Jak skutecznie zwalczyć chwasty na trawniku?

Jak skutecznie zwalczyć chwasty na trawniku?

Walka z chwastami bywa uciążliwa. Poza obniżaniem wartości dekoracyjnej trawnika mogą prowadzić do wypierania trawy, konkurując z nią o wodę i wartości odżywcze, przestrzeń, czy światło. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik ogrodniczy, a w nim najskuteczniejsze metody usuwania chwastów. Wyróżniamy też najczęstsze rodzaje chwastów na trawniku oraz podpowiadamy, kiedy najlepiej wykonywać opryski oraz jak wygląda ich usuwanie metodą mechaniczną.

Zwalczanie chwastów na trawniku - co warto wiedzieć?

Za chwast uznaje się każdą roślinę, która niepożądana występuje w danym miejscu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bardzo szybko wysiewają się w pustych miejscach na trawniku. Zazwyczaj roślinami, jakie zachwaszczają murawę, są gatunki posiadające dwa liścienie. Jakie gatunki określane są jako uciążliwe chwasty? Zaliczają się do nich między innymi: koniczyna biała, mniszek lekarski, jaskier rozłogowy, perz, bylica pospolita, podagrycznik, rdest ptasi, babka zwyczajna, bodziszek drobny, krwawnik pospolity, stokrotka polna, szczaw tępolistny i tasznik pospolity. Niektóre z tych gatunków, jak mniszek, koniczyna, czy stokrotka dla niektórych nie stanowią problemu, a wręcz są ciekawym urozmaiceniem trawnika. 

Zwalczanie chwastów – zadbaj o trawnik

Rozpoczynając walkę z chwastami, warto w pierwszej kolejności poznać przyczyny ich występowania. Dlaczego tak właściwie chwasty pojawiają się na murawie? To skutek niewłaściwej pielęgnacji, na którą składa się:

  • przenawożenie
  • brak wystarczającego nawożenia w przypadku gleby ubogiej w składniki pokarmowe
  • nieprawidłowo przeprowadzone prace pielęgnacyjne
  • nadmierne ubicie gleby
  • zbyt wysokie koszenie trawy, które sprawia, że dochodzi do rozwoju i wykształcenia nasion przez chwasty
  • zakładanie trawnika w miejscach niewystarczająco nasłonecznionych
  • długotrwała susza - wówczas najczęściej na trawniku pojawiają się chwasty o silnym systemie korzeniowym, do których zalicza się perz i mniszek
  • przywiezienie lub pielęgnacja podłoża, które zawiera nasiona chwastów.

Chwasty na trawniku – jak się pozbyć i kiedy opryskiwać?

Chcąc skutecznie pozbyć się chwastów, należy pamiętać, że regularnie nawożony trawnik intensywniej się krzewi. Oznacza to, że chwasty nie będą miały wolnej przestrzeni, aby móc się ukorzenić - odżywiona trawa wypiera chwasty z trawnika poprzez ich zagłuszanie. Również regularne koszenie trawnika może okazać się pomocne, szczególnie w przypadku chwastów, które nie tolerują regularnego ścinania (dotyczy to np. perzu i gwiazdnicy). Jeśli na naszej murawie występują puste place lub trawa jest rzadka, należy dokonać dosiewkę nasion trawy. Przed założeniem trawnika dobrze jest usunąć korzenie chwastów, następnie odczekać około 2 tygodnie - w tym czasie pozostałe chwasty wzejdą. Wówczas należy je spryskać herbicydem totalnym. Po tygodniu od jego zastosowania można wysiewać trawnik. Herbicydy to najskuteczniejsze produkty na pozbycie się chwastów z trawnika, szczególnie tych dwuliściennych. Jak stosować opryski na chwasty i kiedy opryskiwać chwasty na trawniku? Opryski należy przeprowadzać w okresie intensywnego rozwoju chwastów, który przypada na okres od wiosny do jesieni. Zabieg należy wykonać w momencie, gdy temperatura wynosi minimum 15 stopni. Najlepiej, gdy chwasty w momencie przeprowadzania oprysków mają wykształcone po 3-4 liście. Po wykonaniu oprysku, przez kolejne 3 dni, nie kosimy trawnika - dzięki temu liście chwastów wchłoną preparat. Ważne jest też, aby wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego zasilić trawnik nawozem wieloskładnikowym, który pobudzi chwasty do wzrostu - po około 2-3 tygodniach należy wykonać oprysk dedykowanym preparatem. W przypadku występowania pojedynczych, nieproszonych roślin sprawdzi się mechaniczne usuwanie chwastów. Możemy je przeprowadzić ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi. Zaletą tej metody jest natychmiastowy efekt. Dodatkowym atutem jest fakt, że na bazie zebranych roślin możemy przygotować np. gnojówkę lub wywar do nawożenia roślin i walki ze szkodnikami - w tym wypadku szczególnie sprawdzi się mniszek lekarski, który przyspiesza wzrost i dojrzewanie owoców. Wyciąg z mniszka z kolei jest świetnym, skutecznym preparatem na mszyce i przędziorki, może też być wykorzystany jako dodatek do kompostu. W przypadku ręcznego usuwania chwastów najważniejsze jest to, aby został wyrwany w całości, czyli wraz z korzeniem lub kłączem. Jeśli w glebie pozostanie jego pozostałość, chwast będzie w stanie się odrodzić. W przypadku wspomnianego wcześniej mniszka usuwanie mechaniczne może być trudne, ze względu na głębokie zakorzenienie rośliny. Chcąc ułatwić sobie pracę podczas wyrywania chwastów, najlepiej robić to po deszczu, gdy ziemia jest rozluźniona. Jeśli przez dłuższy czas nie było opadów, warto ziemię wokół chwastu obficie podlać. 

Zwalczanie chwastów na trawniku - polecane produkty 

Jak skutecznie zwalczyć chwasty na trawniku? Poza regularną pielęgnacją murawy warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty i akcesoria, na które składają się:

  • opryskiwacze ciśnieniowe - w tym opryskiwacze plecakowe, niezbędne podczas oprysków w ogrodzie o dużym metrażu. Dzięki wygodnemu dozownikowi i mechanizmowi spryskującemu będziemy mieć pewność, że zastosowaliśmy odpowiednią ilość środka chwastobójczego i rozprowadziliśmy go równomiernie. Opryskiwacze plecakowe są szczególnie polecane osobom, które mają spory metraż trawnika - dzięki opcji wygodnego noszenia, praca przy opryskach będzie mniej męcząca
  • środki ochrony roślin - czyli produkty niezbędne do tego, aby odpowiednio zadbać o kondycję trawnika i gleby, na której rośnie, pomagające zwalczyć szkodniki, np. ślimaki, mszyce, mech, choroby grzybowe, czy parchy. Na środki ochrony roślin składają się też chwastobójcze środki ochrony roślin - zarówno te do ogólnego użytku na wszystkie typy chwastów dwuliściennych, jak i konkretnych gatunków, np. trudnego do zwalczenia mniszka

Piękny ogród bez wątpienia cieszy oko, będąc idealnym miejscem do relaksu na łonie natury. Jeśli jednak chcemy, aby przestrzeń wokół domu zachwycała nas zdrową, zieloną i bujną trawą, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja murawy i roślin rosnących w ogrodzie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ogrodniczy pozwoli Wam lepiej dbać o ogród, a rady w nim zawarte ułatwią Wam walkę z uporczywymi chwastami.