Budki lęgowe dla ptaków

W tej kategorii nie ma produktów.

Budki lęgowe zapewnią spokój i bezpieczeństwo ptakom

Warto pamiętać o tym, że ptaki potrzebują spokojnego i bezpiecznego miejsca do wychowywania młodych – często są to zakątki porośnięte roślinnością, gdzie mogą się skryć i założyć gniazdo. Budki lęgowe dla ptaków zapewnią im więc odpowiednie warunki. Dobrze jest wieszać je na wysokości 3 metró...

Budki lęgowe zapewnią spokój i bezpieczeństwo ptakom

Warto pamiętać o tym, że ptaki potrzebują spokojnego i bezpiecznego miejsca do wychowywania młodych – często są to zakątki porośnięte roślinnością, gdzie mogą się skryć i założyć gniazdo. Budki lęgowe dla ptaków zapewnią im więc odpowiednie warunki. Dobrze jest wieszać je na wysokości 3 metrów i wzwyż, ponieważ poniżej będą zagrażać im koty.

Choć wiele gatunków ptaków wybiera naturalny lub formowany żywopłot (który można ciąć poza okresem lęgowym, czyli od początku września do marca), zależy pamiętać o tym, że ptaki, które w warunkach naturalnych gnieżdżą się w dziuplach drzew, bardzo chętnie osiedlą się w przestrzeni budki lęgowej. Trzeba jedynie zadbać o to, aby miały takie wymiary, jakie najbardziej odpowiadają gatunkowi, którego się spodziewamy i który chcielibyśmy gościć.

Jeśli chcemy, aby wybrana przez nas budka lęgowa dla ptaków odpowiednio wywiązywała się ze swoich zadań, należy zwrócić szczególną uwagę na trzy najważniejsze elementy. Przede wszystkim będzie to wielkość otworu wlotowego, który będzie miała budka dla ptaków. Warto bowiem wiedzieć, że sikorki modre, sosnówki i czubatki mieszczą się w wejściu o średnicy 2,6-3 cm. Dla wróbli, sikorek bogatek, muchołówek, kowalików i krętogłowów otwór wlotowy powinien mieć 3,2-3,5 cm, natomiast dla szpaków, pleszek, mazurków i mało wybrednych wróbli średnica otworu powinna mieć 4,5-5 cm. Jeśli chcemy gościć kopciuszki, pliszki siwe, pleszki i muchołówki szare dobrze zdecydować się na skrzynki półotwarte, w których będą czuły się najlepiej. Należy również uwzględniać głębokość, którą będzie miała budka lęgowa dla ptaków – wybierając model trzeba zwrócić uwagę na odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna skrzynki. Powinna ona wynosić około 20 cm dla drobnych gatunków i 25 cm dla większych. W ten sposób dobrany domek dla ptaków zapewni im odpowiednie i bezpieczne warunki.

Mniej
Więcej

Budki lęgowe dla ptaków

cofnij do Karmniki i budki lęgowe dla ptaków

Filtruj według:

Dostępność