Przygotowanie trawnika na zimę

Przygotowanie trawnika na zimę

  (0)
Jeśli chcemy, aby nasz trawnik zniósł zimowe chłody bez większego uszczerbku, a wiosną wrócił do dobrej kondycji, należy o niego właściwe zadbać. Jest kilka prostych zadań, które musimy wykonać jesienią, aby mieć pewność, że nasz trawnik będzie zdrowy i piękny.

Jesienne nawożenie trawnika


Jesienią nasz trawnik należy zasilić specjalnym nawozem jesiennym. Nawóz taki różni się tym, że nie posiada azotu w swoim składzie, za to ma większą ilość fosforu i potasu. Azot pobudza roślinę do wzrostu, co przeszkadza roślinie w przejściu w stan zimowego spoczynku. Fosfor odpowiada, za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Potas natomiast uodparnia trawnik na choroby i niską temperaturę. Nawozów jesiennych można używać już od połowy sierpnia, aż do początku października. Trawnik przed jesienią najlepiej zasilić dwukrotnie. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością nawozu, bo jego nadmiar potrafi być bardzo szkodliwy dla darni.


Ostatnie koszenie trawnika


Jesienią trawa ciągle potrafi rosnąć bardzo intensywnie, przez co wymaga regularnego koszenia. Wybranie momentu odpowiedniego na jej ostatnie skoszenie wymaga od nas obserwacji pogody i tempa wzrostu darni. Przeważnie ostatnie koszenie w naszym klimacie wykonujemy w połowie października, jednak w wypadku specyficznej pogody zdarza się, że ostatnie koszenie może być wykonywane, nawet na początku grudnia. Musimy obserwować jak zachowuje się nasz trawnik i samemu wybrać odpowiedni moment na ostatnie koszenie, aby moment zaprzestania wzrostu trawy, nie zastał nas ze zbyt nisko przyciętym trawnikiem, gdyż może powodować to przemarzanie korzeni. Trawnik należy kosić wyżej niż w okresie wiosenno-letnim. Idealna wysokość trawnika, przed zimą powinna wynosić około 4-5 cm. Zbyt wysoka trawa może, z kolei powodować pojawienie się pleśni śniegowej.


Porządek na trawniku


Przed zimą trawnik należy odpowiednio wysprzątać, pozbywając się z niego liści i drobnych gałązek. Zalegający nadmiar materii organicznej może prowadzić do gnicia i chorób grzybowych. Do sprzątania trawnika doskonale sprawdzą się grabie o specjalnym wachlarzowym ułożeniu. Takie miotłograbie mają nie tylko doskonałą skuteczność, ale też nie niszczą trawnika. W przypadku większego powierzchniowo trawnika, warto rozważyć zakup dmuchawy lub odkurzacza do liści, choć bardzo często spotkać można urządzenia hybrydowe, które łączą obie te cechy. Takie urządzenie jest nie tylko wygodniejsze, ale także dokładniejsze i całkowicie bezinwazyjne dla trawnika.


Wertykulacja i aeracja trawnika


Przed zimą warto wykonać zabieg wertykulacji i aeracji trawnika. Zabiegi te najlepiej wykonać jeszcze we wrześniu. Aeracja to zabieg polegający na rozluźnieniu podłoża, w celu napowietrzenia trawnika. Dzięki temu do korzeni darni lepiej docierają nawozy, woda i powietrze. Wertykulacja zaś to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni, mającym na celu pozbycie się suchych, martwych ździebeł trawy. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu nieprzepuszczalnej warstwy martwej materii organicznej.


Wykonanie powyższych zabiegów z całą pewnością poprawi jakość i kondycję naszego trawnika, a także przygotuje go na zimę i zapewni dobry start w wiosennym okresie wegetacyjnym.

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!