Jak pomagać ptakom zimą?

Jak pomagać ptakom zimą?

Zimujące u nas ptaki najczęściej żywią się jajami owadów, pomniejszymi owadami oraz nasionami. Niektóre ptaki żywią się także pąkami drzew i krzewów. Jednak gdy spadnie grubsza pokrywa śnieżna, pokarm ten staje się bardzo ciężko dostępny. W naszym środowisku zaczyna także brakować naturalnych siedlisk lęgowych dla wielu gatunków ptaków, warto w tym wypadku zatroszczyć się też o przygotowanie budki lęgowej.


Jaki pokarm dla ptaków zimą

Aby zapewnić ptakom właściwy pokarm zimą, przygotujmy dla nich karmę jak najbardziej zbliżoną do ich ulubionych smakołyków w naturze. Podczas wyboru karmy, warto wziąć pod uwagę, jakie ptaki występują w naszej okolicy. Najpopularniejsze rodzaje pokarmu dla ptaków to:


Słonecznik: Jest lubiany przez większość ptaków w Polsce. Można dać ptakom zarówno ten łuskany, jak i ten w łupinie. Często można też kupić słonecznik w łupinach, specjalnie przygotowany dla ptaków. Pamiętać jednak należy, że w przypadku dostępności innych nasion, łatwiejszych w konsumpcji, paki w pierwszej kolejności wybiorą te właśnie nasiona. 

Zboża: są doskonałym uzupełnieniem diety ptaków w zimie. Są łatwo dostępne i zapewniają ptakom dużą wartość energetyczną. Dostępne są też już wcześniej przygotowane mieszanki zimowe dla ptaków.

Słonina: Jest doskonałym zastępstwem dla tłustych nasion oleistych. Słoninę można zawiesić na długim mocnym drucie, w miejscu niedostępnym dla kotów i innych drapieżników. Pamiętać należy, że słonina to produkt, który szybko jełczeje i należy zmieniać ją co 2 tygodnie. 

Orzechy: To doskonały pokarm zimowy dla ptaków. Są wyjątkowo bogate w tłuszcze, tak niezbędne ptakom w okresie zimowym. Do karmnika wystarczy włożyć orzechy lekko już rozłupane, a ptaki doskonale poradzą sobie z wydobywaniem pysznego pokarmu z łupin. Pamiętać jednak należy, że taki pokarm będzie powodował spory bałagan pod naszym karmnikiem.

Kule tłuszczowe: W sprzedaży są dostępne też „ptasie pyzy”, czyli specjalnie przygotowana i uformowana mieszanka nasiona i naturalnych tłuszczy. Ptasie pyzy najczęściej sprzedawane są w specjalnej siatce, która ułatwia ich zawieszenie. Kule takie można też wykonać samemu,  wykorzystując do tego smalec i wkładając do niego nasiona. Przy samodzielnym wykonywaniu kul, należy pamiętać, aby użyć smalcu bez soli. 

 

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Karmnik dla ptaków w najbardziej klasycznej wersji posiada podłogę, cztery słupki i jakiś prosty daszek. Na rynku jest cała masa lepiej i gorzej wykonanych karmników i budek lęgowych. Można też karmnik wykonać samemu, jest to co prawda czasochłonne, ale dostarcza masy frajdy, no i będziemy posiadaczem jedynego w swoim rodzaju karmnika, który dodatkowo będzie naszym własnym dziełem. Coraz częściej jednak pojawiają się karmniki wykonane z tworzywa, są one przeważnie bardziej funkcjonalne niż te wykonane z drewna, a przy tym mają ciekawy, futurystyczny wygląd. Często można spotkać karmniki z funkcją dozowania karmy, co zdecydowanie ułatwia dbanie o to, aby ptaki miały stały dostęp do pokarmu. Wybierając karmnik, należy pamiętać o tym, aby ziarno chociaż trochę było zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, gdyż inaczej może znaleźć się ono pod grubą warstwą śniegu, przez co ptaki będą miału utrudniony dostęp do pokarmu. 

 

Gdzie zamontować karmnik?

Karmnik powinien być zawieszony na takiej wysokości, aby ptakom nic nie zagrażało ze strony drapieżników. Najlepiej wybrać miejsce spokojne i naturalne dla ptaków. Doskonałym pomysłem jest jakiś sad lub ogród z dużą ilością drzew i krzewów. Często ciężko jest znaleźć  miejsce do zawieszenia karmnika, dlatego też niektóre z nich mogą być montowane na słupku, którego wysokość powinna wynosić przynajmniej 150 cm. Nie zawsze jednak dysponujemy miejscem idealnym dla ptaków, nie warto się wtedy jednak zrażać, balustrada balkonu lub zwykły trzepak do dywanów, też będą dobrym miejscem na zamontowanie karmnika. 

 

Budki lęgowe

Budki lęgowe konieczne są wtedy, gdy w środowisku brakuje naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli. Wykonane z drewna budki lęgowe imitują naturalne miejsca lęgowe, dzięki czemu służą ptakom jak zastępcze miejsce rozrodcze. W Polsce niektóre gatunki ptaków znacznie obniżyły swą liczebność, a nawet grozi im wyginięcie. Głównym tego powodem jest brak miejsc lęgowych dla ptaków i niedostatek pożywienia. Budki lęgowe to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o zwiększenie populacji ptaków w Polsce.

Budki lęgowe posiadają kilka różnych typów w zależności, któremu z gatunków mają służyć:

typ A1 – budki tego typu posiadają najmniejszą średnicę wlotu (2,80 cm), przeznaczone są dla sikorek.

typ A – posiada średnicę wlotu 3,30 cm, gniazdo mogą w niej założyć: wróble, pleszki, sosnówki, czubatki, modraszki, muchołówki.

typ B – średnica wlotu wynosi 4,70 cm, przeznaczona jest dla szpaków, dudek, kowalików, krętogłów, pleszek, bogatek, mazurek, wróbli i jerzyków.

typ D – jej średnica wlotu to 8,50 cm, swoje miejsce znajdą w niej kawki, gołębie, gągoły, kraski, włochatki, kowaliki, pleszki, dudki, szpaki, a nawet wiewiórki.

typ E – średnica wlotu wynosi aż 15,00 cm, przeznaczona jest dla puszczyków, kaczek krzyżówek, gągołów, kawek i gołębi.

To są najpopularniejsze budki lęgowe, ale można też spotkać specjalne budki przeznaczone dla danego gatunku np. budka typu pustułka lub budka typu płomykówka.

 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy