Nawożenie iglaków na wiosnę

Nawożenie iglaków na wiosnę

Iglaki to rośliny, które gdy są zadbane, to pięknie prezentują się w posiadanym przez nas ogrodzie przez okres całego roku. Warto jest więc je pielęgnować, aby były stylową ozdobą niezależnie od tego, czy jest aktualnie lato, czy też zima. Jeśli chcemy, aby nasze iglaki zdrowo wyglądały i posiadały charakterystyczny dla swojego gatunku kolor, to musimy prawidłowo je nawozić. Niezwykle ważne jest nawożenie wiosenne, kiedy to po zimowym spoczynku roślina rozpoczyna okres wegetacji, który wiąże się z jej intensywnym wzrostem. 

Terminowe nawożenie iglaków – gwarancja prawidłowego wzrostu

Jeśli chcemy, aby posiadane przez nas iglaki prawidłowo się rozwijały, to musimy nawozić je w odpowiednich terminach. Okresem w danym roku, w którym powinniśmy rozpocząć nawożenie iglaków, jest wiosna. To właśnie wtedy rośliny przechodzą ze stanu spoczynku w okres wegetacji, których charakteryzuje się wzmożonym wzrostem roślin. Skoro więc iglaki wtedy intensywnie rosną, to potrzebują one największej w całym roku ilości poszczególnych składników odżywczych. Składniki te możemy zaś dostarczyć właśnie pod postacią odpowiednio dobranych nawozów. 

Terminy nawożenia iglaków

W gruncie rzeczy terminów nawożenia iglaków jest trzy. Posiadanym przez nas roślinom iglastym powinniśmy zafundować nawóz wiosną, latem oraz jesienią. Co ciekawe wiosenny nawóz do iglaków często nazywany jest “wiosenno-letnim”. Takie nazewnictwo wynika z faktu, że można go używać niemalże przez cały okres wegetacji. We wrześniu, a w skrajnych przypadkach nawet w sierpniu należy zaś przejść na nawóz jesienny. Jesienne nawożenie jest niezwykle ważne. Nawóz jesienny do iglaków nie zawiera bowiem azotu, dzięki czemu nie pobudza on rośliny do intensywnego wzrostu oraz tworzenia nowych pędów. Pomaga on więc przejść iglakom w stan spoczynku oraz sprawia, że są one bardziej odporne na niskie temperatury. 

Nawóz do iglaków – rodzaje 

Iglaki to rośliny, do których pasuje zarówno nawóz wieloskładnikowy mineralny, jak i organiczny. Nawóz pochodzenia naturalnego można rzecz jasna kupić w sklepie ogrodniczym, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zdecydowanie się na wykorzystanie kompostu. Tego typu nawóz warto jest stosować przynajmniej raz na dwa lata. Podstawą nawożenia iglaków powinny być nawozy mineralne. Nawóz ten powinien posiadać w swoim składzie wysoką ilość azotu. Składnik ten jest bowiem niezbędnym elementem dla odpowiedniego rozwoju młodych pędów rośliny. Nawóz do iglaków na wiosnę powinien być także bogaty w różnego rodzaju mikroelementy, które między innymi zapobiegają brązowieniu na wiosnę i utrzymują intensywny kolor rośliny. 

Nawóz pod iglaki – podział ze względu na formę

Nawozy mineralne do iglaków można podzielić ze względu na formę, w jakiej one występują. Na rynku ogrodniczym dostępne są bowiem nawozy pod najważniejszą postacią. Te najczęściej i najchętniej używane mają jednak formę granulatu. Granulat taki można w zależności od preferencji rozpuścić w wodzie lub wmieszać w ziemię wokół pnia danej rośliny. Warto wspomnieć, że nawozy granulowane są często również nawozami długodziałającymi. Stopniowo dostarczają one więc roślinom poszczególne składniki odżywcze, co z kolei przekłada się na brak konieczności częstego nawożenia. Kolejną dość popularną opcją, jeśli chodzi o nawóz do iglaków, są nawozy w płynie. Tego typu specyfiki charakteryzują się tym, że bardzo dobrze się one wchłaniają, oraz łatwo się je dawkuje. Duża część nawozów płynnych jest już gotowym do użycia produktem, którego nie trzeba w żaden sposób rozrabiać ani przygotowywać. Taki stan rzeczy powoduje, że nawozy płynne są bardzo popularne wśród ogrodników z zamiłowania, których często nie wiedzą, w jaki sposób skutecznie rozrabiać koncentraty. 

Nawożenie iglaków na wiosnę – jaki nawóz wybrać?

Nawóz pod iglaki na wiosnę powinien przede wszystkim być wieloskładnikowy. Wybrany przez nas nawóz w swoim składzie musi posiadać dużą ilość azotu, fosfor oraz potas. Jako nawozu do iglaków można co prawda użyć nawozu uniwersalnego, ale obecnie na rynku ogrodniczym jest tak dużo specyfików dedykowanych bezpośrednio dla iglaków, że jest z czego wybierać. Jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy więc użyć nawozu, który został stworzony z myślą o iglakach.  

Nawóz do iglaków na wiosnę – gdzie kupić?

Z uwagi na fakt, że nawozy do iglaków są dość popularne, to zakupić można je w większości sklepów ogrodniczych. Tego typu specyfiki można również znaleźć w ofercie sklepu ogrodniczego eGarden. Zaliczają się do nich między innymi nawozy płynne oraz nawozy uniwersalne. Warto wspomnieć, że sklep ten działa w internecie, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na wychodzenie z domu, stanie w korkach i chodzenie po sklepach. Z zacisza własnego domu, w kilka minut możemy zamówić potrzebny nam nawóz do iglaków, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na coś przyjemniejszego. 

Jak nawozić iglaki?

W zależności od tego, na jaką formę nawozu się zdecydujemy, sposób nawożenia iglaków będzie inny. W przypadku, gdy wybraliśmy nawóz granulowany to mamy dwie opcje. Pierwszą jest to, że zakupiony przez nas nawóz możemy rozpuścić w określonej przez producenta ilości wody, po czym najzwyczajniej w świecie podlać daną roślinę przy korzeniu. Drugim sposobem jest rozsypanie nawozu dookoła pnia, intensywne nawodnienie rozsypanego przez nas nawozu oraz przekopanie ziemi, tak aby rozsypany przez nas nawóz wymieszał się z glebą. Jeśli zdecydowaliśmy się na nawóz płynny to w zależności od tego, co zalecił producent, rozcieńczamy go z wodą lub nie, a następnie podlewamy posiadane przez nas iglaki. Jak widać, nawożenie iglaków nie jest trudnym zajęciem. Warto jest więc odpowiednio o nie dbać, aby były one zdrowe i przez cały rok cieszyły nasze oczy. 

Wiosenne nawożenie iglaków jest niezwykle ważnym elementem ich pielęgnacji. Zabieg ten należy więc wykonać w dobrym czasie i dobrymi preparatami. Tylko wtedy bowiem posiadane przez nas rośliny iglaste będą prawidłowo się rozwijały oraz wspaniale prezentowały.