Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Rośliny doniczkowe zimą nie muszą być podlewane zbyt często, tak przynajmniej mówi jena z reguł dotyczących pielęgnacji naszych roślin doniczkowych. Czy jednak zawsze powinniśmy ograniczać podczas tej pory roku podlewanie roślin? Przeczytaj w jaki sposób należy je podlewać.
    

Roślinki doniczkowe, które uprawiamy wewnątrz domu zimą, podczas tego okresu, powinny przechodzić do tzw. stanu spoczynku. Podczas zimy wzrost roślin jest spowolniony, dlatego nie będą one wymagać intensywnego podlewania. Jednak by zapaść w stan spoczunku rośliny te powinny być w chłodnych pomieszczeniach. Jeśli zapewnimy im takie warunki, nasze rośliny będą wymagały jedynie niewielkiego podlewania.

U niektórych z nas, w szczególności u posiadaczy centralnego ogrzewania, temperatura panująca w mieszkaniach podczas zimy jest dość wysoka. Ze względu na to nie wszyscy mają możliwość przeniesienia roślin do chłodniejszych pomieszczeń. Dodatkowo niektórzy zamiast magazynować roślinki w chłodnym pokoju, wolą by zdobiły one mieszkanie. Nic nie stoi na przeszkodzie! Trzeba wtedy jednak pamiętać, że większość kwiatów doniczkowych, które uprawiane są w ciepłych pomieszczeniach, praktycznie nie przechodzi okresu spoczynku podczas zimy. Nie możemy w takiej sytuacji nagle drastycznie ograniczyć podlewania roślin w tym okresie. W zależności od temperatury jaka panuje w mieszkaniu, zależy ilość wody jaką potrzebują rośliny doniczkowe. Im wyższa temperatura tym więcej wody będzie potrzebne. Podczas pory zimowej należy mniej podlewać wszystkie kaktusy i sukulenty.

Kiedy należy podlewać roślinki doniczkowe?

Przed podlaniem roślin dobrze jest sprawdzić stan wilgotności ich podłoża. Wystarczy sprawdzić palcem, jeśli ziemia jest wilgotna – nie musimy jej podlewać. W momencie, gdy ziemia w doniczce będzie sucha, oczywiste jest, że należy wlać wodę. Podłoże nie powinno być nigdy całkowicie przesuszone, ale równie ważne jest by nie było stale mokre! Warto wiedzieć, że roślinom mniej szkodzi przesuszanie korzeni niż ich zalanie. Gdy podlejemy roślinę, nadmiar wody koniecznie usuwamy za każdym razem z podstawki.
     
 

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy