Pielęgnacja kaktusów i sukulentów doniczkowych

Pielęgnacja kaktusów i sukulentów doniczkowych

Kaktusy i sukulenty to rośliny, które ostatnimi czasy coraz częściej znaleźć można w naszych domach czy mieszkaniach. Taki stan rzeczy wynika głównie z tego, że rośliny te są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają one zbyt wiele uwagi, i są w stanie przez jakiś czas przetrwać nawet wtedy, gdy najzwyczajniej w świecie o nich zapomnimy. To, że nie wymagają one zbyt dużej uwagi nie oznacza jednak, że całkowicie możemy zaprzestać ich pielęgnacji. Jak więc zajmować się kaktusami i sukulentami, aby były piękne i zdrowe? Na to oraz inne pytania Drogi Czytelniku znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Czy kaktusy i sukulenty są tą samą rośliną?

Zanim przejdziemy do sedna artykuły, ustalmy najpierw, czy kaktusy i sukulenty, to ta sama roślina. Z biologicznego punktu widzenia kaktusy należą do większej rodziny sukulentów. Można więc z tego wywnioskować, że wszystkie kaktusy są sukulentami, ale nie wszystkie sukulenty są kaktusami. Główną różnicą pomiędzy jednymi a drugimi jest fakt, że kaktus w porównaniu do sukulentów posiadają aureolę, czyli miejsca, z których wyrastają ich ciernie. Ogólnie sama obecność cierni jest dobrym sposobem na rozróżnianie czy mamy do czynienia z kaktusem, czy też sukulentem. Pierwsze z nich prawie zawsze mają bowiem kolce, podczas gdy te drugie zazwyczaj ich nie mają. Jeśli zaś chodzi o ich wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne czy brak wody, to posiadają one odporność na mniej więcej równym, wysokim poziomie. 

Rodzaje kaktusów i sukulentów

Rodzajów kaktusów i sukulentów jest naprawdę sporo. Do tych najbardziej popularnych w przypadku pierwszej z wymienionych przeze mnie roślin zaliczają się między innymi:

  • Kaktus z włosami – Głowa Starca,

  • Echinokaktus – Fotel Teściowej,

  • Mammilaria,

  • Cereus peruwiański,

  • Szlumbergera – kaktus bożonarodzeniowy.

Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze sukulenty, to można wymienić tutaj między innymi:

  • aloes,

  • zamiokulkasa,

  • agawę,

  • sansewierię.

Czy o kaktusy trzeba dbać?

Fakt, że kaktusy są w stanie nam wiele wybaczyć, w żadnym wypadku nie oznacza, że w ogóle nie wymagają one naszej opieki. Jeśli chcemy, aby były one piękne i zdrowe to musimy w odpowiedni sposób o nie dbać. Głównymi czynnościami, jeśli chodzi o pielęgnację kaktusów doniczkowych, jest ich podlewanie oraz nawożenie. Zabiegi te nie są jednak zbyt częste i nie zajmują zbyt wiele czasu, co z kolei jest głównym powodem tak dużej popularności kaktusów i sukulentów. Warto również wspomnieć, że dla wielu osób te właśnie rośliny są początkiem wspaniałej przygody ze światem zarówno kwiatów doniczkowych, jak i ogrodnictwa. 

W jakim miejscu uprawiać kaktusy w mieszkaniu?

Zanim przejdziemy do tego, jak pielęgnować kaktusy doniczkowe, powiedzmy sobie nieco o tym, w jakim miejscu w naszym mieszkaniu czy domu kaktusy powinny być ustawione. Światło dla kaktusów jest niezwykle ważne, są to bowiem rośliny, które do odpowiedniego rozwijania się potrzebują intensywnego słońca przez przynajmniej kilka godzin dziennie. Z tej właśnie przyczyny doskonałym pomysłem będzie ustawienie posiadanego przez nas kaktusa na parapecie okna południowego. 

Pielęgnacja kaktusów – jaka ziemia będzie odpowiednia?

Ziemia do kaktusów powinna charakteryzować się dużą przepuszczalnością. Wynika to z faktu, że w naturalnych warunkach rosną one w podłożu, które błyskawicznie nasiąka wodą i szybko wysycha. Ziemia do kaktusów w swoim składzie powinna zawierać między innymi torf, perlit oraz gruboziarnisty piasek. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zakup podłoża pod kaktusy, będzie zdecydowanie się na specjalnie skomponowane mieszanki, dostępne niemalże w każdym sklepie ogrodniczym. 

Jak często podlewać kaktusy?

Podlewanie kaktusów to chyba najtrudniejsza część całej ich pielęgnacji. Należy tutaj brać pod uwagę między innymi czynniki takie jak pora roku, pogoda oraz wilgotność powietrza. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że część kaktusów pobiera wodę nie tylko i wyłącznie przez system korzeniowy, ale również za pomocą włosków absorpcyjnych, znajdujących się na cierniach. Koniec już jednak ogólnie o podlewaniu tych roślin, przejdźmy lepiej do konkretów. Kaktusy należy podlewać od maja do końca września. W zimie rośliny te przechodzą w stan hibernacji, a więc nie wymagają podlewania. Tym, o czym należy bezwzględnie pamiętać, jest fakt, że kaktusów nie podlewamy bezpośrednio, tylko lejemy wodę do podstawki, czekamy godzinę i wylewamy nadmiar wody, którego roślina nie wypiła. Warto również wspomnieć, że kaktusy podlewamy dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschnie podłoże, w którym są one posadzone. 

Nawożenie kaktusów – nie przesadzaj

Nawozić powinniśmy tylko te kaktusy, które pozostają bez przesadzenia w tym samym podłożu dłużej niż trzy lata. Nawozić można je dwa razy do roku. Najlepiej, aby odbywało się to w okresie od czerwca do września. Do tego zabiegu wykorzystywać możemy nawozy do sukulentów lub nawozy do kaktusów, które w swojej ofercie posiada między innymi sklep ogrodniczy eGarden. 

Pielęgnacja kaktusów – przesadzanie kaktusów

Jeśli planujemy przesadzanie posiadanych przez nas kaktusów, to czynność tą powinniśmy wykonać w okresie zimy, gdy są one w stanie hibernacji. Przy przesadzaniu należy usunąć z rośliny martwe korzenie. Dość łatwo je rozpoznać, ponieważ są one suche i mają charakterystyczny, brązowy kolor. W żadnym wypadku nie powinniśmy przesadzać kaktusów wiosną. To właśnie wtedy roślina wytwarza bowiem tak zwane korzenie oczekujące, czyli związki nowego systemu korzeniowego. Uszkodzenie tych właśnie korzeni powoduje, że kaktus nie ma jak pobierać wody, co z kolei wpływa na zahamowanie jego wzrostu.

Kaktusy i sukulenty w porównaniu do innych roślin nie wymagają dużo uwagi i są nam w stanie wiele wybaczyć. Są to więc rośliny idealne dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, zapominają czasami o posiadanych przez siebie roślinach, lub najzwyczajniej w świecie chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z uprawą roślin.