Alternatywa dla kostki brukowej w ogrodzie

Alternatywa dla kostki brukowej w ogrodzie

Zastanawiasz się, jakie podłoże będzie najlepsze do Twojego ogrodu? Pragniesz, by przestrzeń na zewnętrz Twojego domu była nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna? Masz do wyboru wiele rozwiązań - kostka brukowa nie jest jedynym wyjściem. Jaka więc jest alternatywa? Na czym się skupić i o czym warto pamiętać? Sprawdź!

Kostka brukowa na podjazd i na podwórku

Kostka brukowa jest używana głównie do utwardzania powierzchni, takich jak podjazdy i podwórka. Może być również używana do ozdabiania ogrodów lub innych obszarów zieleni. Jest ona wykonana z betonu lub kamienia, a następnie polerowana, aby uzyskać pożądany wygląd. Kostki brukowe można kupić w różnych rozmiarach i kształtach. Dlaczego jest tak chętnie wybierana? Ponieważ jest łatwa w utrzymaniu i trwała. Ponadto, kostka brukowa na podjazdach i podwórkach dodaje uroku i charakteru przestrzeniom przed domem. 

Czy szukasz najlepszych alternatyw dla kostki ogrodowej? Istotne jest, aby zastanowić się, czego właściwie potrzebujesz i na jakich rozwiązaniach najbardziej Ci zależy. Pomyśl nieszablonowo, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla swoich przestrzeni.

Jednak zależy to przede wszystkim od budżetu, dostępnych materiałów i krajobrazu okolicy. Nie powinieneś narażać na szwank trwałości materiałów, które chcesz wykorzystać w swoim chodniku ogrodowym.

Zastanów się również nad korzyściami płynącymi z konkretnego podłoża, który chcesz zastosować oraz nad jego użytkownikami. Jeśli masz w domu malucha, musisz użyć materiału, który będzie bezpieczny dla dziecka, aby zapobiec potknięciu.

Popularność kostki brukowej wokół domu

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, szczególnie jeśli chodzi o podjazdy i podwórka. Jest łatwa w utrzymaniu i trwała, a także dodaje uroku i charakteru. Kostki brukowe są idealne do stworzenia praktycznego i łatwego do utrzymania podjazdu lub podwórka. 

Przestrzeń wokół domu powinna być zaaranżowana zgodnie z potrzebami mieszkańców. Klimatyczna altanka, taras czy chodnik przed domem – wszystko to musi być przemyślane. Tylko w taki sposób miejsce na zewnątrz domu będzie prezentować się perfekcyjnie. Zamiast kostki brukowej możesz zdecydować się na inne rozwiązania.

Alternatywa dla kostki brukowej – na co się zdecydować?

Co zamiast kostki na podjazd? Coraz chętniej wybierane są alternatywy dla kostki brukowej. Dlaczego? Pozostałe rozwiązania pozwalają odróżnić się od innych przestrzeni i stworzyć indywidualną aranżację. Podczas urządzania przestrzeni na zewnątrz, warto zastanowić się nad różnorodnymi rozwiązaniami. Warto w tym celu poznać inne możliwości zagospodarowania podjazdu czy podwórka, aby móc wybrać tę najbardziej optymalną dla siebie.

Dobrym pomysłem jest także śledzenie różnych forów czy grup, gdzie ludzie urządzający domy czy swoje przestrzenie na zewnątrz dzielą się przemyśleniami, swoimi realizacjami i radami. W takich społecznościach możesz uzyskać wiele cennych informacji i zainspirować się.

Panele PCV

Rosnącą popularnością cieszą się panele i kostki, wykonane z materiału PCV. Materiał PCV jest równie trwały, co kostka brukowa, a do tego prezentuje się niezwykle  gustownie na podjeździe czy tarasie. Panele PCV stworzą ażurową konstrukcję bez wypełniania w jej otworach. Dzięki temu masz możliwość wypełniania ich trawą czy kamykami. Całość będzie perfekcyjnie komponować się z nowoczesnym budownictwem.

Istotne jest również, że kostka PCV nie jest rozwiązaniem najtańszym. Jeśli pragniesz zaaranżować podjazd dla dwóch aut, musisz liczyć się ze sporą inwestycją. Co nie zmienia faktu, że rozwiązanie to jest niezwykle ciekawe, a aranżacja z wykorzystaniem panelu PCV wygląda bardzo nowocześnie. To idealna alternatywa dla kostki brukowej.

Grys ozdobny

Innym rozwiązaniem, które stanowi świetną alternatywę dla kostki brukowej jest grys ozdobny, żwir czy kamienie. Materiały te są szczególnie polecane do obsypywania alejek, rabatek czy opasek budynków. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się na podjazd. W ofercie sklepu eGarden znajdziesz kamień ogrodowy, grys czarny, grys ozdobny czy grys kolorowy.

Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, niczym z katalogów? Każdy, kto dba o przestrzeń wokół swojego domu przywiązuje wagę do jej aranżacji. Grys zamiast kostki brukowej to idealne rozwiązanie. Materiał ten pozwala na stworzenie ciekawych aranżacji – ścieżki wokół ogródka, efektowne rabaty czy niebanalny podjazd.

Tańszy zamiennik kostki brukowej to żwir. Sprawdzi się on jak podłoże do roślin. Kamienie te mają również wpływ na wzrost roślin. Przede wszystkim chronią one glebę przed wysychaniem oraz korzenie przed niską temperaturą. Ograniczają parowanie gleby, co z kolei przekłada się na lepsze nawilżenie. Kamenie ogrodowe zapobiegają także wyrastaniu niepożądanych chwastów.

Płyty gresowe

Płyty grysowe to kolejna świetna alternatywa dla kostki brukowej. Rozwiązanie to jest nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale i wygląda doskonale - stylowo i naturalnie. co istotne, płyty gresowe charakteryzuje wysoka odporność na wahania temperatur, brud, wilgoć czy też działanie środków chemicznych. Uszkodzenia mechaniczne także nie są im straszne. 

Płyty gresowe to wiele możliwości aranżacyjnych. Różnorodne sposoby montażu sprawiają, że rozwiązań jest wiele. Płyty gresowe pasują do stylów nowoczesnych, ale sprawdzą się także w aranżacjach naturalnych czy rustykalnych. Mogą one być odwzorowaniem drewna, betonu, kamieni czy innych naturalnych materiałów. 

Gres ma wiele zalet, dlatego to materiał coraz chętniej wybierany do domowych aranżacji. Podczas wyboru najlepszych płytek, warto zwrócić uwagę na właściwości poszczególnych rodzajów płyt gresowych. 

Podsumowanie

Aranżacja przestrzeni wokół to idealny sposób, by dodać charakteru ogrodowi. Jeśli chcesz, by miejsce to było nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i funkcjonalne, postaw na sprawdzone rozwiązania, które zaprezentowaliśmy. Sprawdź nasz asortyment, a z pewnością znajdziesz to, co najbardziej pasuje do Twojej przestrzeni. 

 • Grys biały BIOVITA 10-16 mm 2kg Grys biały BIOVITA 10-16 mm 2kg
  Dostępny

  Grys biały marmurowy (Biała Marianna) 8-16 mm 2kg

  ZK21

  Kruszywo naturalnego pochodzenia. Stosowany często do dekoracji ogrodów jak i w architekturze miejskiej. Kamień można łatwo umyć, dzięki takiemu zabiegowi bez problemu odzyskuje pełną dekoracyjność.

  5,40 zł
 • Grys granitowy BIOVITA 10-16 mm 20kg Grys granitowy BIOVITA 10-16 mm 20kg
  Dostępny

  Grys granitowy "DALMATYŃCZYK" BIOVITA 8-16 mm 20kg

  ZK7

  Grys granitowy "DALAMTYŃCZYK" firmy Biovita, produkt pochodzenia naturalnego o frakcji 8-16mm. Idealnie nadaje się jako materiał dekoracyjny, ściółkujący lub okrywowy. Kamień świetnie wygląda na rabatach tworząc piękne tło dla wsadzonych roślin. Można go również zastosować w oczkach wodnych lub na ścieżkach i alejkach spacerowych.

  13,28 zł
 • Grys zielony BIOVITA 10-16 mm 20kg Grys zielony BIOVITA 10-16 mm 20kg
  Dostępny

  Grys zielony BIOVITA 8-16 mm 20kg

  ZK4

  Grys zielony firmy Biovita, produkt pochodzenia naturalnego o frakcji 8-16mm. Idealnie nadaje się jako materiał dekoracyjny, ściółkujący lub okrywowy. Kamień świetnie wygląda na rabatach tworząc piękne tło dla wsadzonych roślin. Można go również zastosować w oczkach wodnych lub na ścieżkach i alejkach spacerowych.

  11,00 zł
 • Grys Extra White BIOVITA 20 kg Grys Extra White BIOVITA 20 kg
  Dostępny

  Grys Extra White BIOVITA 20 kg 8-16mm

  ZK6

  Grys EXTRA WHITE to śnieżnobiałe kruszywo pochodzenia naturalnego. Kamień nadający się idealnie jako materiał dekoracyjny i ściółkujący.

  29,99 zł
 • Grys Nero Ebano BIOVITA 12-16mm 20kg Grys Nero Ebano BIOVITA 12-16mm 20kg
  Dostępny

  Grys Nero Ebano BIOVITA 12-16mm 20kg

  ZK3

  Grys NERO EBANO firmy Biovita, produkt pochodzenia naturalnego o frakcji 12-16mm. Idealnie nadaje się jako materiał dekoracyjny, ściółkujący lub okrywowy. Kamień świetnie wygląda na rabatach tworząc piękne tło dla wsadzonych roślin. Można go również zastosować w oczkach wodnych lub na ścieżkach i alejkach spacerowych.

  21,59 zł