Przygotowanie gleby do sezonu wiosenno letniego

Przygotowanie gleby do sezonu wiosenno letniego

Każdy z nas marzy o pięknym trawniku czy bogatych plonach warzywnych w sezonie. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż jedną z kluczowych ról przy uprawach różnego typu odgrywa odpowiednie napowietrzenie i użyźnienie gleby. Kiedy i jak to zrobić?

Aby odpowiednio tego dokonać, należy pierwsze przekopanie ziemi zrobić na jesień a następne na wiosnę. Użytkownicy dużych pól wykorzystują w tym celu ciągnik, orają całe pole np. pługiem, a następnie bronują, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju chwastów. My skupimy się na użytkownikach mniejszych pól czy ogrodów, którzy nie mają doświadczenia w tego typu pracach oraz nie posiadają profesjonalnego sprzętu.

 Zacznijmy więc od sprawdzenia jaką glebą dysponujemy w ogrodzie w miejscu, gdzie chcielibyśmy założyć naszą uprawę czy zasadzić rośliny ozdobne. Najprostszą i najszybszą metodą jest wygarnięcie garści ziemi oraz jej ściśnięcie w dłoni. Jeżeli po uwolnieniu uścisku ziemia jest bardzo drobna i sypka oznacza to, że mamy ziemię suchą i piaszczystą. Jeżeli natomiast ziemia zbije się w dużą lepką kulę oznaczać to będzie, iż nasza ziemia jest zbita i gliniasta. Najlepsza ziemia jest, wtedy gdy po uwolnieniu uścisku ziemia ma postać dużych pojedynczych bryłek.

Gleba piaszczysta przepuszcza głęboko wodę, przez co korzenie roślin jej nie sięgają. Gliniasta gleba z kolei ma postać mazi, która nie przepuszcza wody, przez co zasycha i pęka. Wzrost roślin przez to również jest opóźniony i nierówny. W przypadku jednego i drugiego rodzaju ziemi należy zmieszać je z obornikiem i kompostownikiem. Ziemi piaszczystej wystarczy tylko taki zabieg, do gliniastej należałoby dodać gruboziarnistego piasku, który rozpulchni glebę oraz umożliwi wodzie w większym stopniu wchłanianie w głąb ziemi, przez co będzie ona bardziej osiągalna dla korzeni roślin.

Sprawdzenie kwasowości gleby

 
Kolejnym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest sprawdzenie pH naszej gleby. Można tego dokonać samemu, kupując specjalny kwasomierz glebowy. Jeżeli nie chcemy sami się tym zająć, to próbkę gleby możemy oddać do badania w okręgowej stacji rolnej. Idealna gleba to taka, której pH waha się między 5,0 a 6,5 pH.

Spulchnienie gleby

 Spulchnianie gleby to czynność wymagająca dużego nakładu sił oraz bardzo żmudna. Aby sobie ułatwić oraz przyspieszyć pracę, możemy skorzystać z kultywatorów i glebogryzarek. Glebogryzarki występują w wersjach spalinowych. Umieszczone na głowicy noże obracają się z bardzo dużą szybkością, rozdrabniając kawałki zbitej ziemi, dzięki czemu ziemia zyskuje odpowiednie napowietrzenie oraz dopływ wody. Kultywatory (areatory) występują w wersjach spalinowych oraz elektrycznych. Ich zadaniem jest napowietrzenie gleby poprzez wbicie w ziemię pojedynczych noży, przez co ziemia zyskuje odpowiednie napowietrzenie. Spulchnianie gleby można oczywiście wykonywać także ręcznie za pomocą standardowych przyrządów ogrodowych takich jak motyka, łopata czy grabie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małych przydomowych ogródkach o niewielkiej powierzchni.

Nawożenie gleby

 Po wykonaniu powyższych czynności warto zadbać o nawożenie spulchnionej ziemi. Z pomocą przychodzą specjalne nawozy. Można również skorzystać z nawozów naturalnych takich jak kompost czy obornik. Jeżeli nie posiadamy takich nawozów, możemy usypać rozdrobnione rośliny zielone, które zostały nam po koszeniu np. trawy. Pożyteczne związki pochodzące z rozkładu roślin wsiąkną w glebę, tworząc naturalny nawóz. Dzięki tym zabiegom gleba będzie żyzna i bogatsza w składniki organiczne potrzebne do rozwoju różnego rodzaju roślin.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy