Pomysł na klomb przed domem - zaplanuj zieleń w ogrodzie

Pomysł na klomb przed domem - zaplanuj zieleń w ogrodzie

Klomb to wspaniałe rozwiązanie zarówno do dużego ogrodu, jak i małej przestrzeni przed domem. Niezależnie od tego, czy jest on duży, czy mały zdobi bowiem posiadaną przez nas przestrzeń zieloną i nadaje jej uroku. Pomimo tego, że istnieje kilka zasad, których przy tworzeniu klombu należy przestrzegać, to aranżacja klombu w gruncie rzeczy jest sposobem na puszczenie wodzy fantazji. Tworzenie klombu może być więc naprawdę dobrą zabawą. 

Czym jest klomb? 

Klomb to nic innego jak rodzaj roślinnej kompozycji, w której konkretne gatunki roślin posadzone są w ściśle określony sposób, zazwyczaj tworząc przy tym zamierzony przez nas wzór. Co ciekawe klomb może się składać nie tylko z krzewów i kwiatów, ale również trawy. Warto również wspomnieć, że na samym środku klombu często sadzi się drzewo, lub stawia jakąś rzeźbę. Klomby zazwyczaj mają kształt koła, choć czasami zdarzają się również takie w kształcie elipsy. 

Jak zrobić klomb przed domem – na co zwrócić uwagę

Planując klomb, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Zaliczają się do nich między innymi:

 • położenie w ogrodzie
 • wielkość klombu, 
 • kształt klombu, 
 • rodzaj roślin, 
 • oraz rozmieszczenie roślin. 

Klomb przed domem – położenie w ogrodzie

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę przy planowaniu klombu, jest oczywiście jego rozmieszczenie. Najlepiej, aby klomb otoczony był gładkim trawnikiem. Nadmiar otaczających go roślin może bowiem go przytłoczyć, co zepsuje cały efekt, a co za tym idzie – zniszczy godziny naszej pracy. Jeśli jednak nie mamy możliwości umieścić klombu w otoczeniu trawnika, to dobrym sposobem będzie zdecydowanie się na posadzenie w nim nieco wyższych roślin, które będą górowały nad tymi znajdującymi się dokoła klombu.  

Klomb przed domem – wielkość klombu

Kolejną sprawą, o której zawczasu należy pomyśleć, jest wielkość klombu. W zależności od tego, na jak duży klomb się zdecydujemy ilość ziemi oraz roślin, jaka będzie nam potrzebna, będzie większa, lub mniejsza. Rozmiar naszego klombu powinien być dostosowany do tego, jak wielką przestrzeń mamy do dyspozycji. Jeśli posiadany przez nasz ogrodu jest obszerny, to możemy postawić na obszerną kompozycję, jeśli zaś nasza prywatna przestrzeń zielona nie jest zbyt imponujących rozmiarów, to lepiej będzie zdecydować się na mały klomb przed domem. 

Pomysł na klomb przed domem – kształt klombu

Kolejnym aspektem, który należy przemyśleć, przed zabraniem się za tworzenie klombu jest oczywiście jego kształt. Najbardziej popularną opcją jest okrągły klomb przed domem. Kolejną pod względem popularności opcją są klomby w kształcie elipsy. Co ciekawe, czasami zdarzają się również bardziej skomplikowane konstrukcje, ale są to jedynie sporadyczne przypadki. Warto wspomnieć, że to, jaki kształt klombu wybierzemy, powinno zależeć wyłącznie od naszej koncepcji. Możemy więc dać się ponieść wodzy fantazji. 

Pomysł na klomb przed domem – jakie rośliny na klomb przed domem

Chyba najwięcej czasu w całym tworzeniu klombu wielu z nas zajmuje dobór odpowiednich roślin. Różnorodność jest bowiem tak spora, a rośliny tak piękne, że wiele osób chciałoby mieć w klombie wszystko, a co za tym idzie – nie są oni w stanie zdecydować się na konkretne opcje. W takim wypadku zbawienne mogą się okazać sugestie innych posiadaczy klombów, ponieważ oni z doświadczenia wiedzą, co będzie się prezentowała dobrze, a co wręcz przeciwnie. Rośliny na klomb przed domem, które należą do najbardziej popularnych to między innymi:

 • lilie,
 • piwonie, 
 • barwinek, 
 • jeżówka, 
 • lawenda, 
 • tulipany, 
 • aksamitki, 
 • fiołki jednoroczne,
 • oraz oczywiście różnego rodzaju trawy. 

Jak rozmieścić rośliny na klombie?

Wbrew pozorom odpowiednie rozmieszczenie roślin na klombie jest niezwykle ważne. Od tego, czy zrobimy to w prawidłowy sposób, będzie bowiem zależało, czy cała kompozycja będzie dobrze się prezentowała. Najlepszym sposobem na dobre rozmieszczenie poszczególnych roślin, jest sadzenie, tych, które ostatecznie będą najwyższe, najbliżej środka, a oddalając się od niego poprzez sadzenie kolejnych roślin, stopniowo schodzić z wysokością w dół. Na samym dole dobrze będą się prezentowały kwiaty pnące, które jeśli nie są podtrzymywane za pomocą podpór, potrafią stworzyć coś na wzór wykonanej z kwiatów, zwartej powłoki. 

Klomb kwiatowy przed domem – jak o niego dbać?

Dbanie o klomb nie różni się niemalże niczym od dbania o najzwyklejszy ogród kwiatowy. Będące częścią klombu rośliny należy regularnie podlewać oraz oczyszczać z chwastów. W określonych terminach należy je również nawozić. Z uwagi na fakt, że częścią klombu zazwyczaj są rośliny z różnych gatunków, to najlepszym rozwiązaniem może się okazać użycie nawozu uniwersalnego. Warto wspomnieć, że jeśli nasz klomb jest otoczony trawą, to dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na obrzeża trawnikowe, które oddzielą klomb od trawy, a co za tym idzie – zapobiegną rozprzestrzenieniu się trawnika na klomb. 

Klomb przed domem – przydatne akcesoria

Jeśli chcemy, aby posiadany przez nas klomb prezentował się najlepiej, jak to tylko możliwe, to możemy zdecydować się na kupno różnego rodzaju akcesoriów, które pomogą nam osiągnąć zamierzony przez nas efekt. Do akcesoriów tych zaliczają się między innymi pochodnie bambusowe, które pomogą nam w stylowy sposób oświetlić klomb w trakcie trwania wieczoru oraz podpory i pergole, które są niezbędnym akcesorium dla wielu roślin pnących. 

Klomb, skalniak i rabata – co je do siebie różni?

Klomb, skalniak i rabata wbrew pozorom nie są tym samym, a co za tym idzie – nie należy ich ze sobą mylić. Klomb od rabaty różni się tym, że to pierwsze ma zazwyczaj kształt okrągły, a to drugie przyjmuje formę szerokiego pasma. Jeśli zaś chodzi o skalniaki, to są to ogródki kamienne, a więc mają one całkowicie inną formę niż klomby. 

Dobrze zaprojektowany i zadbany klomb to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Jeśli więc planujesz posadzić w swoim ogrodzie trochę roślin, ale nie masz pomysłu, gdzie i w jakiej formie je umiejscowić, to stylowy klomb może się okazać rozwiązaniem, którego szukałeś.