Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika: kiedy ją przeprowadzić?

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika: kiedy ją przeprowadzić?

Chcąc cieszyć się piękną zielenią wokół domu, warto pamiętać o istotnych pracach ogrodowych, które wpłyną korzystnie na stan roślin. Jedną z polecanych i niezbędnych prac jest aeracja. To skuteczna renowacja zniszczonego trawnika. Na czym polega aeracja trawnika i jaki jest jej cel? Przeczytajcie nasz poradnik ogrodniczy, na którego łamach wyjaśniamy, jak krok po kroku powinno wyglądać napowietrzanie trawnika i podpowiadamy, jakich akcesoriów użyć, aby proces przebiegł pomyślnie. 

Aeracja trawnika - na czym polega?

Aeracja trawnika to forma napowietrzania murawy. Zabieg powinien być wykonywany dwa razy w sezonie. Po co napowietrzać trawnik? Jest to niezbędna forma pielęgnacji, dzięki której możemy napowietrzyć, rozluźnić i poprawić ogólną strukturę gleby. Dzięki temu ziemia pod trawnikiem lepiej przyswaja wodę i nawozy, transportując je do korzeni. To z kolei przekłada się na większe możliwości regeneracyjne trawy. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na deptanie ze względu na większą elastyczność trawnika, zwiększa się masa korzeniowa murawy, a darń jest gęstsza i równiejsza, gdyż trawa pobudzana jest do intensywniejszego wzrostu. 

Kiedy robić aerację trawnika

Najlepszym momentem na przeprowadzenie aeracji trawnika jest wiosna i późne lato. Ważne, aby zabieg przeprowadzić dopiero od drugiego roku po założeniu trawnika. Napowietrzanie trawnika można też przeprowadzić jesienią, jednak to termin wiosenny jest najważniejszy, gdyż wpływa znacząco na regenerację murawy po zimie, gdy trawa zaczyna intensywny wzrost, a korzenie potrzebują sporej ilości zasobów, między innymi tlenu. 

Przygotowanie trawnika do aeracji

Ważne, aby aerację przeprowadzić po wertykulacji, gdy z murawy zostanie usunięty zalegający na niej filc. Dobrym rozwiązaniem będzie też wcześniejsze skoszenie trawy na wysokość ok. 2-3 cm - dzięki temu zabieg będzie skuteczniejszy. Istotne dla samego zabiegu jest to, aby nie przeprowadzać go bezpośrednio po deszczu, gdyż to zwiększa ryzyko zniszczenia struktury podłoża i tworzenia się nierówności. Gleba jednak nie powinna być w pełni sucha, dlatego na kilka godzin przed planowaną pracą warto nawodnić trawnik, aby zdążył wyschnąć w wierzchniej warstwie. 

Jak wykonać aerację trawnika? Sposoby napowietrzania trawnika

Aeracja trawnika polega na gęstym nakłuwaniu murawy na głębokości 3-10 cm. Do tego typu pracy warto użyć wideł, butów z kolcami lub wybrać dedykowane urządzenie, jakim jest aerator do trawnika. Podczas procesu najważniejsza jest głębokość i odstępy między otworami, które powinny być równomiernie rozmieszczone na całym poletku. Na jeden metr kwadratowy trawnika zazwyczaj przypada od 120 do 200 otworów, które powinny być rozlokowane w odstępach od 10 do 15 centymetrów. Rozmieszczenie otworów powinno być podyktowane rodzajem gleby - im cięższa, tym więcej otworów powinniśmy zrobić, aby skutecznie napowietrzyć glebę.  Jakie są sposoby napowietrzania trawnika? Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje napowietrzania trawnika:

  • płytkie - najlepiej wykonywać je wiosną. Jest to zabieg mało inwazyjny - nakłuwana jest bowiem wyłącznie górna warstwa gleby. Otwory w przypadku napowietrzania trawnika metodą płytką powinny być nie głębsze niż 3 cm. To forma polecana również w przypadku niewielkich, ozdobnych trawników oraz tam, gdzie trawa rośnie na lekkiej i dość luźnej glebie. Aerację płytką można przeprowadzać również na młodych trawnikach
  • wgłębne - to skuteczna renowacja zniszczonego trawnika o mocnym zagęszczeniu. Ten sposób jest polecany również w sytuacji, gdy na murawie pojawiają się zauważalne problemy, np. trawa żółknie lub woda jest wchłaniana bardzo powoli. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie wykonanie w darni otworów o głębokości 8 cm. Ta forma pracy powinna być przeprowadzona wczesną jesienią.

Aeracja trawnika - niezbędne akcesoria 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aeracja trawnika może być przeprowadzona za pomocą klasycznych wideł lub butów z kolcami - wówczas świetnie sprawdzi się aerator sandałowy. To nakładki na buty wyposażone w kolce o długości 5 cm. Nakładki mocowane są do butów za pomocą regulowanych pasków, dzięki czemu aerator sandałowy będzie pasował na stopę w każdym rozmiarze. Dzięki optymalnemu rozstawowi kolców, napowietrzanie trawnika będzie skuteczne, a sam proces niezbyt czasochłonny. Internetowy sklep ogrodniczy eGarden w ofercie ma też między innymi aerator jednostronny o wysokości 10 cm i szerokości 37 cm służący do pionowego nacinania darni w celu usuwania np. obumarłej po zimie warstwy trawy, ułatwiając tym samym dotarcie powietrza, wody i istotnych dla wzrostu składników pokarmowych. Ten sprzęt sprawdzi się również podczas np. podsiewu trawy i rozrzedzania zbyt gęstego podsiewu. Dzięki temu, że został wykonany z metalu, jest solidny, a twarde i ostre zęby sprawiają, że model ten jest idealny do każdego podłoża trawiastego. W ofercie dostępny jest też aerator dwustronny oraz aerator na kółkach z trzonkiem teleskopowym o maksymalnej długości do 150 cm. Długość bez rozkładania trzonka to 98 cm, szerokość głowicy jest równa 40 cm. Podobnie, jak aerator jedno i dwustronny, sprzęt służy do nacinania darni i został wykonany z metalu. Model ten jest wyposażony w dwa rodzaje ostrzy, dzięki czemu sprawdzi się na każdym podłożu. Kółka zapewniają idealne przyleganie do podłoża, a co za tym idzie, równomierne nacinanie trawnika, bez obaw o jego zniszczenie.

 

Aeracja trawnika pozwala na bezpośrednie napowietrzanie trawnika, przy równoczesnym spulchnianiu podłoża i poprawie jego struktury. Napowietrzanie trawnika znacząco usprawnia przepływ wody do korzeni, ograniczając jej zaleganie na wierzchniej warstwie murawy. To z kolei minimalizuje ryzyko rozwoju chorób grzybowych, przyspieszając regenerację trawy po zimie. Regularnie i odpowiednio przeprowadzana aeracja trawnika pozwala też w pewnym stopniu ograniczać mech i rozrost chwastów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ogrodniczy okaże się dla Was przydatny i ułatwi zarówno wybór odpowiednich akcesoriów ogrodowych, jak i pomoże prawidłowo przeprowadzić skuteczną renowację zniszczonego trawnika.