużym ułatwieniem będzie użycie odpowiedniego stojaka, który umożliwia pobieranie wody. Żywotność naszej choinki wydłuży również regularne wietrzenie pomieszczenia.

Pamiętajmy również, aby już podczas wybierania choinki, zwrócić uwagę na barwę igiełek i ogólny wygląd drzewa. Igły powinny być usiane gęsto, a czubek choinki powinien być krótki. Jeśli igiełki zaczynają brązowieć, lepiej poszukajmy innego egzemplarza. Warto przyjrzeć się również pieńkowi, w miejscu cięcia – jeśli jego kolor jest jasnobrązowy, oznacza to, że drzewko zostało ścięte niedawno. Gdy dodatkowo uda nam się dostrzec krople żywicy, możemy być wręcz pewni, że nasza choinka nadal jest świeża i będzie stanowić piękne uzupełnienie naszego świątecznego domu :)

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!