Jak dbać o drzewko bonsai? Najważniejsze zasady pielęgnacji

Jak dbać o drzewko bonsai? Najważniejsze zasady pielęgnacji

Drzewko bonsai ostatnimi czasy stało się naprawdę popularne. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że roślina ta powoduje, że pomieszczenie, w którym się ona znajduje, wydaje się o wiele bardziej nowoczesne i stylowe. Zanim jednak zabierzemy się za kupowanie swojego własnego drzewka bonsai, to powinniśmy najpierw dowiedzieć się jak o tę roślinę dbać, ponieważ wbrew pozorom jest ona naprawdę wymagająca. 

Skąd pochodzi drzewko bonsai?

Choć drzewko bonsai wielu z nas kojarzy się z Japonią, to tak naprawdę oryginalnie pochodzi ono z Chin. W Japonii roślina ta pojawiła się mniej więcej w okolicach XVII wieku. W Chinach zaś stroiła ona salony bogaczy tak wcześnie, jak od początku naszej ery. Słowo “bonsai” nie ma w języku polskim żadnego odpowiednika. Można je jednak podzielić na dwa człony “bon” i “sai”, z czego to pierwsze oznacza “ płaskie naczynie”, a drugie oznacza “ drzewo”.

Sztuka bonsai – co to takiego?

Sztuka bonsai polega na opracowywaniu rośliny w taki sposób, aby za pomocą metody miniaturyzowania roślin stworzyć karłowate drzewko bonsai rosnące w małym naczyniu. Sztuka bonsai to wieloletni proces pielęgnowania i przycinania drzewa do momentu, aż uzyska się zamierzony efekt. 

Jak pielęgnować bonsai w domu – poradnik uprawy dla początkujących

Drzewko bonsai to roślina, która wymaga od nas o wiele więcej uwagi, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Pielęgnacja tej rośliny nie jest łatwa, a fakt, że w gruncie rzeczy nie ma żadnych “złotych zasad” dotyczących pielęgnacji bonsai wcale nie ułatwia nam pracy. W jaki więc sposób opiekować się drzewkiem bonsai, aby było ono zdrowe, a co za tym idzie – pięknie się ono prezentowało? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w poniższym poradniku pielęgnacji dla początkujących, który specjalnie na tę okazję przygotowałam. Oto on:

  • Stanowisko i temperatura dla bonsai

Zanim w ogóle zabierzemy się za kupowanie drzewka i niezbędnych dla niego akcesoriów powinniśmy najpierw zorientować się, czy posiadamy w naszym domu lub mieszkaniu odpowiednie dla tego typu rośliny warunki. Jeśli chodzi o dostępność promieni słonecznych, to bonsai preferuje miejsce o umiarkowanym nasłonecznieniu. Rośliny tej nie należy więc ustawiać w pełnym słońcu. Co do temperatury to w zależności od tego, jaki gatunek drzewka bonsai posiadamy, to wartość ta będzie się wahała od około 10 do 20 stopni Celsjusza. 

  • Podłoże oraz doniczka

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy kupnie drzewka bonsai, jest wybór odpowiedniego podłoża, do którego planujemy drzewko to zasadzić. Drzewka bonsai charakteryzują się dość małym systemem korzeniowym, czego przyczyną jest dość płytka doniczka. Roślina ta potrzebuje najwyższej jakości gleby oraz stałej dostępności wszystkich niezbędnych dla niej składników odżywczych. Podłożem, które jest uznawane za najlepsze dla bonsai, jest mieszanka torfu, gruboziarnistego piasku oraz gliny. Dobrze powinna się tutaj spisać również ziemia uniwersalna, którą można znaleźć praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.  Jeśli zaś chodzi o kwestię doniczki, to drzewko bonsai na dłuższą metę wymaga specjalnie przystosowanych, charakterystycznych dla tej rośliny doniczek. Nie oznacza to jednak, że w razie potrzeby nie można na krótki okres posadzić drzewek bonsai w najzwyklejsze doniczki czarne

  • Drzewko bonsai – jak podlewać?

Podlewanie drzewka bonsai jest chyba najważniejszym elementem jego pielęgnacji. Z uwagi na fakt, że rośliny te rosną w płytkich doniczkach, które nie są w stanie pomieścić zbyt wiele ziemi, to bonsai bardzo szybko traci wilgoć. Z tej właśnie przyczyny należy podlewać je codziennie. Podlewając tę roślinę, musimy jednak pamiętać o tym, że za każdym razem należy usunąć ewentualny nadmiar wody, ponieważ w przeciwnym razie możemy dopuścić do rozwijania się chorób gnilnych układu korzeniowego. 

  • Nawożenie drzewek bonsai

Kolejnym ważnym elementem dbania o drzewka bonsai jest ich odpowiednie nawożenie. Czynność tą powinno się wykonywać jedynie w okresie wegetacyjnym rośliny, czyli w okresie od kwietnia do sierpnia. Jeśli zaś chodzi o dawkowanie nawozu, to należy tutaj kierować się zaleceniami producenta. Nawozy do bonsai można zakupić zarówno w sklepach ogrodniczych stacjonarnych, jak i takich internetowych. 

  • Przycinanie drzewek bonsai

Pielęgnacja drzewek bonsai to również ich przycinanie lub jak kto woli nadawanie kształtu drzewkom. Czynność ta ma na celu utrzymanie i udoskonalenie kształtu drzewa. Przycinanie drzewka bonsai polega głównie na skracaniu nowych pędów oraz gałęzi, które urosły ponad zamierzoną wielkość drzewka. Czynność tą wykonywać można przez cały sezon wegetacji rośliny. 

  • Przesadzanie 

Młode drzewka bonsai, które zazwyczaj dość szybko rosną powinno się przesadzać co rok lub co dwa lata. Nieco starsze, bardziej dojrzałe bonsai należy z kolei przesadzać raz na 3-5 lat. W celu sprawdzenia, czy posiadana przez nas roślina wymaga przesadzenia, powinniśmy ją w trakcie trwania wiosny bardzo ostrożnie wyjąć z doniczki i sprawdzić, czy korzenie owijają się dookoła bryły korzeniowej. Jeśli tak jest, to oznacza to, że bonsai należy przesadzić do większej doniczki. 

  • Choroby drzewek bonsai

Drzewka bonsai tak samo, jak inne rośliny mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Do tych najczęściej pojawiających się zaliczają się zgnilizny, pleśnie korzeni oraz choroby liści. Zgnilizny i pleśnie są najczęściej efektem nadmiernego podlewania, dlatego też należy przykładać naprawdę dużą uwagę do tego, aby bonsai dostawało wyłącznie tyle wody, ile potrzebuje i ani kropli więcej. Jeśli zaś chodzi o choroby liści, to najczęściej są one efektem nieprawidłowego nawożenia rośliny. 

Faktem jest, że pielęgnacja drzewek bonsai jest dość złożona i czasochłonna. Warto jednak poświęcić swój czas oraz uwagę na opiekę nad tą rośliną, ponieważ zdrowe i zadbane bonsai będzie przepiękną, nietuzinkową ozdobą naszego domu lub mieszkania.