Jaką łopatę wybrać do odśnieżania?

Jaką łopatę wybrać do odśnieżania?

Mimo że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, to nigdy nie wiadomo kiedy zaskoczy nas biały puch. Sytuacja taka z pewnością ucieszy dzieci, lecz dorośli, dla których zacznie się sezon na poranne odśnieżanie podjazdu, mogą być mniej zadowoleni. Poranną pracę może nam ułatwić wybór odpowiedniej łopaty do odśnieżania.

Łopata, a wielkość odśnieżanej powierzchni

               Na wybór odpowiedniej dla nas łopaty do odśnieżania wpływa przede wszystkim wielkość oraz kształt odśnieżanej powierzchni. Gdy powierzchnia, którą musimy odśnieżyć, nie jest zbyt wielka w zupełności wystarczy nam łopata o standardowej wielkości. Taka łopata też ułatwi nam odśnieżanie trudniej dostępnych miejsc, jak i wąskich powierzchni takich jak chodnik. Natomiast gdy powierzchnia, z której musimy pozbyć się śniegu jest wielka, warto rozważyć zakup zgarniacza do śniegu lub pługu skośnego (samo-rolującego). Dla osób ceniących sobie wygodę dobrym pomysłem będzie zakup łopaty elektrycznej, która wymaga minimalnego wysiłku podczas odśnieżania.

Elementy łopaty i materiały, z których mogą być wykonane

               Łopaty do odśnieżania mogą być wykonane z różnych materiałów, co będzie wpływało na ich wagę oraz trwałość. Szufla (część robocza łopaty) najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego lub metalu. Zdążają się także szufle wykonane z drewna, ale jest to raczej archaiczne rozwiązanie, które nie jest ani wygodne, ani zbyt trwałe. Szufle wykonane z tworzywa sztucznego są przeważnie tańsze oraz lżejsze, co ułatwia nam odśnieżanie. Mają one jednak wadę w postaci trwałości, łopaty takie najczęściej wytrzymują jeden lub dwa sezony, a później wymagają wymiany. Bardziej trwałe są łopaty wykonane z metalu, są one co prawda droższe, ale w perspektywie czasowej i tak są one bardziej opłacalne. Są one jednak cięższe niż łopaty z tworzywa, co przekłada się na mniejszy komfort podczas odśnieżania.

                Szufla łopaty do odśnieżania może mieć także różne zakończenia. W przypadku łopat z tworzywa sztucznego najczęściej spotykamy zakończenie w postaci listwy z metalu. Zwiększa to trwałość łopaty. Zdarzają się także łopaty z gumowym zakończeniem, które pozwalają nam dokładniej odśnieżyć równe powierzchnie.

                Stylisko łopaty do odśnieżania wykonane jest najczęściej z drewna lub metalu. Łopaty z drewnianymi styliskami są przeważnie tańsze, ale też mniej wygodne oraz trwałe. Stylisko wykonane z metalu ma tę przewagę nad drewnianym, że może zostać odpowiednio wyprofilowane, co zwiększa ergonomię pracy. Metalowe styliska są też trwalsze niż te drewniane.

Akcesoria do odśnieżania

                  Poza łopatą do odśnieżania przydatne mogą być także inne akcesoria takie jak skuwacz do lodu. Ułatwia on pozbycie się zmrożonego śniegu lub lodu, który mógłby spowodować poślizgnięcie się. Podczas zimowego sezonu warto zaopatrzyć się także w sól drogową lub bardziej ekonomicznie, sól zmieszaną z piaskiem. W łatwiejszym i równomiernym rozsypywaniu z pewnością pomoże specjalna szufelka.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy