Kolorowe warzywa, czyli wiesz co jesz!

Kolorowe warzywa, czyli wiesz co jesz!

W sklepach coraz częściej możemy zauważyć warzywa o dziwnych barwach. Wiele z nas boi się kupować udziwnione produkty. Dietetycy polecają urozmaicanie diety różnokolorowymi warzywami. Coraz łatwiej je znaleźć w pobliskich warzywniakach czy sklepach. Dostępne są również ich nasiona, każdy z nas może je zacząć uprawiać w swoim ogrodzie.
   
     

Jeśli znudziła Wam się pomarańczowa mandarynka, kremowe ziemniaki lub biały kalafior – mamy dla Was rozwiązanie. Odmiany jarzyn nie tylko inaczej wyglądają, ale także inaczej smakują, dzięki czemu na pewno urozmaicą naszą dietę. Czy warto sięgać po inne odmiany warzyw? Według nas na pewno! Z reguły dziwne odmiany wyglądem zachęcają do jedzenia. Jak wszyscy dobrze wiemy, warto je spożywać codziennie ponieważ są produktami niezbędnymi dla naszego zdrowia.                               

Dzięki ich kolorom jesteśmy w stanie ocenić, czego dostarczymy organizmowi. Żółte , czerwone pomarańczowe jarzyny są źródłem karotenoidy, dbają o naszą skórę oraz oczy. Fioletowe – antocyjany, hamują rozwój bakterii. Zielone – chlorofil, mają wpływ na zwiększenie czerwonych krwinek. Powyżej wymienionym barwnikom towarzyszą również inne substancje, gdy spożywamy kolorowe posiłki, zapewniamy naszym tkankom budulec, a także narzędzia, które tworzą rozmaite bariery chroniące zdrowie. Gdy nasza dieta jest uboga w warzywa, znacznie łatwiej popadamy w różnego rodzaju choroby, m.in. nowotworowe, a także o wiele szybciej się starzejemy. Nie powinniśmy się obawiać, że współczesne, pięknie wyglądające warzywa o różnych kolorach są wytworem metod inżynierii genetycznej. Nowe produkty, które powoli trafiają do naszych sklepów istnieją w przyrodzie. Nie były do tej pory dostępne, ponieważ w krajach europejskich nie miały uznania, dopiero teraz powoli zaczynany je cenić.          

Jakie warzywa polecamy?                      

Marchew. Występuje w odmianie fioletowej, żółtej, posiada białe korzenie. Są to barwy dzikich odmian marchwi, a także tej uprawianej w krajach azjatyckich. Taka marchew będzie bardziej ostra i mniej słodka. Z punktu widzenia dietetyków i zdrowego odżywiania, dzikie odmiany marchwi na pewno są zdrowsze.

Burak liściowy. Występuje w kolorystyce czerwonej, żółtej, kremowej oraz pomarańczowej. Ogonki są śliczne, dlatego burak zaczął być siany na ozdobnych rabatach.

Dynia. Oprócz znanej nam odmiany pomarańczowej, występuje także w kolorach: zieleni, żółci oraz bieli. Dynia żółta czy biała wygląda trochę jak pomalowana farbą. W internecie można znaleźć wiele smacznych przepisów, które zawierają w swoim składzie różne odmiany dyni. Dzięki temu np. krem z dyni za każdym razem będzie smakował inaczej.

Kalafior. Możemy go spotkać w kolorystyce tradycyjnej, czyli białej, ale nie tylko. Coraz częściej kupimy go w kolorze zielonym (dzięki chlorofilowi), pomarańczowym (posiada aż 25% więcej beta karotenu niż pozostałe odmiany), a także fioletowym ( odmiana bogata w antocjany). Kolorowe kalafiory mają bardziej intensywny smak, posiadają więcej witaminy C.

Fasola. Poza kolorem żółtym oraz zielonym występuje w kolorystyce fioletowej i biało-czerwonej. Taka fasola z pewnością będzie perfekcyjną odmianą zarówno talerza, jak i ogrodu!

Pomidory. Te o nietypowych kolorach zdobyły już serca wielu Polaków, cieszą się dużą popularnością. Na wyróżnienie zasługują brązowe pomidory „Kumato F1” oraz zielone „Green Zebra F1”. Jednych i drugich nie da się rozmnożyć z nasion. Dla ogrodników amatorów dostępnych jest wiele innych kolorowych odmian, które możemy otrzymać metodami tradycyjnymi.

Ziemniak. Pewnie o tym jeszcze nie słyszeliście, odmian ziemniaka jest ponad tysiąc! Większość z nich ma bulwy o brązowej skórce z żółtym lub kremowym miąższem. W miejscu pochodzenia ziemniaka, czyli w Ameryce Południowej, uprawia się również wiele „dzikusów”, takie odmiany są bardzo mocno wybarwione na fioletowo, pomarańczowo lub czerwono.
                  
    
Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy