Dolomit - do czego służy, czy Twój ogród go potrzebuje?

Dolomit - do czego służy, czy Twój ogród go potrzebuje?

Dolomit to nawóz pozyskiwany poprzez przemiał surowej postaci dolomitu. To element niezbędny do właściwego wzrostu wielu roślin. W jego składzie znajduje się bowiem wysoka zawartość wapnia i magnezu. Gdzie można go stosować? Podpowiadamy.

Dolomit – nawóz odkwaszający glebę

 Co to jest dolomit? Nawozy takie jak dolomit działają odkwaszająco. Wzbogacają również glebę w cenne mikroelementy. Zastosowanie dolomitu pomaga w walce z mchem na trawnikach. Dolomit zaliczany jest do grupy nawozów wapniowo-magnezowych, które stosowane w odpowiednich dawkach mogą znacznie poprawić jakość roślin.

Nawozy tego typu pełnią wiele istotnych funkcji – zwiększają zawartość magnezu w roślinach oraz glebie, odkwaszają ją, a także poprawiają jej strukturę chemiczną i fizyczną, zatrzymują wodę i powietrze, poprawiając przyswajalność azotu.

Ponadto nawozy tego typu wprowadzają do gleby cenne mikroelementy, takie jak miedź, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden.

W ofercie sklepu eGarden znajdziesz nawozy w różnych pojemnościach – dolomit 5kg, dolomit 10 kg czy dolomit 20 kg. Możesz więc sprawnie wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada.

Dolomit ogrodniczy – charakterystyka

Dolomity mogą być stosowane na wszystkich rodzajach gleby i pod wszystkie uprawy. Nawozy tego typu najlepiej jedna sprawdzą się na glebach kwaśnych i lekkich, a także w przypadku upraw wymagających dużej ilości magnezu. Najlepsze efekty jesteś w stanie uzyskać wówczas, gdy nawóz trafi na ściernisko i zostaje kolejno przyorany. Nawóz ten może być jednak stosowany zaraz przed siewem czy przed posadzeniem roślin. Zaleca się, by nawóz został zmieszany z glebą na głębokości minimum 20 cm.

Dolomit to nawóz w formie sproszkowanej, który stosuje się poprzez wysiew. Szczególnie polecane jest zastosowanie jesienne – warto wysiewać go od razu po zbiorach na podłożu. Można również sięgać po niego wiosną, w okresie około 3-4 tygodni przed wysiewem. 

Dolomit – kiesy stosować nawóz wapniowy?

Eksperci uważają, że aby utrzymać właściwy odczyn gleby, dolomit powinien być stosowany średnio co 2-5 lat. Wapno magnezowo-węglanowe stosowane jest w odpowiednich dawkach, uzależnionych od rodzaju gleby oraz jej odczynu pH. Nawóz najlepiej stosować na przełomie lata i jesieni, przed orką. Dolomit stosuje się również zimą czy wiosną na uprawy przedsiewne. W przypadku roślin zielonych dolomity mogą być stosowne jesienią po skoszeniu trawy czy też we wczesnym okresie wiosennym. 

Zastosowanie dolomitu w ogrodzie

Dolomit to wapno pochodzenia naturalnego, które świetnie sprawdzi się w uprawach warzyw, roślin sadowniczych czy ozdobnych. Nawozy tego typu polecane są przede wszystkim w przypadku gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych, które posiadają małą zawartość magnezu i wapnia. Warto widzieć, że niska zawartość wapnia i magnezu uniemożliwia prawidłowy wzrost roślin. Ważne jest także, że częste stosowanie kwaśnych nawozów sztucznych przy nieregularnym  nawożeniu obornikiem może prowadzić do dużego zakwaszenia gleb.

Degradacji gleb sprzyja także ciągły rozwój przemysłu i motoryzacji, co finalnie prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy. W tym wypadku kwaśne nawozy sztuczne to za mało. Konieczne będzie zastosowanie nawozów magnezowo-wapniowych, takich jak właśnie dolomit. Skutecznie odkwaszają one glebę i wprowadzają do niej cenne mikroelementy, które wpływają na poprawę stanu roślin. 

Nawożenie dolomitem – zalety

Jak wspominaliśmy wyżej, dolomit to nawóz stosowany jako środek odkwaszający glebę. Jednakże tak naprawdę ma on o wiele więcej zastosowań, zarówno w rolnictwie konwencjonalnym, jak i ekologicznym. Dolomity to nawóz wapniowo-magnezowy, który jest konieczny do stosowania w ogrodzie niezależnie od poziomu kwasowości podłoża. Dolomit zawiera magnez, który jest kluczowy do  wzrostu roślin, zarówno warzywnych, jak i tych zaliczanych do ozdobnych.

Wapno dolomitowe to nawóz mineralny, dlatego należy bardzo ostrożnie go dawkować. Pozwala to przy optymalnych kosztach uzyskać spore efekty.

Posypywanie dolomitem ma sporo zalet. Dolomit służy także do polepszania struktury podłoża. Dodatkowo dolomit efektywnie wzmacnia plonowanie i poprawia jakość warzyw i owoców, co sprawia, że są smaczniejsze i bardziej wartościowe, głównie pod względem właściwości odżywczych.

Dolomit ogrodniczy poprawia odporność na przemarzanie, dlatego stosowany jest również do roślin ozdobnych, nie tylko w przypadku warzyw czy upraw rolniczych. Nawozy tego typu sprawdzą się także do trawników – to doskonały sposób na skuteczną walkę z mchem. Coraz częściej słyszy się również, że dolomit to środek, który zmniejsza ryzyko wchłaniani się metali ciężkich przez rośliny i znacząco zmniejsz ryzyko degradacji gleby pod wpływem działania metali ciężkich i toksyn. Stosowanie dolomitu jako nawozu jest niezwykle szerokie i warto sięgać po niego co kilka lat. 

Wapnowanie gleby

Wapnowanie gleby to ważny zabieg agrotechniczny, który pozwala na podwyższanie odczynu pH gleby  kwaśnej. Czynność ta pozwala również uzupełnić w glebie niedobory wapnia, tak ważnego dla roślin. Wskazaniem do wapnowania gleby jest zbyt wysokie zakwaszenie gleby, czyli niski odczyn pH.

Odczyn ten można zmierzyć za pomocą specjalnego przyrządu – kwasomierza, lub oddając próbki gleby do analizy laboratoryjnej. Ważne jest, aby próbki gleby pobrać z kilku różnych miejsc w ogrodzie, ze względu na ewentualne różnice w pomiarach.