jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią

Jakie drzewa i krzewy należy sadzić jesienią?

  (0)

Każdy z nas pewnie nie raz słyszał, że czas, w którym można sadzić konkretne gatunki roślin, jest niezwykle ważny pod kątem ich późniejszego rozwoju. Zasadzone w złym okresie rośliny mogą bowiem najzwyczajniej w świecie źle rosnąć lub nawet się nie przyjąć. Większość roślin na jesień jednak bardzo dobrze się przyjmuje i nie mam tutaj na myśli sadzenia kwiatów do doniczek. Gleba w okresie jesiennym jest bogata w masę składników odżywczych, które sprzyjają prawidłowemu wzrostowi roślin, są jednak pewne odstępstwa od reguły, o których również w tym artykule wspomnę. 

Jakie drzewa sadzimy jesienią?

To pytanie pewnie nie raz zadawał sobie początkujący fan ogrodnictwa. Powszechnie znaną wiedzą jest bowiem to, że pewne rodzaje drzew i krzewów należy sadzić jesienią, a innych wręcz nie można. Mało kto jednak wie, jakie konkretnie drzewa i krzewy można sadzić w okresie, gdy cały świat przybiera barwę złotą. Jeśli Ty Drogi Czytelniku jesteś właśnie taką osobą, to trafiłeś idealnie. W tym artykule wyjaśnię bowiem jakie rośliny sadzić jesienią, a z którymi może lepiej poczekać do wiosny. Podpowiadamy także, jakie kompostowniki domowe wybrać, czy ukorzeniacze do sadzonek są konieczne oraz jakie właściwości musi posiadać ziemia do iglaków.

Jakie drzewa sadzimy jesienią – przygotowanie podłoża

Zanim zabierzemy się za jesienne sadzenie roślin, należy pamiętać, że w pierwszej kolejności trzeba dobrze przygotować ziemię, w której planujemy owe rośliny posadzić. Co roku należy wzbogacić ziemię w próchnicę, która znacząco polepsza skład podłoża oraz hamuje nadmierne wyparowywanie wody. Na przełomie października i listopada dobrze jest również wykorzystać pozytywne działanie kompostu, i po uprzednim umieszczeniu go na glebie, skrupulatnie przekopać go z podłożem. Tak przygotowana ziemia sprawi, że posadzone w niej rośliny będą miały najlepsze możliwe warunki do dobrego rozwijania się. 

Jakie drzewa sadzimy jesienią – korzenie to podstawa

Jesienią sadzimy te sadzonki drzew i krzewów, które, przed nastaniem ujemnych temperatur, potrzebują zapuścić porządne korzenie, tak aby na wiosnę, gdy zacznie się okres wegetacji, mogły spokojnie rosnąć i się rozwijać, nie tracąc już przy tym właściwości odżywczych na korzenie. 

Jakie krzewy owocowe sadzimy jesienią?

Jesienią dobrze jest sadzić takie krzewy jak porzeczka czy agrest. Porzeczki w panującym w Polsce klimacie są praktycznie całkowicie mrozoodporne, dlatego też lepiej posadzić je na jesień, tak, aby gdy nadejdzie okres wegetacji, były one „już zadomowione w nowym środowisku”. Agrest tak samo, jak porzeczka bardzo wcześnie budzi się do życia. Sadzenie go jesienią jest więc dla niego najlepszą dostępną opcją. Korzenie krzewów zasadzonych jesienią mają dużo potrzebnego im czasu na regenerację, a fakt, że w glebie znajduje się ciągle niezamarznięta woda, pomaga im się rozwijać.  Krzewy takie jak maliny, aronia i leszczyna nadają się więc do jesiennego sadzenia. 

Jakie drzewa owocowe sadzimy jesienią?

