Cięcie żywopłotu – kompleksowy poradnik

Cięcie żywopłotu – kompleksowy poradnik

Cięcie żywopłotów jest zabiegiem mającym kluczowy wpływ na ich uformowanie i ostateczny kształt. Zobacz , kiedy jest najlepszy termin cięcia żywopłotów oraz jak go przycinać, aby szybko rósł, był zdrowy i gęsty. Jakie narzędzia wybrać do przycinania żywopłotu?


Żywopłot – zielone ogrodzenie naszego ogrodu


Przycinanie żywopłotu dla fachowców jest czynnością nieskomplikowaną i łatwą do wykonania. Niedoświadczony ogrodnik też może zadbać o niego samodzielnie pod warunkiem , że pozna najważniejsze rady ekspertów w tej dziedzinie oraz zaopatrzy się we właściwe narzędzia. Żywopłoty to zielone ściany zbudowane z blisko siebie posadzonych krzewów. Podstawowym celem zastosowania żywopłotów jest stworzenie zwartego ogrodzenia, chroniącego od wiatru hałasu, zanieczyszczenia powietrza. Żywopłoty można formować prawie ze wszystkich krzewów i drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych . Należy dobrze przemyśleć i zaplanować jego rozmieszczenie, ponieważ jest trwałą formą w naszych ogrodach.


Kiedy przycinać żywopłot?

Rośliny przeznaczone na żywopłot sadzi się jesienią. Należy pamiętać, że termin cięcia tak naprawdę jest uzależniony od 2 podstawowych czynników:


- Gatunku rośliny - która, tworzy żywopłot np. rośliny zimnozielone o dużych liściach, należy przycinać raz do roku, w lipcu lub w sierpniu, natomiast rośliny zimnozielone o małych liściach (np. bukszpan) potrzebują przycinania dwu- czy nawet trzykrotnego, od czerwca do września. Z kolei tuje, tak jak i inne rośliny iglaste nadające się na żywopłot, przycina się raz do roku, wczesną wiosną lub tuż przed jesienią.


- Wieku żywopłotu - pierwsze cięcie nowego żywopłotu powinno się przeprowadzić wiosną, kiedy nie występują już silniejsze przymrozki. Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia. Wówczas rośliny dopiero rozpoczynają wzrost, a słoneczna, ciepła pogoda zapewnia szybkie zabliźnianie się ran. Młode rośliny powinny zostać przycięte bardzo głęboko od góry, na wysokości około 20–30 cm nad podłożem, oraz po bokach


Starsze żywopłoty powinny być przycinane w znacznym stopniu, ale zabieg ten rozdziela się na kilka sezonów. Tę czynność wykonuje się niezależnie od tego, czy chce się uzyskać żywopłot formowany, czy też nie. Mocne przycięcie spowoduje silne zagęszczenie krzewów u samej podstawy, co zapewni w przyszłości zwartą strukturę bez prześwitów. Ostatnie cięcie z kolei powinno zostać wykonane najpóźniej na koniec pierwszej dekady sierpnia, żeby wszelkie rany zdążyły się zabliźnić, a nowe przyrosty zdrewniały przed zimą.

Dlaczego jest to takie ważne? Niezagojone rany w dużym stopniu narażają roślinę na choroby wywoływane przez grzyby. Zdrewniałe przyrosty z kolei lepiej chronią nowe pędy przed przemarznięciem podczas zimy.

Narzędzia do cięcia żywopłotu


Coroczne cięcia żywopłotów powinno się wykonywać za pomocą nożyc ręcznych lub elektrycznych. Jeśli używamy do tego nożyc elektrycznych, pamiętajmy o kierunku ruchu – najpierw przesuwamy nożyce w dół, żeby usunąć odpowiednie fragmenty pędów, a następnie w górę, aby poprawić linię. Po zakończeniu pracy nad bokami można przejść do przycinania wierzchołków żywopłotu. Czynność tę wykonujemy, trzymając nożyce poziomo i wykonując półobroty całym ciałem. Łatwiej uzyskać równą linię w ten sposób, niż pracując jedynie samymi rękami.


Zasady cięcia żywopłotu nożycami


Kiedy formujemy żywopłot stosując do tego nożyce do żywopłotu, warto przy przycinaniu grzbietu rozciągnąć sznurek, który wyznaczy wysokość na całej długości żywopłotu. Bez tego trudno zachować jednakową płaszczyznę cięcia. Niezależnie od narzędzia, którego używamy do przycinania żywopłotów, zawsze należy pamiętać, aby cięć dokonywać w dni suche – zmniejsza to ryzyko infekcji wirusowych lub grzybowych.