Kostka brukowa w zimie – bezpieczne odśnieżanie i odladzanie

Kostka brukowa w zimie – bezpieczne odśnieżanie i odladzanie

Kostka brukowa to ostatnimi czasy dość często wybierany materiał, jeśli chodzi o utwardzanie między innymi podwórek czy podjazdów. Popularność kostki brukowej wynika przede wszystkim z tego, że jest ona wytrzymała oraz wygląda elegancko. Aby jednak ciągle cieszyła ona nasze oko, musimy o nią regularnie dbać. Szczególnie zimą, kiedy nieumiejętne odśnieżanie czy posypywanie solą może ją trwale uszkodzić. 

Kostka brukowa – zalety

Zanim przejdę do tego, jak przygotować kostkę na zimę oraz jak ją w trakcie trwania zimy czyścić, to pokrótce wspomnę o tym, jakie są zalety posiadania kostki brukowej, wyjaśniając przy tym jednocześnie, dlaczego jest ona w naszym kraju aż tak bardzo popularna. Po pierwsze materiał ten charakteryzuje się naprawdę sporą wytrzymałością. Jest on odporny nie tylko na różnego rodzaju uszkodzenia, ścieranie czy duży nacisk, ale również zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Po drugie kostka brukowa jest dość łatwa nie tylko w montażu, ale również demontażu. Nie wymaga ona przecież czasochłonnego skuwania. Dużą zaletą jest również fakt,  że w przypadku, gdy jedna kostka się uszkodzi, to najzwyczajniej w świecie można ją szybko i sprawnie wymienić, nie ponosząc przy tym zbyt dużych lub praktycznie żadnych kosztów. Warto również wspomnieć, że kostka brukowa charakteryzuje się naprawdę estetycznym wyglądem, co często jest powodem, przez który ludzie decydują się właśnie na ten konkretny rodzaj utwardzenia podłoża. 

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

Po pierwsze, zanim jeszcze zaczną się mrozy i spadnie śnieg, kostkę brukową powinno się dokładnie oczyścić nie tylko z kurzu, błota, piasku czy innych tego typu zanieczyszczeń, ale również plam po oleju, chwastów, mchu oraz wykwitów. O ile z lekkimi zabrudzeniami poradzić powinna sobie zwykła myjka ciśnieniowa, o tyle pozbycie się chwastów wymagało będzie użycia specjalnie do tego przeznaczonego nożyka, który pozwoli nam wydobyć całą roślinę, wraz z jej korzeniami. Jeśli zaś chodzi o usuwanie mchu oraz wykwitów to najprawdopodobniej nie obejdzie się tutaj bez użycia specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Rozwiązanie to pomimo tego, że często nie chętnie jest przez nas wykorzystywane, to nie tylko w danym momencie pozwoli nam pozbyć się uciążliwych roślin, ale również gwarantuje, że przez jakiś czas problem nie powinien powrócić. 

Impregnacja kostki

W momencie, gdy proces czyszczenia kostki zostanie zakończony należy przejść do jej impregnacji, która powinna być wykonywana co roku przed nastaniem zimy. W przypadku gdy nawierzchnia jest nowa powinno się najpierw dowiedzieć, czy nie została ona już zaimpregnowana, ponieważ jeśli tak było, to zabieg ten jest zbyteczny. Impregnacja to nic innego jak pokrycie powierzchni kostki niewidzialną dla oka powłoką, która powoduje, że woda nie magazynuje się w kostce, co jest niezwykle ważne zimą, kiedy to mamy do czynienia z dużą ilością deszczu i śniegu. Brak impregnacji lub nieprawidłowe jej wykonanie skutkować może w kruszeniu się kostki oraz nierówności powierzchni.

Kostka brukowa zimą – odpowiednie narzędzia

Przed nastaniem zimy dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w narzędzia, które są niezbędne przy odśnieżaniu kostki brukowej. Mam tutaj na myśli różnego rodzaju miotły oraz łopaty do śniegu. Przedmioty te rzecz jasna można kupić niemalże w każdym sklepie ogrodniczym lub takim z narzędziami. Jeśli jednak nie chcemy bez potrzeby wychodzić z domu, to bez problemu możemy również nabyć je online. Tego typu akcesoria do odśnieżania w swojej ofercie posiada bowiem między innymi internetowy sklep ogrodniczy eGarden. 

Kostka brukowa zimą – odśnieżanie

Odśnieżanie kostki brukowej powinno się wykonywać regularnie, ponieważ wtedy ograniczamy prawdopodobieństwo utworzenia się zbitej, twardej powierzchni, która jest o wiele trudniejsza w usunięciu niż świeży śnieg. Warto również wspomnieć, że śnieg, który dopiero spadł często można uprzątnąć bez używania do tego łopaty lub innych podobnych jej narzędzi. Wystarczyć powinna tutaj bowiem najzwyklejsza w świecie miotła brzozowa. W przypadku, gdy przez nieco dłuższy czas nie wykonywaliśmy odśnieżania, przez co napadało więcej śniegu i jest on bardziej zbity, to powinniśmy postawić na łopatę. Przedmiot ten bez większych trudności powinien bowiem pomóc nam wyczyścić daną nawierzchnię. Odśnieżanie podwórka czy podjazdu może również być wykonywane za pomocą spalinowych lub elektrycznych odśnieżarek, które niemalże całą pracę wykonują za człowieka. Ciekawym pomysłem na pozbywanie się śniegu, jest wykorzystywanie specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów rozpuszczających, które są całkowicie bezpieczne dla kostki brukowej. 

Odśnieżanie kostki brukowej – czego nie używać

Podczas walczenia ze śniegiem kostkę niezwykle łatwo uszkodzić. Dlatego też należy pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym po zimie nasza kostka będzie się prezentować  równie pięknie, jak przed jej nastaniem. Przede wszystkim do odśnieżania nie powinniśmy wykorzystywać ostrych i metalowych narzędzi. Najbardziej wskazane są przedmioty plastikowe, które nie powodują uszkodzeń. Warto również wspomnieć, że podłoże z kostki brukowej nie powinno być posypywane solą, ponieważ może ona je trwale uszkodzić. 

Odladzanie kostki brukowej

Najbardziej popularnym i często używanym sposobem na radzenie sobie ze śliskim lodem jest posypywanie go piaskiem. Warto również wspomnieć, że rozwiązanie to w żadnym stopniu nie szkodzi strukturze kostki. Jest ono również najtańsze. W przypadku, gdy sytuacja wymaga on nas kruszenia lodu, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić tego metalowymi łopatami. Uszkodzimy w ten sposób bowiem powierzchnię kostki. Najlepiej sprawdzą się tutaj narzędzia ze specjalnym gumowym zakończeniem, które nie powoduje uszkodzeń. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak usuwanie świeżego śniegu, zanim jeszcze zdąży się on zamienić w lód. 

Odśnieżanie i odladzanie należy przeprowadzać regularnie, ostrożnie i z użyciem odpowiednich narzędzi. Dopiero wtedy możemy mieć bowiem pewność, że ani nie uszkodzimy kostki, ani nie zrobimy sobie przez przypadek krzywdy.