domowe wyroby wędliniarskie

Domowe wyroby wędliniarskie - 5 praktycznych wskazówek

  (0)

Powszechnie znajomą wiedzą jest fakt, że domowe wędliny są najsmaczniejsze. Mają one ten niepowtarzalny smak oraz aromat, którego “sklepowe” wędliny w żaden sposób nie są w stanie podrobić. Dodatkowo są one świeże i bez konserwantów, czego często nie można powiedzieć o wędlinach znajdujących się w sklepach. Warto więc spróbować swoich sił w przygotowywaniu domowych wyrobów wędliniarskich. Zanim jednak zabierzesz się do roboty, przeczytaj ten artykuł, w którym podzielę się z Tobą pięcioma praktycznymi wskazówkami. 

W obecnych czasach wszystko, co domowe i naturalne jest w modzie. Poczynając od uprawianych w ogródku lub w doniczce na parapecie ziół, poprzez świeży, pachnący chleb, aż po domowe wędliny. Powodem takiego trendu jest fakt, że społeczeństwo zaczęło coraz bardziej cenić sobie naturalną i zdrową żywność, odchodząc przy tym od tej, genetycznie modyfikowanej. Dla większości osób fakt, że wędlina może przeleżeć w lodówce niekiedy miesiąc bez zepsucia się, już dawno przestał być zaletą, a stał się wadą, której za wszelką cenę należy unikać. Ludzie coraz bardziej uważają na to, co spożywają, stawiając przy tym na własnoręcznie wykonane jedzenie. Nie inaczej sytuacja ma się w przypadku domowych wyrobów wędliniarskich. Coraz częściej możemy się spotkać z sytuacją, że gdy jesteśmy u kogoś w gościach, to podane nam wyroby mięsne zostały wykonane przez gospodarzy. Warto więc samemu opanować wcale nie aż tak bardzo skomplikowaną, jak mogłoby się wydawać sztukę przyrządzania wędlin i nie tylko zaskoczyć swoich domowników lub gości, ale sprawić, że dzięki nam będą oni mogli spożywać zdrowe, smaczne, naturalne wędliny domowe. 

Domowe wyroby wędliniarskie – dobrej jakości akcesoria

Zanim Drogi Czytelniku rozpoczniesz swoją przygodę z domowymi wyrobami wędliniarskimi, będziesz musiał zaopatrzyć się w kilka produktów niezbędnych Ci do tworzenia własnych wędlin. Do takich produktów zaliczają się:

    • maszynka do mielenia mięsa – potrzebna jest ona oczywiście do rozdrabniania mięsa. Można nabyć elektryczną lub ręczną (z korbką),

  • waga –  z uwagi na to, że będziemy ważyć na niej zarówno mięso, jak i przyprawy najlepiej będzie zdecydować się na wagę gramową,
  • naczynia – różnego rodzaju duże miski, które będą potrzebne między innymi do peklowania mięsa, oraz na przykład szynkowar, który spowoduje, że przygotowanie smacznej szynki stanie się łatwiejsze
  • termometr – odpowiednia temperatura mięsa czy zalewy jest niezwykle ważna w procesie tworzenia wędliny. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości termometr do pieczenia mięs,
  • noże – w tym wypadku tak naprawdę powinny wystarczyć nam zwykłe noże kuchenne. Ważne jest jednak, aby były one ostre,
  • młynek do przypraw – przyprawy ziarniste są najbardziej aromatyczne, gdy zostaną rozdrobnione bezpośrednio przed użyciem,
  • jelita i nici do wiązania mięsa – wiele osób o tym zapomina, ale niezbędnym akcesorium w przygotowywaniu domowych wędlin często okazują się na przykład jelita naturalne wieprzowe.

Pomimo że wiele osób uważa, że na początek wystarczą gorszej jakości akcesoria, to lepiej jest od razu kupić coś porządnego, aby nie wydawać później niepotrzebnie pieniędzy, gdy któryś z akcesoriów zużyje się szybciej, niż powinien. 

Skąd brać mięso?

Niezwykle ważnym etapem w tworzeniu własnych wędlin jest wybór mięsa. Skoro chcemy delektować się naturalnymi i świeżymy wędlinami, to dobrze by było, aby mięso, z którego będziemy wykonywać na przykład szynkę, było również dobrej jakości. Skąd jednak można mieć pewność, że produkt, z którego planujemy przygotować wędliny, jest godny zaufania? O ile na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi, o tyle mogę podzielić się z tobą Drogi Czytelniku kilkoma wskazówkami, które powinny zagwarantować, że mięso, które zakupisz w celu wykonania wędlin, będzie świeże. Po pierwsze dobrze by było popytać wykonujących wędliny znajomych (o ile takich posiadasz), skąd biorą mięso. Jeżeli mają oni godnego polecenia rzeźnika, to najprościej będzie skorzystać z ich wiedzy i zacząć kupować  mięso właśnie u niego. Drugą niezwykle skuteczną opcją jest przeszukiwanie starego, dobrego internetu, w którym na pewno będzie można znaleźć godnego polecenia sprzedawcę mięsa. 

Jak przygotować “domową wędzarnię”?

Wiele osób rozważających własnoręczne przygotowywanie domowych wędlin, zastanawia się, jak poradzi sobie z wędzeniem mięsa. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać i wystarczy tylko trochę chęci i kilka niezbędnych produktów, aby móc z powodzeniem czynność tą wykonać.  Najbardziej popularnym sposobem na przygotowywanie smacznych wędzonek w warunkach domowych jest używanie do tego celu najzwyklejszego w świecie garnka żeliwnego lub emaliowanego. Taki garnek wykładamy od środka folią aluminiową. Na nią układamy zrębki do wędzenia, a na nich wykładamy kolejną warstwę folii. Na tak przygotowanej bazie umieszczamy metalowe sitko, do którego wkładamy przygotowane przez nas wcześniej kiełbasy, szynki czy wędliny z mięsem z  kurczaka.

Przygotowanie wędlin i ich wędzenie

Zanim zabierzemy się za proces wędzenia, musimy pamiętać, że wędliny należy najpierw odpowiednio przygotować. Powinno się przed około 24 godziny przed planowanym rozpoczęciem wędzenia suszyć je w temperaturze pokojowej. Gdy mięso zostało już wysuszone, wkładamy je do garnka, który następnie zakrywamy pokrywką. W ten sposób ograniczymy przedostawanie się dymu na zewnątrz. Następnie włączamy ogień, tak aby zrębki zaczęły dymić. Trzeba pamiętać, że czas wędzenia zależy od rodzaju mięsa. Należy więc za każdym razem dostosowywać go do tego, co akurat wędzimy. 

Domowe wyroby wędliniarskie – jak przechowywać

Najlepszym i najbardziej skutecznym tworzywem do przechowywania wędlin w lodówce jest pergamin. Dobrze sprawdzą się również pojemniki próżniowe. Stronić powinno się zaś od folii aluminiowej oraz folii spożywczej. Pierwsza z nich jest zbyt dobrym izolatorem i zawinięte w nie wędliny zaczynają pleśnieć. Druga zaś z uwagi na fakt, że odcina dopływ powietrza, również nie spisuje się dobrze. 

Domowe wyroby wędliniarskie to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które lubią spożywać własnoręcznie wykonane jedzenie. Domowe wędliny są gwarancją świeżości i dobrego smaku. Warto więc zacząć je przygotowywać i sprawić, że zarówno my, jak i nasza rodzina oraz znajomi będą mogli cieszyć się smacznym, zdrowym jedzeniem.

Komentarze (0)
z 0

Nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy