uprawa ziół w doniczkach

Uprawa ziół w doniczkach w domu – wszystkie potrzebne informacje

  (1)

Uprawa ziół nie jest wymagająca ani skomplikowana, każdy więc może sobie z nią poradzić. Dodatkowo cudowny zapach i niepowtarzalny smak zdrowych, domowych ziół jest wręcz idealnym pretekstem, aby założyć własną, hodowlę. Choćby nawet miała ona być zlokalizowana na parapecie.

 

Pięknie pachnące, aromatyczne i zdrowe zioła, które można dodać do przeróżnych potraw, to marzenie wielu osób. Żyjemy bowiem w czasach, kiedy większość z nas w większym lub mniejszym stopniu planuje żyć zdrowo oraz w zgodzie z naturą. W modzie jest więc wszystko, co ekologiczne oraz co nie szkodzi środowisku naturalnemu. Od ubrań poprzez sztućce aż do szczoteczek do zębów. Moda na dbanie o środowisko i ekologię pojawiła się również w polskiej kuchni. Coraz więcej osób zwraca bowiem uwagę na to, co je, kładąc przy tym nacisk, aby spożywane przez nich potrawy były tak bardzo naturalne, jak tylko jest to możliwe. Niektórzy sadzą owoce i warzywa na działce lub w ogrodzie, inni muszą zadowolić się kilkoma doniczkami na balkonie, a jeszcze inni stawiają na zakup ekologicznych warzyw i owoców od sprawdzonych sprzedawców. Dobrym i przez wielu praktykowanym sposobem, aby „przemycać” do swojej diety własnoręcznie wyhodowane rośliny, jest również uprawianie ziół w doniczkach ustawionych na przykład na parapecie. Zioła takie jak tymianek, rozmaryn, majeranek czy oregano można bowiem spokojnie hodować w domowym zaciszu, korzystając jednocześnie z ich aromatu i niepowtarzalnego smaku podczas gotowania różnych potraw. Dodatkowym atutem uprawy ziół jest fakt, że mamy pewność, że wyhodowane przez nas świeże zioła są na pewno naturalne i zdrowe.

 

Uprawa ziół w domu – co sadzić?

Skoro chcemy sadzić zioła w domu, to na samym wstępie dobrze byłoby wiedzieć, co tak naprawdę możemy uprawiać. Znakomicie w domowej uprawie sprawdzą się takie rośliny jak: tymianek, oregano, rozmaryn, majeranek, mięta, melisa, szałwia, lubczyk, a nawet lawenda. Rośliny te charakteryzują się niesamowitym aromatem. Sprawią więc, że pomieszczenie, w którym będą się one znajdowały, będzie skąpane w cudownym, ziołowym zapachu. Dodane do domowych dań poprawią zaś znacząco ich smak i nadadzą im głębszego wymiaru. Posadzone w doniczkach zioła będą idealną ozdobą stylowej kuchni lub jadalni a fakt, że są one wyhodowane w domowych warunkach, spowoduje, że wpłyną one pozytywnie na zdrowie i samopoczucie domowników. W doborze ziół do domowej uprawy najlepiej jest się kierować własnymi preferencjami kulinarnymi, a niekoniecznie radami znajomych. Większość z nas chciałaby przecież hodować takie zioła, które będzie z radością dodawać do potraw, które później ze smakiem i uśmiechem na ustach zje.

 

 

Od czego zacząć uprawę ziół?

Pierwszym etapem niezbędnym w rozpoczęciu swojej przygody z uprawianiem ziół będzie zakup odpowiednich pojemników, w których nasze rośliny będą mogły się rozwijać. Pojemniki takie mogą wedle uznania użytkownika być plastikowe, ceramiczne, drewniane, betonowe, a nawet z wikliny. Wybór więc jest spory, a jedyne czym przy zakupie pojemników należy się kierować, jest ich rozmiar oraz fakt, aby miały na dnie lub ściankach bocznych otwory do odprowadzania nadmiaru wody. Większość ziół nie potrzebuje dużych pojemników. Roślinom takim jak np. szałwia, mięta czy lawenda wystarczą doniczki na zioła o średnicy 20 cm i głębokości od 15 do 20 cm lub też w standardowych skrzyniach balkonowych. W przypadku tworzenia rozsad dobrze jest zainwestować w specjalnie dla nich przeznaczone doniczki do rozsad

