gleba jesienią

Jesienne wapnowanie gleby w ogrodzie

  (0)

W ogrodnictwie dbanie o odpowiednią kondycję gleby jest niezwykle ważne. To bowiem od stanu podłoża i znajdujących się w nim składników odżywczych zależy, czy posadzone w danej ziemi rośliny będą dobrze się rozwijać. Jednym z najważniejszych zabiegów poprawiających jakość gleby jest jesienne wapnowanie. Zanim jednak za ten proces się zabierzemy, dobrze jest znać kilka ważnych zasad, o których opowiem w tym artykule. 

Na czym polega proces wapnowania?

Wapnowanie najczęściej wykonuje się po to, aby odkwasić glebę, czyli zmienić jej odczyn z kwaśnego na lekko kwaśny, lub na taki, który zbliżony będzie do obojętnego. Wynika to z faktu, że większość roślin nie jest w stanie pobierać z ziemi kwaśnej wystarczająco dużo składników odżywczych, co z kolei wpływa negatywnie na ich wzrost. Kolejnym powodem dla wykonywania właśnie tej konkretnej czynności może być chęć poprawienia jakości gleby. Wapnowanie wpływa także pozytywnie na znajdującą się w podłożu próchnicę. 

Kiedy przeprowadzić proces wapnowania?

Najlepszym czasem na wykonywanie wapnowania jest późna jesień. Wynika to z faktu, że ryzyko uszkodzenia roślin przez nawozy z wapnem jest w tym okresie stosunkowo niewielkie. Zebraliśmy już bowiem plony, a znajdujące się ciągle w ziemi rośliny przeszły w stan spoczynku. Zasadą, o której bezwzględnie należy pamiętać, jest fakt, że wapnowanie podłoża należy wykonywać przy bezwietrznej pogodzie. Wapnowanie powinno być wykonywane co 2 lata na glebach lekkich oraz co 4 lata w przypadku gdy mamy do czynienia z glebami ciężkimi.

Jesienne wapnowanie gleby – dlaczego warto znać odczyn pH?

Z uwagi na fakt, że w każdym ogrodzie ziemia jest nieco inna, to dobrym pomysłem przed rozpoczęciem procesu wapnowania, będzie poznanie odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Taki zabieg pozwoli nam na lepsze zrozumienie, czego potrzebuje nasze podłoże, aby rośliny, które planujemy w nim posadzić, mogły prawidłowo się rozwijać. Uzyskane odpowiednio próbki gleby można odpłatnie zbadać w stacjach chemiczno-rolniczych lub można też wykonać badanie samemu przy pomocy dostępnego w wielu sklepach ogrodniczych kwasomierza. W zależności od wyników badania odczynu pH podejmuje się decyzję czy wapnowanie jest potrzebne. Czasami wystarczy bowiem tylko regularne stosowanie nawozów wieloskładnikowych zawierających w sobie wapń. Dodatkowo należy pamiętać, że najbardziej podatne na zakwaszenie są gleby lekkie. W przypadku gleb ciężkich proces ten przebiega znacznie wolniej. 

Jak powinno się interpretować odczyn pH?

Gleby o odczynie niższym niż 4,5 pH określa się mianem bardzo kwaśnych. Te z zakresu 4,6 - 5,5 pH to gleby kwaśne. Odczyn w przedziale od 5,6 do 6,5 pH to gleba lekko kwaśna. Należy jednak pamiętać, że kwasowość podłoża nie jest jedynym wskaźnikiem, którym należy się kierować podczas decydowania się czy wapnowanie jest konieczne. Poziom pH należy dostosowywać do wymagań roślin, które w zależności od ich gatunku potrafią być skrajnie różne. Na przykład pH gleby z zakresu od 7,5 do 6,5 pH do prawidłowego rozwijania się potrzebują: seler, por, pietruszka, oraz sałata. Dla marchewki i fasolki szparagowej odpowiednia ziemia to taka, której pH mieści się w zakresie od 6 do 7 pH. Jeśli chodzi o kwestię roślin doniczkowych, to lubią one z kolei glebę lekko kwaśną, czyli taką, która mieści się w przedziale pomiędzy 5,5 a 6,5 pH.

Wapnowanie gleby w ogrodzie – jak je wykonywać?

Nawozy wapniowe powinny być rozsiewane równomiernie po całej powierzchni. Należy mieszać je z wierzchnią warstwą gleby, ponieważ właśnie tam rozwijają się korzenie większości roślin. Ziemię należy przekopywać na głębokość od piętnastu do dwudziestu centymetrów.  Pod żadnym pozorem nie można wapnować, gdy ziemia jest wilgotna. Należy również pamiętać, że nawozy z wapna nie powinny być łączone z nawozami potasowymi, siarczanowymi oraz potasowymi. 

Jakich nawozów używać?

Dobór odpowiedniego nawozu jest niezwykle ważny. Warto więc przed jego zakupem porządnie zastanowić się co będzie odpowiednie dla ziemi w naszym ogrodzie. Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o wybór właśnie tego typu produktu, są nawozy mineralne oferowane przez internetowy sklep ogrodniczy eGarden. Ich znakomitym przykładem będzie wapno nawozowe firmy BIOVITA. W swoim składzie zawiera ono magnez oraz wapń. Produkt ten idealnie nada się zarówno do odkwaszania ziemi, jak i uprawy roślin lubiących stanowiska zasadowe. Wapna nawozowe od producenta BIOVITA wpływają również pozytywnie na strukturę próchnicy oraz utrzymują korzystne wartości powietrzno-wodne. 

Korzyści płynące z wapnowania

Proces wapnowania wpływa pozytywnie na produktywność gleby, dzięki czemu zasadzone w niej rośliny rosną szybciej i są bardziej okazałe. Dodatkowo wapnowanie zwiększa efektywność zastosowanych w danym ogrodzie nawozów, a także wpływa pozytywnie na pojemność wodną gleby. 

Wapnowanie gleby – fakty i mity

W środowiskach rolniczych oraz ogrodniczych przez lata narosło wiele mitów odnoszących się do procesu wapnowania. Oto kilka z nich:

  • profesjonalni rolnicy znają swoje pole, nie muszą więc badać pH – jest to MIT. Poprzez analizę gleby można w łatwy sposób dowiedzieć się, czego nasza ziemia potrzebuje w danym momencie. Nawet najbardziej doświadczony rolnik nie zastąpi specjalistycznych badań, 

  • wapnowanie gleby zawsze jest dla niej korzystne – to stwierdzenie to MIT. Ziemia nie zawsze wymaga wapnowania, dlatego też czasami taki zabieg, zamiast jej pomóc, może zaszkodzić,
  • używanie mniejszej ilości wapna jest korzystniejsze – jest to FAKT. Dobranie odpowiedniej dawki produktu, w niektórych przypadkach może okazać się problematyczne. Lepiej więc użyć mniej nawozu niż “przestrzelić dawkę”, a co za tym idzie – zaszkodzić glebie,
  • najlepszy czas na wapnowanie to okres przed siewem – jest to MIT. Czasem, w którym powinno się przeprowadzać ten zabieg, jest jesień,
  • lepsze dla roślin są sypkie nawozy – jest to FAKT. Sypkie nawozy przyswajają się bowiem lepiej niż innego rodzaju nawozy.

Wapnowanie gleby, gdy jest potrzebne, niesie za sobą wiele pozytywnych efektów. Musimy jednak pamiętać, że zanim przystąpimy do tej czynności, należy najpierw wykonać badanie poziomu pH próbki podłoża, którego wyniki zdradzą nam, czy nasza ziemia wymaga wapnowania, czy może lepiej od niego stronić. 

Comments (0)
from 0

There are no comments. Be the first!