Choroby grzybowe roślin

Choroby grzybowe roślin

  (0)

Każdy ogrodnik marzy o zdrowych i pięknych roślinach w swoim ogrodzie. Niestety rośliny są mocno narażone na różnego rodzaju choroby i infekcje. Jedną z najczęstszych chorób, jakie dotykają rośliny są choroby grzybowe. Jak z nimi walczyć?

Choroby grzybowe to najczęściej spotykane choroby u roślin. Grzyby atakują rośliny ozdobne takie jak kwiaty czy krzewy, rośliny warzywnicze i owocowe oraz drzewa. Okres inkubacji zależy od wielu czynników i może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Rozwój choroby trwa od zakończenia infekcji do wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. W tym okresie grzybnia patogenu zaczyna się rozwijać w przestrzeni międzykomórkowej i na powierzchni żywiciela co powoduje wystąpienie objawów chorobowych takich jak zmiany zabarwienia, zniekształcenia, zrakowacenie i inne.

Warunki rozwoju chorób grzybowych

Istnieje bardzo wiele czynników potrzebnych do rozwoju choroby. Jednym z najważniejszych i kluczowych dla rozwoju choroby grzybowej czynników jest woda. Choroby atakujące dolne partie roślin znajdujące się pod ziemią przeważnie nie mają z tym problemu. Jedyny wyjątek kiedy może wystąpić brak wilgoci w podłożu to susza. W przypadku rozwoju chorób na zewnętrznych partiach roślin źródłem wody będzie padający deszcz, rosa, woda kondensująca podczas mgły oraz nieumiejętne podlewanie. Wyjątkiem są mącznikowce, które potrafią pobierać wodę bezpośrednio z powietrza jeżeli tylko wilgotność wynosi min. 90%. Kolejnym czynnikiem potrzebnym do rozwoju choroby grzybowej jest temperatura. Optymalna wynosi między 20-25° C. Temperatury poniżej lub powyżej tej skali zwalniają tempo rozwoju choroby. Niezbędny jest także oczywiście tlen oraz światło. W niewielu przypadkach sprzyjającym jest także odczyn lekko kwaśny, który zazwyczaj występuje na powierzchni liści. Powstaje on wskutek rozpuszczenia dwutlenku węgla w wodzie oraz różnych wydzielin liścia.

Najpopularniejsze choroby grzybowe roślin ogrodowych

Mączniaki – choroba ta atakuje rośliny w maju i czerwcu. Charakteryzuje się charakterystycznym białym mączystym nalotem. Choroba ta bardzo szybko się rozprzestrzenia i deformuje liście roślin. Najczęściej możemy ja spotkać na: mahoniach, różach, berberysach czy na liściach klonu. Jak zwalczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby? Należy zadbać, aby w pobliżu roślin nie znajdowało się zbyt dużo liści i odłogów zwłaszcza jesienią. Interwencyjnie zalecane jest opryskanie roślin środkami grzybobójczymi takimi jak Amistar czy Discus. Zarówno jeden jak i drugi środek znajdą Państwo w naszej ofercie. Pamiętać należy, że oprysku dokonujemy po zauważeniu pierwszych objawów, czyli na przełomie maja i czerwca.

Plamistość liści – ta choroba atakuje rośliny liściaste. Objawia się brązowymi lub bordowymi plamami na liściach roślin. Prowadzi to do utworzenia się dziury w liściu, a następnie do uschnięcia. Choroba ta najczęściej dotyka chryzantemy, hortensje, różaneczniki i piwonie. Plamistości liści sprzyja przede wszystkim złe podlewanie rośliny (należy podlewać je od dołu omijając liście) oraz małe odstępy między roślinami. Gdy zauważymy pierwsze objawy tej choroby na naszej roślinie, należy odciąć zaatakowane liście oraz najlepiej spalić. W żadnym wypadku nie należy odciętych liści wyrzucać na kompostownik, ponieważ choroba może przenieść się na inne rośliny i się rozprzestrzeniać! Podobnie jak w przypadku mączniaka chore rośliny należy opryskać środkiem TOPSIN lub AMISTAR.


Szara pleśń – jest to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych chorób grzybowych na świecie. Atakuje nie tylko rośliny uprawne, sadownicze czy doniczkowe, ale także dzikie rośliny. Pierwsze objawy tej choroby możemy rozpoznać po brązowych plamkach na roślinie, które następnie gniją i pojawia się w ich miejscu charakterystyczny szary nalot. Niestety choroba ta jest ciężka do zwalczania, ponieważ rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja na pierwsze objawy choroby. Zainfekowane części rośliny należy jak najszybciej odciąć i spalić. Należy także spryskać roślinę specjalnym preparatem np. SIGNUM 33 WG. Pamiętajmy przy oprysku, aby spryskać również okolice glebowe rośliny. Szara pleśń ma niestety tę cechę, że potrafi przebywać w glebie i infekować inne rośliny przez nawet kilka lat! Nie ma też złotego środka na zapobieganie powstaniu choroby. W tym przypadku zalecamy tak jak we wcześniej opisanych chorobach zachować odpowiednie odstępy między roślinami tak, aby nie blokować przepływu powietrza, odpowiednio je podlewać (najlepiej od dołu z pominięciem liści), podlewać je rankiem oraz unikać nawożenia azotem.Zamieranie pędów iglaków – to najbardziej rozpowszechniona choroba dotykająca głównie rośliny iglaste takie jak cis, świerk i żywotnik, ale także krzewy i drzewa liściaste np. bukszpan, berberys czy forsycja. Choroba ta objawia się przebarwieniami oraz powstawaniem ciemnych plam na pędach następnie charakterystyczne brązowienie igieł. Doprowadza to ostatecznie do obumarcia całego pędu oraz odpadaniu zbrązowiałych igieł lub tylko ich zbrązowieniu. Skutecznym sposobem na walkę z tą chorobą jest wycinanie całego pędu oraz jego spalenie, następnie spryskanie rośliny specjalnymi środkami takimi jak TOPSIN czy SWITCH. Oba środki dostępne są w naszej ofercie.

Środki ostrożności

Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze choroby grzybowe występujące w Polsce, z którymi na co dzień zmagają się rolnicy, ogrodnicy, sadownicy czy ludzie na co dzień hodujący tylko rośliny doniczkowe w domowym zaciszu. Zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych opisanych powyżej na pewno zapobiegnie powstawaniu tych niebezpiecznych dla roślin chorób. W wielu przypadkach powstania pierwszych objawów chorobowych zachęcamy do skorzystania z bardzo skutecznych środków opryskowych polecanych przez nas w powyższym wpisie. Wszystkie te środki znajdują się w naszej ofercie w różnych gramaturach. Pamiętać należy o bardzo dokładnym zapoznaniu się z etykietą produktu, na której jest dokładny opis zastosowania oraz dawki, jaką należy stosować i w jakich odstępach czasowych. Należy także zachować wszelkie środki ostrożności przy ich rozpylaniu.

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!