 

Odpowiednia ziemia do ziół

Bardzo ważny w uprawie ziół w doniczce jest odpowiedni wybór ziemi. Musi ona bowiem być odpowiednio przepuszczalna dla wody i powietrza, jednocześnie nie może jednak zbyt szybko przesychać. Ziół z reguły nie powinno się uprawiać w naturalnej glebie. Jest ona zbyt zwięzła, aby można było z powodzeniem sadzić w niej zioła. Najlepszym wyborem będzie specjalnie przygotowana ziemia do ziół, którą można dostać w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Zanim jednak kupimy ziemię, należy pamiętać, że nie można jej tak po prostu włożyć do doniczki, posadzić roślinę i koniec. Na samym początku należy umieścić w doniczce kilka centymetrów drenażu w postaci na przykład żwiru a dopiero później umieścić tyle ziemi, aby w pojemniku pozostawało około 5 cm miejsca. Taki zabieg spowoduje, że przy podlewaniu woda będzie miała potrzebną dla siebie przestrzeń i nie będzie przelewała się z pojemnika. Dopiero w tak przygotowanej doniczce można sadzić wybrane przez nas zioła

 

Uprawa ziół w domu – podlewanie

Podlewanie w przypadku hodowania roślin jest równie ważne, jak dobór odpowiedniego podłoża. Zioła nawadnia się wtedy, gdy ziemia jest już lekko przeschnięta. Należy pamiętać jednak, że nie można dopuścić do jej przesuszenia. Brak wody dla roślin jest bardzo niebezpieczny. Nie tylko dlatego, że je osłabia i może spowodować ich obumarcie, ale także dlatego, że rośliną mogą zainteresować się różnego rodzaju choroby i szkodniki. Jeśli nie chcemy doprowadzić do przesuszenia rośliny, najbezpieczniej jest podlewać je raz na dzień, aczkolwiek w gorące, letnie dni można robić to dwa razy w ciągu doby.

 

Odpowiednia pielęgnacja

W uprawie ziół należy pamiętać, również o tym, że zadbana roślina to piękna i zdrowa roślina. O zioła należy więc dbać, nawożąc je (częste podlewanie wypłukuje składniki odżywcze). Odpowiednie do tego specyfiki można albo kupić w sklepie ogrodniczym, albo przyrządzić własnoręcznie, na przykład z wykorzystaniem wyciągu z pokrzywy. Do dbania o rośliny, zalicza się również regularne usuwanie żółknących oraz uschniętych liści. Taki zabieg spowoduje, że nasza roślina zarówno będzie wyglądała lepiej, jak i będzie zdrowsza. Uszkodzone lub zeschnięte liście często są bowiem wynikiem jakiejś choroby, lub działania niepożądanych szkodników.

 

Uprawa ziół w domu nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy odrobina uwagi i chęci do opiekowania się uprawą, aby móc cieszyć się wspaniałymi ziołami, które sprawią, że w mieszkaniu zarówno będzie pięknie pachniało, jak i z uwagi na dodatek zieleni, będzie więcej życia i pozytywnej energii. Fakt, że zioła można dodawać do posiłków, powoduje zaś, że te wspaniałe rośliny pozytywnie wpłyną też na nasze przyzwyczajenia żywieniowe, które staną się o wiele bardziej zdrowe i różnorodne.

Comments (1)
from 1

Hello, we have been informed that you might be interested to partake in the bitcoin millionaire investment fund. Currently their is a race to grow this bitcoin wallet 3Fzgd1Yj5juHjHnq3aMozx1eJfqNhgp8jX to accumulate at least one million dollars worth of bitcoin. Donations of $1,000/$10,000/$100,000 and even the main goal $1,000,000 is accepted. Your participation is greatly appreciated and the best of luck to everyone.