Jeśli chodzi o drzewa owocowe, które najczęściej można znaleźć w sadzie, to w okresie jesiennym spokojnie można sadzić jabłonie, śliwy i grusze. Są drzewa, dla których odchwaszczona, bogata w składniki odżywcze ziemia jest wręcz idealna, aby mogły się szybko ukorzenić. To przecież przez korzenie pobierają one z gleby potrzebne składniki odżywcze i minerały oraz życiodajną wodę. Wspomniane wcześniej drzewa owocowe są więc idealne, aby sadzić je na jesień. Należy jednak pamiętać, że sadzenie drzew to nie koniec naszych obowiązków w stosunku do młodych i delikatnych roślin. Jeśli nie chcemy na wiosnę niemiło się zaskoczyć, odkrywając, że nasze wspaniałe drzewka przemarzły, to trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem i przemarznięciem na przykład poprzez usypanie kopczyka u dołu pnia, a później owinięcie go agrowłókniną.

Drzewa liściaste i iglaste oraz krzewy dekoracyjne

Okres jesienny to również dobry czas na sadzenie drzew liściastych, czyli między innymi lip, buków, brzóz i klonów. Wtedy też najlepiej sadzić bardziej dekoracyjne rośliny, takie jak choćby klon dekoracyjny czy krzewy dekoracyjne (tawuły, berberysy). W okresie, gdy świat pokrywa pomarańczowo – złota pierzyna, posadzenie roślin iglastych, takich jak świerk, sosna czy jałowiec będzie również dobrym pomysłem. Iglaki potrzebują bowiem trochę więcej czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w okresie zimowym nie przechodzą one całkowicie w stan uśpienia. Powinny więc „zadomowić się” całkowicie w nowym miejscu, zanim jeszcze nastaną mrozy. 

Żywopłot do sadzenia jesienią

Zakładanie żywopłotów to kolejna, związana z ogrodem czynność, która, o ile jest to możliwe najlepiej, aby odbywała się jesienią. W przypadku żywopłotów bardzo ważne jest, aby wszystkie krzewy rosły mniej więcej w jednakowym tempie, ponieważ tylko wtedy wygląda to odpowiednio estetycznie. Jeśli posadzimy żywopłot w miesiącach jesiennych, a na wiosnę okaże się, że na przykład jeden krzew się nie przyjął, to można najzwyczajniej w świecie, bez uszczerbku na aranżacji, posadzić nowy. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakładaniem żywopłotu jesienią jest fakt, że ilość roślin, które mamy wtedy do wyboru jest imponująca. Jeśli chodzi o iglaki, to bardzo dobrze sprawdzą się żywotniki, jałowce czy cyprysiki. Z kolei z roślin liściastych o tej porze roku warto zasadzić berberysy, bukszpan czy ostrokrzewy. 

Podlewanie drzew i krzewów

Należy pamiętać, że w przypadku jesiennego sadzenia roślin nigdy nie sadzimy ich do suchej ziemi. Zawsze trzeba ją uprzednio podlać. To samo tyczy się całego etapu, gdy rośliny ukorzeniają się. Potrzebują one wtedy obfitego podlewania, najlepiej co kilka dni. Jest to warunek konieczny, aby mogły się one odpowiednio przyjąć.

Z czym lepiej poczekać na wiosnę?

Bardzo wrażliwe drzewa i krzewy najlepiej sadzić wiosną, ponieważ zima spędzona pod okiem profesjonalistów w szkółce leśnej bardzo dobrze im zrobi, a w sadzie pod okiem niezbyt wprawionego amatora mogłyby najzwyczajniej w świecie zmarnieć i żadnego pożytku by z nich nie było, ani tego dla oka, ani (w przypadku drzew owocowych) dla smaku. Do takich drzew, które lepiej sadzić wiosną należą między innymi morele i brzoskwinie. 

Jesień to dobry czas, aby posadzone rośliny przed nadejściem mrozów „zadomowiły się” na tyle, aby w przypadku przyjścia srogiej zimy mogły spokojnie ją przetrwać, a co za tym idzie — rozkwitł na wiosnę, ukazując przy tym całe swoje piękno!

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!