KIEŁKI – czyli prawdziwa skarbnica witamin na zimowy czas

KIEŁKI – czyli prawdziwa skarbnica witamin na zimowy czas

Jak powszechnie wiadomo, zimą nasz organizm zmaga się z wieloma przeciwnościami. Niesprzyjające warunki pogodowe, mniejsze zasoby słońca oraz uboższy dostęp do świeżych warzyw i owoców sprawiają, że wyraźnie daje się odczuć spory deficyt odpowiednich składników mineralnych oraz witamin, zapewniających nam wigor oraz odpowiedni nastrój. W tym ciężkim okresie warto włączyć do swojej diety prawdziwych wybawców – ŚWIEŻE KIEŁKI.

Jak powszechnie wiadomo, zimą nasz organizm zmaga się z wieloma przeciwnościami. Niesprzyjające warunki pogodowe, mniejsze zasoby słońca oraz uboższy dostęp do świeżych warzyw i owoców sprawiają, że wyraźnie daje się odczuć spory deficyt odpowiednich składników mineralnych oraz witamin, zapewniających nam wigor oraz odpowiedni nastrój. W tym ciężkim okresie warto włączyć do swojej diety prawdziwych wybawców – ŚWIEŻE KIEŁKI.

Czym są kiełki?
Kiełki, to rośliny znajdujące się w bardzo wczesnej fazie wzrostu, zaraz po wydostaniu się z nasiona, cechujące się wysoką zawartością witamin i minerałów w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu. Doskonale wzmacniają system odpornościowy i oczyszczają organizm oraz posiadają niezliczone wartości odżywcze korzystne dla naszego ciała. Zawierają wszystko, co najlepsze w naturze: białko, węglowodany, tłuszcze (głównie kwasy omega-3), witaminy A, C, E, H, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, siarkę, potas, cynk, selen i lit. Ponadto są bogate w błonnik pokarmowy wspomagający proces odchudzania oraz związki fenolowe. SAMO ZDROWIE! Dodatkowym walorem jest ich lekkostrawność oraz łatwość w przyrządzaniu. Nadają się zarówno do przetwarzania, jak i spożycia na surowo. Mogą być doskonałym dodatkiem do sałatek, kanapek oraz zdrowym elementem dekoracyjnym wielu dań, a to nie wszystkie z ich zastosowań.

Hodowla – krótkie vademecum.
Pierwszym i podstawowym pytaniem każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z kiełkami, jest – skąd je brać? Możemy kupić gotowe opakowanie kiełków w sklepie lub wyhodować je samodzielnie w domu. Wybierając opcję samodzielnej hodowli, należy pamiętać, aby wybierać nasiona lub zboża przeznaczone specjalnie do tego celu. Jedynie wówczas mamy pewność, że nie zawierają one żadnych szkodliwych chemicznych substancji konserwujących lub pestycydów używanych w nasionach stosowanych do wysiewu i hodowli w gruncie oraz gwarancję, że większość nasion wykiełkuje.
Które nasiona nadają się do kiełkowania?
Do najbardziej popularnych należą nasiona fasoli mung (stosowane w kuchni azjatyckiej), brokuła, rzodkiewki i słonecznika, a także lucerny i jarmużu. Można również kiełkować nasiona soczewicy, ciecierzycy, kozieradki, cebuli, pora, buraka i kapusty czy nawet ziarna pszenicy lub żyta. W naszej ofercie posiadamy także bardzo ciekawe kompozycje kiełków, wpisujące się w różne preferencje kulinarne lub zdrowotne.
Domowa hodowla kiełków jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Do produkcji możemy użyć zwykłego, większego słoika lub w celu usprawnienia procesu - dedykowanej kiełkownicy. Wysiewać można również w woreczku, na sitku czy ligninie. Nasiona, po zakupie, najpierw należy starannie przebrać, a następnie kilkakrotnie przepłukać w letniej przegotowanej wodzie. Później, konieczne jest odpowiednie namaczanie ziaren przez kilka godzin - zalewamy je wodą w ilości dwa razy większej niż waga nasion i moczymy przez kilkanaście godzin, by spęczniały. Później wystarczy je odsączyć i przełożyć do kiełkownicy lub słoika, które sytuujemy w widnym miejscu. Należy jednak pamiętać, by podczas hodowania kiełków nie wystawiać ich na pełne słońce, koniecznym jest zapewnienie odpowiedniego dostępu do tlenu oraz utrzymywanie temperatury ok. 20 stopni Celsjusza. Po wykonaniu tych prac w naszym obowiązku pozostaje już jedynie płukanie ziaren dwa razy dziennie, przy czym należy dokładnie odlewać wodę, by nie doprowadzić do gnicia. Po kilku dniach naszych starań kiełki są gotowe do spożycia, a tak przygotowane można przechowywać w lodówce nawet do 4 dni!


Ciekawa alternatywa!
Godną polecenia nowością w naszej ofercie są – MIKROLIŚCIE. Bardzo często określane jako „dorosłe kiełki”, są miniaturowymi wersjami warzyw i ziół. Zachowują pełnię składników odżywczych i smaku swoich dorosłych odpowiedników. Mikroliście osiągają wysokość od 6 do 12 centymetrów w niespełna dwa tygodnie. Ich uprawa jest zupełnie nieproblematyczna, gdyż odbywa się w fabrycznych, gotowych opakowaniach – wystarczy je jedynie zalać wodą! Podstawowymi różnicami przemawiającymi na korzyść mikroziółek nad kiełkami, jest fakt ich dojrzewania w glebie. Rosną w ziemi, a nie w wodzie, co pozwala im wyciągać z niej wszystkie mikroelementy oraz substancje odżywcze, które składują w swoich liściach. Dodatkowo, mniej wilgotne środowisko hodowli, zmniejsza do minimum ryzyko rozwinięcia się niepożądanych bakterii oraz procesów gnilnych, a dłuższa faza wzrostu umożliwia roślinkom przeprowadzanie procesu fotosyntezy, w którym zamieniają promienie słoneczne na dodatkową ilość aminokwasów i mikroelementów. Tak więc, w końcowym rozliczeniu, posiadają znacznie większą ilość dobrych dla Twojego zdrowia substancji.

Szeroki wybór walorów smakowych, wizualnych oraz odżywczych pozwala nam na niczym nieograniczoną zabawę w doborze, oraz wkomponowywaniu kiełków w codzienny jadłospis. Ta niewielka zmiana nawyków procentuje, przynosząc ogromne korzyści dla naszego zdrowia i urody.