Zakwaszanie ziemi w ogrodzie. Jak i czym zakwasić glebę?

Zakwaszanie ziemi w ogrodzie. Jak i czym zakwasić glebę?

  (0)

Sadząc rośliny w naszym ogródku, musimy znać ich preferencje co do odczynu pH gleby. Niektóre z nich mogą mieć specyficzne wymagania, do których będziemy musieli dostosować naszą glebę. W Polsce dominują gleby o odczynie zasadowym i obojętnym, a więc w większości wypadków, gdy chcemy sadzić rośliny kwasolubne, będziemy musieli zakwasić glebę na naszej działce.

Jak sprawdzić pH ziemi

Aby określić jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie, możemy sprawdzić jakie rośliny na niej rosną. Jeżeli mamy glebę o odczynie lekko kwaśnym powinniśmy zaobserwować takie rośliny jak: rdest ptasi, ptasie ziele, łopian, osty, dzika róża. W przypadku ziemi o kwaśnym odczynie spodziewać możemy się babki, skrzypu lub wrzosu. W przypadku zaobserwowania pokrzywy lub koniczyny oznacza to, że ziemia ma odczyn zasadowy. Metoda ta jednak nie jest w 100% skuteczna i daje nam tylko orientacyjną informację, jaki odczyn gleby mamy w naszym ogródku. Lepszym sposobem będzie zmierzyć ph gleby za pomocą specjalnego kwasomierza. Jego cena jest nie wielka, a obsługa dość prosta. Tak wykonany pomiar pozwoli nam dużo dokładniej określić ph naszej gleby, dzięki czemu będziemy mogli zastosować odpowiednie zabiegi w celu uzyskanie pożądanego odczynu. Istnieje także możliwość jeszcze dokładniejszego zbadania ph ziemi poprzez oddanie jej próbki do specjalistycznego laboratorium. Wyniki, jakie dzięki takim badaniom uzyskamy, są bardziej precyzyjne niż te otrzymane z komercyjnie dostępnych kwasomierzy. Tak precyzyjne dane jednak nie są nam potrzebne w naszych przydomowych uprawach.

 

Jak zakwasić glebę?

Zakwaszenie gleby jest procesem stosunkowo prostym, lecz często wymaga on pewnej regularności, gdyż ziemia sztucznie zakwaszona powraca do pierwotnego pH. Oto kilka sposobów na to, jak obniżyć i utrzymać poziom pH gleby:

- Zmieszanie ziemi z torfem kwaśnym. Jednym z prostszych sposobów na zakwaszanie gleby jest wymieszanie jej w proporcjach 1:1 z torfem kwaśnym. Podczas wykonywania tego zabiegu, jeżeli mamy bardzo zwartą ziemię, warto też dodać odrobinę piasku w celu jej rozluźnienia, co zwiększy jej przepuszczalność. Do tej mieszanki warto dorzucić także odrobinę igliwia lub trociny z drzew iglastych. Dzięki temu kwaśny odczyn gleby będzie się dłużej utrzymywał.

- Ściółkowanie zakwaszające. Poziom pH gleby możemy także obniżyć poprzez zastosowanie ściółki zakwaszającej. Doskonale na taką ściółkę nadaję się igliwie, kora i trociny roślin iglastych lub kwaśny kompost. Ściółkowanie ponadto zapobiega powrotowi bazowego odczynu gleby, dlatego dobrze jest je stosować jako dodatkowy zabieg w celu utrzymania kwaśnego odczynu. Niektóre kamienie takie jak kwarc lub granit także mogą obniżać pH gleby.

- Nawozy zakwaszające. Jednym z popularniejszych mineralnych nawozów zakwaszających jest siarczan amonu. Jednak należy pamiętać o tym, aby dawki nawozu nie były zbyt duże, gdyż mogą one zabić roślinę. Na rynku dostępne są także specjalistyczne nawozy do roślin kwasolubnych np. do borówki lub do iglaków. Takie nawozy poza właściwościami zakwaszającymi posiadają też komplet minerałów i składników pozwalający na właściwy wzrost roślin.

- Domowe sposoby na zakwaszanie gleby. Istnieją także domowy sposoby na zakwaszenie ziemi, choć ich skuteczność nie została potwierdzona. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie wody z cytryną do podlewania roślin. Popularnym, domowym środkiem zakwaszającym jest także ocet. Jednak w przypadku jego stosowania zabieg należy wykonać 3 tygodnie przed posadzeniem roślin. W żadnym wypadku nie należy stosować octu na rosnącą roślinę.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy