Pielęgnacja trawnika - czyli wszystko co musisz wiedzieć

Pielęgnacja trawnika - czyli wszystko co musisz wiedzieć

Trawnik wokół naszego domu jest wizytówką posesji. Niektórzy mówią, że trawa absolutnie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Jeśli chcemy mieć piękny trawnik – nic bardziej mylnego! Każdą trawę należy pielęgnować, inaczej niestety nie będzie reprezentatywna.  Przeczytaj w jaki sposób należy pielęgnować trawnik w sezonie, a w jaki po zimowej porze.

  
Jeśli chcesz się cieszyć piękną trawą w swoim ogrodzie – musisz o nią zadbać. Sam trawnik piękny się nie zrobi. Zabiegi którym należy poddać trawnik, są różne w zależności od pory roku. Podpowiadamy, jak należy pielęgnować trawę po zimie, a jak robić to w pełni sezonu. 

Pielęgnacja trawnika po zimie

Gdy stopnieje śnieg, czasami okazuje się, że trawa pod nim zmarniała. W związku z tym przed sezonem, wykonujemy kilka bardzo istotnych zabiegów:

Wałowanie. Często skutkiem zamarzania i odmarzania gleby są wysadziny mrozowe, w rezultacie korzenie trawnika zaczynają odrywać się od podłoża. W takiej sytuacji należy wyrównać je wałem, przejeżdżamy w dwóch prostopadłych kierunkach. Od razu zniwelujemy małe nierówności, które mogły powstać np. gdy samochód wjechał na mokry trawnik. WAŻNE! Zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną, w momencie, gdy trawa obeschnie.

Wyczesywanie. Należy usunąć z trawy szczątki roślinne, które są zbutwiałe. W momencie, gdy usuwamy zbitą warstwę takiej zbutwiałej darni, łatwiejszy staje się dostęp do korzeni: powietrza, wody oraz nawozów. Można ten zabieg wykonać sprężystymi grabiami, trawnik grabiąc w energiczny sposób. WAŻNE! Jeśli na naszej trawie występuje mech, przed zabiegiem wyczesywania, należy się go pozbyć. Zastosować możemy odpowiedni preparat, z łatwością znajdziemy go wpisując w wyszukiwarkę sklepu: anty mech. Wyczesywanie można powtórzyć, raz lub dwa razy, w porze letniej i jesiennej.

Nawożenie. Pierwsze nawożenie należy wykonać z początkiem kwietnia, gdy trawnik będzie już wyczesany. Polecamy użyć wieloskładnikowy nawóz do trawników. Ważne jest, by przeczytać etykietę i stosować się do zaleceń, które podał producent. Preparat polecamy rozrzucić używając siewnika do nawozów, dzięki niemu unikniemy ryzyka wypalenia trawy, które może wyniknąć z powodu jej nierównomiernego rozsiania. W momencie nawożenia najlepiej, gdy gleba jest lekko wilgotna, a trawnik suchy. Nie powinno się nawozić trawy, gdy jest susza lub występują opady deszczu, najlepiej zrobić to kilka godzin po podlewaniu. Dobrze jest dawkę nawozu podzielić na dwie części, tak jak zalecił producent nawozu, jedną część wysiewamy idąc wzdłuż trawnika, a drugą idąc poprzek niego. Po zabiegu, jeśli w przeciągu dwóch dni nie będzie deszczu, trawnik należy obficie podlać. Dobrze jest również po pierwszym wiosennym koszeniu, na powierzchni trawy rozrzucić cienką warstwę kompostu, który już jest rozłożony, przesiany przez siatkę. Do tego zabiegu nada się również ziemia próchniczna zamiast kompostu. Taka warstwa będzie chronić ziemię oraz darń przed wyschnięciem, jednocześnie również poprawi warunki krzewienia się traw. Należy pamiętać, by warstwa była naprawdę starannie wyrównana grabiami.

Naprawa ubytków. Gdy zima odejdzie na naszym trawniku mogą pokazać się ubytki, czyli łyse miejsca lub też żółte place.  Zniszczoną trawę należy zastąpić darnią, możemy ją pozyskać z rzadziej odwiedzanych miejsc w naszym ogrodzie lub dosiać nasiona w maju.  

Pielęgnacja trawnika w sezonie

Warunkiem reprezentatywnego, zdrowego trawnika jest systematyczność w pielęgnacji.

Koszenie. Zaczynamy kosić, gdy wysokość naszej trawy będzie wynosić 10 cm. Najlepiej wykonywać ten zabieg często, raz lub dwa razy w tygodniu, a po troszku. Nie powinno się skracać trawnika o więcej niż 1/3 podczas jednego koszenia. Trawnik rekreacyjny należy skosić na wysokość 4 cm, trawnik ozdobny nieco niżej. Przy drzewach w miejscach, gdzie trawa rośnie słabiej, kosi się ją rzadziej i wyżej niż tę, która jest często deptana. Trawnik, gdzie występują kwiaty, czyli tzn. łąkę kwietną, przycinamy dwu-, trzykrotnie, mniej/więcej w drugiej połowie lata, gdy kwiaty już przekwitną, na wysokość ok. 10 cm. Podczas suszy trawnik należy kosić wyżej oraz rzadkiej, można też zaniechać koszenia. Nie powinniśmy również kosić jeśli trawnik jest mokry, noże kosiarek mogą się blokować. Zabieg koszenia rozpoczynamy od krawędzi trawnika, następnie przesuwamy do jego środka, wzdłuż linii prostych. Następne koszenie dobrze będzie wykonać w kierunku prostopadłym. Polecamy użyć kosiarki z koszem, ponieważ pokosu nie powinno zostawiać się na trawniku. Pokos można wykorzystać do pryzmy kompostowej.  

