Terminy wysiewu warzyw – kalendarz ogrodnika 2022

Terminy wysiewu warzyw – kalendarz ogrodnika 2022

To, jakie warzywa, kiedy siać lub sadzić jest niezwykle przydatną wiedzą, którą posiada niemalże każdy doświadczony ogrodnik i rolnik. Jeśli jednak ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, a co za tym idzie – nie wie co kiedy siać i sadzić, to poniższy artykuł jest dokładnie tym, czego tej osobie potrzeba Znajdują się w nim bowiem między innymi terminy siewu poszczególnych warzyw oraz porady dla początkujących ogrodników. 

Terminy siewu warzyw – kiedy siać warzywa?

Żadną tajemnicą nie jest fakt, że terminy siewu i sadzenia warzyw różnią się od siebie nie tylko w zależności od gatunku rośliny, ale również od jej konkretnej odmiany. Z uwagi na fakt, jak wiele jest różnego rodzaju warzyw oraz ich poszczególnych odmian, to zapamiętanie tego, co w jakim terminie sadzić dla początkującego ogrodnika może okazać się nie lada zadaniem. Na szczęście w internecie znaleźć można różnego rodzaju kalendarze ogrodnika, w których rozpisany jest terminarz siewu najbardziej popularnych warzyw. Aby ułatwić wielu z nas życie, tego typu kalendarz upraw przygotowałam również ja. Oto on:

 • Luty

Luty to miesiąc idealny na wysiew nasion do rozsady warzyw. Posiane w lutym rośliny można bowiem następnie w późniejszych, cieplejszych miesiącach z powodzeniem przenieść do gruntu. Od mniej więcej połowy lutego w pomieszczeniach można siać między innymi: bób, nasiona cebuli, por, pomidory, sałatę, seler, kalafior, kalarepę oraz nasiona kapusty (wczesne odmiany). 

 • Marzec

Z uwagi na fakt, że część znanych nam roślin dość odporna jest na marcowe przymrozki, to można siać je właśnie w tym, często chłodnym i deszczowym miesiącu. W marcu z powodzeniem możemy siać między innymi: cebulę, por, groch, bób, rzodkiew, nasiona marchwi, szpinak, pietruszkę, nasiona papryki oraz koper. Warto tutaj wspomnieć, że warzywa posiane lub zasadzone w marcu będą gotowe do zbioru mniej więcej w okolicach lipca i sierpnia. 

 • Kwiecień

Zbiór wysianych lub posadzonych w kwietniu warzyw następuje najczęściej w sierpniu. Do warzyw, które w kwietniu zazwyczaj się wysiewa lub sadzi zaliczają się: pietruszka korzeniowa, pasternak, koper ogrodowy, szpinak oraz nasiona buraka. Warto tutaj wspomnieć, że w kwietniu możemy również kontynuować sianie rzodkiewki oraz cebuli. 

 • Maj

Maj zazwyczaj jest ciepłym miesiącem, w którym ryzyko przymrozków spada niemalże do minimum. Z tej właśnie przyczyny można w trakcie jego trwania sadzić lub siać warzywa takie jak: nasiona pietruszki, rukolę, bazylię, nasiona ogórka, kukurydzę, dynię, arbuzy, kabaczki, melony, patisony oraz nasiona cukinii. Zbiór wymienionych wyżej warzyw przypada na przełom sierpnia i września. 

 • Czerwiec 

Pierwsza połowa czerwca to dobry czas na ewentualne kontynuowanie wysiewu kukurydzy oraz warzyw z rodziny dyniowatych. Dodatkowo w drugiej połowie tego miesiąca możemy również siać warzywa takie jak: sałata lodowa, cykoria oraz koper włoski. Zbiór zasadzonych lub posianych w tym okresie roślin przypada mniej więcej na okres od końca sierpnia do początku września. 

