Jak pozbyć się os i szerszeni

Jak pozbyć się os i szerszeni

  (0)

Osy i szerszenie w okolicach naszego domostwa to z pewnością nieproszeni goście. O ile nasz ekosystem ich jak najbardziej potrzebuje, tak potrafią one uprzykrzyć nam czas relaksu na świeżym powietrzu. Co gorsze ich jad może być bardzo niebezpieczny dla ludzi. Jak się pozbyć tych niechcianych gości z naszego otoczenia?  Dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Jaką rolę spełniają osy i szerszenie w ekosystemie?

Wydawać by się mogło, że osy i szerszenia stworzone są tylko po to, by uprzykrzać nam życie. Nie są one przecież tak jak pszczoły, producentami pysznego miodu, wosku i innych wspaniałych, naturalnych wytworów. Tak jednak nie jest, zarówno osy, jak i szerszenie mają swoją ważną rolę w naturze. Ich zadaniem jest zapylanie roślin, a także kontrola populacji innych mniejszych owadów.

 

Czy da się koegzystować z szerszeniami i osami?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli owady te zadomowiły się w jakimś miejscu, które nie jest przez nas użytkowane (np. nieużywany strych) lub ich obecność nam nie przeszkadza, to nie powinno się ich pozbywać. Owady te z natury nie są agresywne. Niesprowokowane nie zaatakują, a najczęstszą przyczyną użądleń jest przypadek.

Natomiast jeśli ktoś z naszych domowników jest uczulony na jad tych owadów, to wtedy nie mamy wyjścia i dla bezpieczeństwa naszych bliskich powinniśmy się pozbyć gniazd os lub szerszeni z naszego ogrodu i domu. Jad os i szerszeni potrafi być też niebezpieczny dla osób starszych i dzieci, więc mając na uwadze ich dobro, także powinniśmy się ich pozbyć.

 

Jakie środki ostrożności zachować?

Jeżeli zdecydujemy się na pokojową egzystencję z osami i szerszeniami, warto pamiętać o środkach bezpieczeństwa.

 

Jeżeli chodzi o osy, to zwabiane są przez słodkie napoje i przekąski, warto więc nie wabić ich tymi smakołykami, gdyż wtedy zwiększamy szanse na użądlenie.  Szczególnie należy uważać gdy pijemy słodkie napoje na świeżym powietrzu lub spożywamy słodkie przekąski. Bywa, że przez nieuwagę lub będąc zaabsorbowanym rozmową, możemy połknąć osę wraz z kawałkiem ciasta, lub łykiem napoju. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż ukąszenie osy w jamie ustnej lub przełyku może spowodować obrzęk gardła, lub krtani co z kolei grozi uduszeniem.

Samo użądlenie osy nie jest niebezpieczne, sytuacja robi się jednak bardzo nieciekawa w momencie wielokrotnego użądlenie lub gdy wystąpi rekcja alergiczna. W takim wypadku należy jak najszybciej postarać się o pomoc medyczną, a znacznie mogą tutaj mieć nawet sekundy. Niebezpieczne mogą być także użądlenia w okolicach jamy ustnej i szyi.

Szerszenie wabione są natomiast przez mocne kwiatowe zapachy oraz dojrzałe owoce i przetwory z nich robione. Rozmiar szerszenia sprawia, że trudno go przeoczyć. Jeżeli w naszej okolicy pojawi się szerszeń, przede wszystkim nie należy go prowokować poprzez wykonywanie ruchów mających go przepędzić. Jeżeli szerszeń nie zobaczy w nas zagrożenia, to nie zaatakuje.

Użądlenie szerszenia podobnie jak w przypadku osy lub pszczoły nie jest niebezpieczne. Jednak gdy użądlona jest osoba uczulona lub użądlenie jest w okolicach szyi, lub jamy ustnej sytuacja także wymaga szybkiej pomocy medycznej. Warto też pamiętać, że jad szerszenia jest trochę bardziej toksyczny niż jad osy, leczy przy pojedynczym użądleniu, nie powinien on być zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia.

 

Likwidacja gniazd os i szerszeni

Likwidacja gniazda os, czy szerszeni to już bardzo niebezpieczny proces. O ile pojedyncze osobniki tych owadów nie są wielkim zagrożeniem, tak zmasowany ich atak, może być już bardzo niebezpieczny. Najbezpieczniejszą opcją jest wezwanie specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem. Posiadają oni odpowiednie preparaty do likwidacji gniazd oraz kombinezony chroniące ich przed użądleniami. Samodzielna próba zwalczenia szerszeni może skończyć się tragicznie. Zakup odpowiedniego sprzętu dającego nam bezpieczeństwo z pewnością będzie droższy niż wezwanie wyszkolonej ekipy.

 

Preparaty i pułapki odstraszające osy i szerszenie

Na rynku dostępne jest wiele preparatów pozwalających wytępić osy i szerszenie. Niektóre z nich pozwalają zlikwidować gniazdo os i szerszeni, inne jedynie odstraszają szkodniki. Na rynku dostępne są także pułapki na osy i szerszenie, które zwabiają je do swojego wnętrza i tam zatrzymują. Pamiętać tu jednak należy, że tak złapane owady należy wypuścić z dala od domu.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną likwidację gniazda przy użyciu preparatów dostępnych na rynku, należy zachować szczególną ostrożność. Powinniśmy się wtedy zabezpieczyć zarówno przed atakiem wściekłych owadów, jak i przed danym preparatem. Od niedawna pojawiło się także rozwiązanie w postaci automatycznej gaśnicy na osy i szerszenie. Jest to o tyle bezpieczniejsze rozwiązanie, że po naciśnięciu spustu cała zawartość opakowania jest automatycznie podawana do gniazda, a my w tym czasie możemy oddalić się na bezpieczną odległość.

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!