Przycinanie brzegów trawnika. Jeśli oczekujemy, ze nasz trawnik będzie wyglądał naprawdę dobrze, jego brzegi powinniśmy wyrównać. Takie przycinanie należy wykonać dwa, trzy razy w sezonie, rozpoczynamy od pierwszego wiosennego koszenia. Możemy użyć specjalnego półokrągłego szpadla lub nożyc do przycinania brzegów trawnika.

Podlewanie. O wiele lepiej podlewać rzadkiej, ale gruntowniej, czyli tak, by woda miała możliwość przesiąknąć na głębokość 10-15 cm. Dzięki temu system korzeniowy traw będzie miał możliwość dobrze się rozwinąć. Nie możemy dopuszczać ani do tego by trawnik się przesuszył, ani by był zalany. Na kondycję oraz wygląd murawy jedno i drugie nie wpłynie korzystanie, a wręcz przeciwnie, dlatego ważne jest by znaleźć złoty środek. Polecamy podlewać trawę wczesnym rankiem lub już po południu, gdy słońce nie jest tak ostre. Do podlewania możemy używać zraszaczy przenośnych. Jeśli nasz trawnik jest duży, najodpowiedniejsze jest zainstalowanie systemu nawadniania, który będzie automatyczny.

Nawożenie. Gdy trawa rośnie dość słabo i nie wygląda zdrowo, z początkiem lata wykonujemy drugie nawożenie. Ostatnie zasilenie trawnika wykonujemy wczesną jesienią.

Napowietrzanie trawnika. Zabieg konieczny do wykonania na trawnikach starych, sfilcowanych, zniszczonych, tych na których darń jest już zbita. Możemy wymienić dwa sposoby napowietrzania trawnika: aeracja, czyli wycinanie otworów lub wertykulacja, która polega na pionowym cięciu darni. Aerację wykonujemy nakłuwając darń widłami amerykańskimi, można też chodzić po niej w butach, na które należy założyć specjalne, kolczaste nakładki. Przy większych powierzchniach polecamy użyć urządzeń mechanicznych, aeratora lub wertykulatora. Podłoże napowietrzamy z końcówką wiosny lub zwłaszcza wtedy, gdy wiosna jest upalna i sucha – z początkiem jesieni, dwa – trzy razy po nawożeniu. Trawę najpierw należy skosić kosiarką, która posiada noże ustawione na najniższy poziom. Kolejny krok to nacięcie pionowo darni lub wycięcie otworów i wygrabienie resztek trawy, filcu i chwastów. Na sam koniec rozsypujemy na powierzchni trawnika, polecamy użyć siewnik, cienką warstwę piasku, kompostu i ziemi ogrodowej, które zmieszane są w równej ilości.

Chwasty i szkodniki. Nawożenie oraz koszenie trawnika daje gwarancje w przypadku większości chwastów jednorocznych, że nie mają szans się rozprzestrzenić. Chwasty wieloletnie, czyli trwałe, możemy tutaj wymienić: babki, mniszki, stokrotki, należy usuwać ręczne.  

Mech na trawniku. Niechciany mech często pojawia się na naszych trawnikach. W momencie, gdy dopiero się pojawił i jest go niewiele, możemy spróbować go usunąć specjalnym preparatem (anty mech) lub spróbować go wyczesać. Jeśli mech zajmuje dużą powierzchnię naszego trawnika, zdecydowanie powinniśmy się zastanowić jaka jest przyczyna tego zjawiska. Powodem może być za bardzo zbita darń, która wymaga napowietrzenia lub zbyt niskie koszenie trawnika, a może po prostu trawa nie może wygrać z mchem, ponieważ jest w zbyt ciemnym miejscu. W takiej sytuacji lepiej zastąpić trawę zadarniającymi roślinkami.

Pielęgnacja młodego trawnika

Należy pamiętać, że młoda trawa nie znosi dobrze deptania, ważne jest by przez pierwszy sezon ją oszczędzać. Pierwszy rok jest bardzo ważny, dlatego postarajmy się wykonywać szczególnie starannie prace pielęgnacyjne.

Pierwsze oraz dalsze koszenia. Trawę należy skosić po raz pierwszy, gdy jej wysokość będzie wynosić 8-10 cm. Przed wykonaniem pierwszego koszenia trawnika, który został założony z siewu, można zwałować jego powierzchnię kosiarką bębnową (z podniesioną częścią tnącą) lub wałem. Gdy trawa się podniesie, najprawdopodobniej po kilku dniach, należy skrócić ją o 10-15 mm. Ważne! Pierwsze koszenia należy wykonać przy użyciu kosiarki o bardzo ostrych nożach. Podczas kolejnych koszeń należy stopniowo zmniejszać wysokość położenia noży, aż osiągniemy pożądaną wysokość, ok. 4cm. Natomiast w przypadku trawników założonych z darni, w pierwszym koszeniu należy ściąć jedynie wierzchołki źdźbeł trawy, następnie również należy stopniowo zmniejszać wysokość koszenia.

Podlewanie. Należy dbać o regularne nawadnianie młodej trawy, gdyż jest ona bardzo wrażliwa na przesuszenie. Powyższa zasada dotyczy również nowe trawnika, który został założony z darni.

Nawożenie. W przypadku wykonania nawożenia przedsiewnego, następne wykonamy dopiero jesienią. Jeśli zasililiśmy trawnik nawozem o spowolnionym działaniu - nawożenie należy odłożyć aż do wiosny.

Odchwaszczanie. Polecamy najlepiej ręcznie - regularnie usuwać pojawiające się chwasty.
  

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy