Luty czas przygotowań do nowego sezonu

Luty czas przygotowań do nowego sezonu

Luty to jeszcze dość spokojny czas dla naszego ogrodu, ale chociaż to środek zimy, już teraz powinniśmy zacząć przygotowania do nowego sezonu. Jakie prace ogrodnicze należy rozpocząć w lutym?

Podczas bezśnieżnej zimy ogromnym zagrożeniem dla naszych roślin ogrodowych jest mróz. Tak jak pisaliśmy w poprzednim poście, należy zadbać, aby zwłaszcza te najbardziej wrażliwe gatunki roślinek zostały dobrze osłonięte. Kwiaty pokojowe i inne rośliny przechowywane w pomieszczeniach również wymagają zimową porą naszej troski. Zwróć na nie uwagę!
     
Jak zadbać o drzewa i krzewy w lutym?

W lutym podobnie jak w styczniu powinniśmy co jakiś czas sprawdzić osłony na krzewach ozdobnych, a jeśli będzie to konieczne – poprawić je, uzupełnić. Podczas opadów śniegu należy regularnie oczyszczać z białego puchu drzewa oraz krzewy, aby nie mogły się połamać. Stare lub chore egzemplarze karczujemy.

Jeśli na dworze nie ma mrozu, można ciąć:

- żywopłoty iglaste, należy wykonać tę czynność przed rozwojem pąków,

- krzewy ozdobne, które kwitną późną wiosną lub latem – należy usunąć pędy chore, suche, rosnące do wewnątrz krzewu.

Byliny, rośliny roczne oraz dwuletnie.

W lutym przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Z końcem miesiąca zima zazwyczaj staje się łagodniejsza i wtedy, gdy kilka dni występuje cieplejsza pogoda, trawa zaczyna wypuszczać nowe liście. Z przycinaniem nie powinniśmy zwlekać, gdyż usuwając zeszłoroczne zaschnięte źdźbła można niestety bardzo łatwo usunąć nowe pędy.

Powinniśmy pamiętać by przeglądnąć przechowywane bulwy, cebule i karpy dalii, pacioreczników, mieczyków, begonii oraz innych roślin, które nie zimują w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze należy usunąć.
Gdy zima jest łagodniejsza, już z końcem lutego mogą zakwitnąć przebiśniegi, ciemierniki, krokusy.

W domu możemy rozpocząć wysiew do pojemników nasion roślin jednorocznych, które uprawiamy z rozsady (można wymienić: ster chiński, gazonie lśniącą, begonię stale kwitnącą, heliotrop peruwiański, lwią paszczę, lobelię przylądową, petunie ogrodową, lewkonie letnią, szałwię błyszczącą, żeniszek meksykański oraz kobee pnącą). Pojemniki należy wypełnić mieszanką ziemi z piaskiem oraz torfem, proporcje kolejno 2:1:1. Ewentualnie można zastosować również gotowe podłoże. Po wysianiu nasion, należy je przysypać warstwą podłoża, która ma grubość 3 do 5 mm, a następnie zakryć pojemnik folią, tak aby była wilgotność. Odpowiednia, optymalna temperatura kiełkowania roślin ozdobnych jednorocznych wynosi pomiędzy 20–22 st. C.

Rośliny balkonowe oraz tarasowe

Rośliny zimozielone w pojemnikach, które pozostawiliśmy na okres zimy na zewnątrz, wymagają od nas w tym okresie szczególnej opieki. W momencie, gdy nadejdzie odwilż powinniśmy pamiętać o ich podlewaniu, ponieważ bez tego grozi im susza fizjologiczna. Gdy na dworze jest bardzo zimno i do tego bezchmurne niebo, nasze rośliny powinniśmy osłonić cieniówką (np. agrowłókniną lub papierem), aby ograniczyć do minimum bezpośrednią operację słoneczną oraz parowanie.

Rośliny przechowywane w pomieszczeniach

Rośliny, które uprawiamy w pojemnikach, a przechowujemy w chłodnych pomieszczeniach, tj. lantany, fuksje, oleandry, powinniśmy zacząć podlewać obficiej i po kilku dniach przenieść w cieplejsze miejsce. Roślinki te w niedługim czasie rozpoczną wegetację, dlatego należy je przesadzić do świeżego podłoża. Jeśli w naszych domach znajdują się egzemplarze o dużych wymiarach, nie musimy wymieniać w donicy całej ziemi, wystarczy jedynie wierzchnia warstwa. Dwa tygodnie od przesadzenia rośliny powinniśmy zasilić ją nawozem dla roślin kwitnących. Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki fuksji, surfinii, pelargonii oraz innych roślin wieloletnich, które zimują wewnątrz naszego mieszkania. Pobieramy sadzonki i ukorzeniamy je w mieszaninie torfu z piaskiem, podczas tego procesu należy utrzymywać temperaturę od 18 do 20 st. C. Gdy się ukorzeniają sadzonki przesadzamy do doniczek. Bardzo ważny jest dostęp światła, tak by młode roślinki nie musiały się nadmiernie wyciągać.

Trawnik.

W lutym rozbijamy skorupę śnieżną, która stworzy się na naszej trawie, gdy nocą roztopiony w dzień śnieg zamarzł. Opisany zabieg pozwoli nam zapobiec powstaniu pleśni śniegowej. W przypadku wystąpienia dużej ilości śniegu, najpierw należy go zgarnąć z trawy, najlepiej pod drzewa. Nie powinniśmy chodzić po trawniku, na którym leży warstwa mokrego śniegu! W ten sposób stworzymy widocznie wydeptane ścieżki, a nawet powstać mogą miejsca pozbawione zupełnie trawy. Gdy śnieg stopnieje trawnik należy zawieźć ziemią kompostową z dodatkiem potasu oraz fosforu. Gdy trawnik będzie już wolny od śniegu, a ziemia rozmarznięta, wygrabiamy kępki mchu, a także sfilcowane źdźbła traw. Zaleca się wykonanie aeracji lub ewentualnie wertykulacji, a także piaskowania, jeśli nasze podłoże jest zbyt zwięzłe.

Staw i oczko wodne

Najważniejsza zasada to postarać się nie dopuścić do tego by lustro wody zamarzło. Jeśli dopuścimy do takiej sytuacji, należy odpompować trochę wody, tak by powstała pod lodem poduszka powietrzna. Śnieg odgarniamy nad najgłębszą część stawu, a jeśli mróz będzie się utrzymywał przez kilka dni, należy zrobić przerębel. W domu należy również pamiętać, by uzupełnić wyparowaną wodę w pojemnikach, w których zimują nasze wodne rośliny.

Kompost

Spokojnie w lutym możemy dokładać resztki organiczne do pryzmy kompostowej. W przypadku mrozu należy okryć pryzmę np. słomianą matą.

Rośliny pokojowe

Rośliny pokojowe należy podlewać umiarkowanie, nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, a jednocześnie należy uważać żeby jej nie zalać. Liście wycieramy - spryskujemy wodą i „odkurzamy”. Uwaga! Spryskiwania nie lubią rośliny, które pokryte są drobnymi włoskami, można tutaj podać fiołka afrykańskiego. Pod koniec lutego należy rozważyć przesadzanie roślinek doniczkowych do nowego, świeżego podłoża. Średnica nowej doniczki powinna zostać powiększona o około 2 cm. Jeśli jakaś roślina jest wsadzona już do donicy o dużym rozmiarze można wymienić jedynie wierzchnią warstwę ziemi.
  

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy