sposób na mszyce

Sposób na mszyce na kwiatach domowych

Kolonie mszyc pojawiające się od czasu do czasu na przeróżnych kwiatach domowych to zmora chyba każdego właściciela roślin. Sposobów na jej pozbycie się jest więc wiele. Niektóre z nich są “domowe”, inne wymagają zaś wykorzystania stworzonych specjalnie do tego zadania specyfików. Tym, co wszystkie te sposoby łączy jest fakt, że są one skuteczne, a więc pozwalają nam uwolnić nasze rośliny od atakujących je mszyc. 

Mszyce na roślinach pokojowych – występowanie, rozpoznawanie

Mszyce to pospolicie występujące owady. Na pytanie “na jakich roślinach można je spotkać?” jest więc jedna prawidłowa odpowiedź i brzmi ona “na niemalże wszystkich”. Dla wielu z nas taki stan rzeczy jest dodatkową trudnością w rozpoznaniu, czy aby na pewno mamy do czynienia z tymi właśnie szkodnikami. Wbrew temu, co niektórzy mogą myśleć, owady te jest jednak bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy bowiem wiedzieć jak wyglądają mszyce, oraz mieć świadomość, jak ogromne potrafią być ich kolonie, ale najpierw powoli, wyjaśnijmy sobie wszystko po kolei. Mszyce, jeśli chodzi o kwestię ich budowy ciała, są niezwykle drobne (mają zaledwie kilka milimetrów długości), a ich delikatne ciałko jest owalnego kształtu. Jeśli zaś chodzi o ich kolory, to występują one w przeróżnych odcieniach: od białawego, po prawie czarny. Warto również wspomnieć, że mszyce mają nieproporcjonalnie długie dla swojego ciała odnóża, co swoją drogą jest dość charakterystyczną wskazówką, że mamy do czynienia właśnie z tymi owadami. Na roślinach domowych występować mogą zarówno gatunki uskrzydlone, jak i takie, które skrzydeł nie posiadają. Mszyce to niezwykle płodne i szybko  rozwijające się owady. W trakcie jednego sezonu może wytworzyć się nawet kilkanaście nowych kolonii, a jednak taka kolonia to od kilkudziesięciu do kilkuset osobników. 

Mszyce – szkodliwość żerowania na roślinach

Szkodliwa działalność mszyc to nic innego, jak niszczenie uprawianych i pielęgnowanych przez nas roślin, co samo w sobie dla wielu z nas jest ogromnym ciosem. Nie po to spędzamy przecież czas na doglądaniu naszych pięknych roślin, aby jakieś kolonie mszyc nam je niszczyły. Cała szkodliwość mszyc opiera się głównie na tym, że wysysają one soki z młodych pędów oraz łodyg liści. Skutkiem działalności mszyc mogą być między innymi: pojawienie się przebarwień, wstrzymanie wzrostu oraz usychanie liści, a niekiedy nawet całych roślin. 

Jak pozbyć się mszyc?

Z uwagi na fakt, że mszyce są utrapieniem nie tylko dla ogrodników, ale również dla zwykłych, lubiących uprawiać rośliny doniczkowe osób, to skutecznych sposobów na zwalczanie tych właśnie owadów ludzkość zna naprawdę sporo. Część z nich to sposoby naturalne, a inne opierają się głównie na wykorzystywaniu środków owadobójczych. Najważniejsze jest jednak, że sposoby te działają, a co za tym idzie – możemy dzięki nim uwolnić się od trapiących nas mszyc. 

Oto skuteczne sposoby na mszyce, z których mam nadzieję przynajmniej jeden, Drogi Czytelniku podejdzie Ci do gustu:

  • Ocet 

Pierwszym sposobem na pozbycie się mszyc, jest chyba ten najprostszy i jednocześnie najbardziej popularny. Wszystko, co musimy tutaj zrobić, ogranicza się bowiem do wymieszania octu z wodą w proporcjach 1:10, wlanie tego roztworu do butelki ze spryskiwaczem i spryskiwanie tych części rośliny, na których występuje mszyca. UWAGA! Po tym zabiegu nie powinniśmy wystawiać rośliny na działanie mocnego słońca, ponieważ może ona ulec poparzeniu. 

  1. Soda 

Równie prostym sposobem, co użycie roztworu octu z wodą, jest zdecydowanie się na przyrządzenie mieszanki ½ łyżeczki sody oczyszczonej, 100 ml ciepłej wody oraz połowy łyżeczki oleju do smażenia. Tutaj również stworzony w ten sposób roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i nanosimy na zainfekowane części rośliny. 

  • Płyn do mycia naczyń

Kolejnym, dobrym sposobem na radzenie sobie z mszycą jest potraktowanie jej sporządzonym z jednej łyżki płynu do mycia naczyń oraz litra wody opryskiem. Specyfikiem tym, po uprzednim przelaniu go do butelki ze spryskiwaczem, należy spryskać zainfekowane części rośliny. 

  • Pokrzywa

W walce z mszycą również dobrze sprawdza się wywar z pokrzywy. Niestety na to rozwiązanie możemy zdecydować się wyłącznie w przypadku, gdy posiadamy ogródek, w których choćby przypadkiem rośnie nieco pokrzywy, gdyż musi ona być świeża. Specyfik ten przygotowuje się w taki sposób, że zrywamy jedną garść pokrzywy, zalewamy dwoma szklankami wody i zagotowujemy. Następnie czekamy, aż wywar wystygnie, po czym przecedzamy go, wlewamy do uprzednio przygotowanej butelki i spryskujemy min zainfekowane rośliny.

  • Środki ochrony roślin owadobójcze

Dobrym pomysłem na pozbycie się mszyc, jest zdecydowanie się na środki ochrony roślin owadobójcze. Są to produkty typu karate na mszyce, płyn na mszyce, czy miedzian na mszyce i znaleźć je można praktycznie we wszystkich sklepach ogrodniczych, zarówno takich stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że kupujemy tutaj gotowy produkt, który na pewno zadziała.

Jak zapobiec pojawieniu się mszyc?

Walka z mszycami, które już zdążyły zadomowić się na posiadanych przez nas roślinach to jedno, a zapobieganie ich pojawieniu się to drugie. Powszechnie wiadomym zaś jest, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co więc robić, aby mieć pewność, że owady te nie zainfekują posiadanych przez nas roślin? Na to pytanie niestety nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Można jednak starać się nie dopuścić do pojawienia się mszyc poprzez regularne doglądanie naszych roślin i bieżące usuwanie uschniętych oraz żółknących liści.  

Jak widać, sprawdzonych sposobów na skuteczne pozbycie się mszycy jest naprawdę wiele. Część z nich to sposoby całkowicie naturalne, a inne wymagają zaś użycia specjalnie do tego przystosowanych środków chemicznych. Niektóre można przyrządzić w mgnieniu oka, a inne z kolei wymagają nieco więcej czasu. Tak duża różnorodność pozwala nam z kolei na dość sporą swobodę, a co za tym idzie – znalezienie naszego, własnego, ulubionego sposobu na pozbywanie się uciążliwych mszyc.