 • Sierpień

Jeśli chodzi o sierpień, to według wielu ogrodników i rolników jest on doskonałym momentem na wysiew tak zwanych “warzyw poplonowych”, które będą wręcz idealne na jesienne zbiory. Początek sierpnia to okres, w którym można siać lub sadzić nasiona warzyw takich jak: kalarepa, sałata masłowa, jarmuż, fasola, rzepa, szpinak oraz kapusta pekińska. Zbiór tych warzyw przypada na koniec września lub początek października. 

 • Wrzesień

Ostatnim miesiącem, który zawiera w sobie nasz kalendarz siewu warzyw, jest rzecz jasna wrzesień. W trakcie jego trwania siejemy i sadzimy warzywa, które przeznaczone są na zbiór jesienny lub zimowy. Do warzyw tych zaliczają się rośliny takie jak: sałata, szpinak, roszponka, szczypior, koperek, rzodkiewka oraz rukola.

Kalendarz ogrodnika – inne prace ogrodowe

Z uwagi na fakt, że praca ogrodnika to nie tylko sadzenie i sianie warzyw, to postanowiłam stworzyć kolejny kalendarz ogrodnika, w którym opiszę, kiedy powinniśmy wykonywać konkretne prace ogrodowe. Oto on:

 • Luty

Luty to okres, w którym największą uwagę powinniśmy poświęcić posiadanym przez nas iglakom. Powinniśmy wtedy w miarę możliwości pousuwać uszkodzone pędy oraz poprzycinać gałęzie gatunków żywicznych. 

 • Marzec

W marcu możemy zabrać się za przycinanie młodych drzewek, które zostały przez nas posadzone ubiegłej jesieni. Pod koniec marca można z kolei posadzić nowe drzewa oraz poluzować otuliny zabezpieczonych przez nas na okres zimy krzewów. 

 • Kwiecień

Kwiecień to doskonały miesiąc na wyciągnięcie mebli ogrodowych oraz posprzątanie i przygotowanie miejsca wypoczynkowego, którym może być między innymi taras lub altana 

 • Maj

Maj to miesiąc, w którym właściciele nowych krzewów czy kwiatów powinni zadbać o to, aby umieścić dookoła ich korzeni warstwę dobrej jakościowo ściółki. Doskonale sprawdzi się tutaj między innymi torf. 

 • Czerwiec

W czerwcu szczególną uwagę powinniśmy poświęcić posiadanemu przez nas trawnikowi. W tym bowiem okresie zazwyczaj trzeba go kosić tak często, jak nawet raz na tydzień. Nie możemy zapomnieć również o regularnym podlewaniu

 • Lipiec

Lipiec to miesiąc, w którym musimy dbać o nasz trawnik tak samo mocno, jak w czerwcu. Należy go więc regularnie podlewać i kosić. 

 • Sierpień

Sierpień to czas, w którym powoli możemy zacząć myśleć o tym, jak zabezpieczyć naszą altankę lub nasz taras na okres jesieni oraz zimy. 

 • Wrzesień

Wrzesień to czas, kiedy noce stają się o wiele chłodniejsze. Jeśli więc posiadamy oczko wodne z egzotycznymi rybami, to powinniśmy je w tym miesiącu przenieść do domowego akwarium. 

 • Październik

Jeśli posiadasz szklarnię, z której w danym roku korzystałeś, to październik jest dobrym momentem na jej oczyszczenie i zdezynfekowanie. 

 •  Listopad

Listopad to miesiąc, który upływa nam pod znakiem grabienia i uprzątania gromadzących się liści. Warto tutaj wspomnieć, że uprzątnięte przez nas liście nadają się na ewentualny kompost. 

Różnego rodzaju warzywa, do których zaliczają się między innymi warzywa rzepowate, warzywa kapustne, warzywa cebulowe, warzywa liściowe oraz warzywa korzeniowe można siać lub sadzić od lutego do września. Warto więc wiedzieć, co kiedy wysiać, aby dzięki temu móc cieszyć się świeżymi plonami możliwie jak najdłużej.